Najbardziej oczekiwane premiery gier wideo w 2023 roku


Na jakie gry wideo najbardziej czekamy w 2023 roku? Czy najbliższy rok przełamie złą passę na rynku gier i doczekamy się znowu wielu ciekawych premier, czy też raczej trend będzie trwał? Sprawdźmy, jakie premiery na nas czekają!

O ile w 2022 roku rzeczywiście pojawiło się parę naprawdę ciekawych i dobrych gier, to jednak patrząc na całokształt, był to jeden z najgorszych okresów dla fanów gier wideo. Powody tego są dobrze znane i nie będę o nich pisać (zaczynają się na p, kończą na a) żeby nie było niemiłych konsekwencji, dlatego z wielką nadzieją przygotowywałem poniższą listę i muszę przyznać, że jest bardzo mało gier, które tworzą u nas naprawdę efekt wow.  Jeżeli jednak chodzi o podsumowanie poprzedniego roku, to na ten temat zrobimy oddzielny materiał, albo nawet dwa, gdzie w jednym skonfrontujemy najbardziej oczekiwane gry i premiery 2022 roku z rzeczywistością, a w drugiej wybierzemy najlepsze gry 2022 roku. Na ten drugi materiał poczekacie jednak pewnie do końca stycznia, bo ogrywamy jeszcze dwa tytuły i jeden z nich może się pojawić w tym podsumowaniu.

UWAGA! Kolejność przypadkowa!

UWAGA nr.2! Daty premiery mogą się oczywiście zmienić! Wiecie jak jest!

UWAGA nr.3! Wszystkie poniższe gry (prawdopodobnie) będziemy nagrywać na naszym kanale YouTube. Subskrybuj już teraz!

1. Homeworld 3

Data Premiery: pierwsza połowa 2023

Platformy: PC

Ile na to musieliśmy czekać – prawdziwa legenda gier RTS powraca w wielkim stylu. Kiedy wszyscy myśleli, że ten gatunek umarł i tylko studia niezależne pamiętają o strategiach w czasie rzeczywistym, otrzymujemy zapowiedź przepięknej, złożonej, klimatycznej i niesamowicie grywalnej kontynuacji kultowej serii. Homeworld przetarł szlaki w wielu tematach i przykładowo jako jeden z niewielu zrobił jak należy nawigację jednostkami w przestrzeni kosmicznej. Akcja dzieje się po wydarzeniach z dwójki, kiedy to imperium rozwijało się jak należy dzięki systemom wrót przestrzennych. Te jednak przestają działać jak należy i do naszych zadań będzie należało sprawdzenie, co z nimi się dzieje.

2. Diablo 4

Data Premiery: 6.06.2023

Platformy: PC, PS4, PS5, XSX, XONE

Kontynuacja jednej z największych serii gier wideo, czyli utęsknione przez wszystkich Diablo. Podobnie jak poprzednia część, tak samo Diablo 4 ma zaorać rynek hack & slashy i pokazać konkurencji jak to się robi. O ile samo Diablo 3 nie było złe i grałem w nie przez długie lata, to trzeba przyznać, że nie była to gra ani innowacyjna, ani taka, która zawojowała rynek. Czwórka ma to poprawić dodając masę elementów, których brakowało fanom, jak na przykład tryby pvp, a także takie elementy, których nikomu nie brakowało, jak otwarty świat i battle passy. Czy Diablo wróci na tron czy też skończy jako kolejna nic nieznacząca gra usługa, przekonamy się niedługo. Jak jednak pisaliśmy w artykule o FOMO w grach, sądzimy raczej, że Diablo 4 nie powtórzy sukcesu kultowej dwójki.

3. Wild Hearts

Data Premiery: 17.02.2023

Platformy: PC, PS4, PS5, XSX, XONE

Co się stanie, kiedy Electronic Arts weźmie się za model z Monster Hunter World i stworzy na tej podstawie nowy tytuł? Otrzymamy pewnie demo z 10 potworkami, gdzie pakiety połowy broni trzeba będzie kupić w edycji deluxe, a reszta odblokowana zostanie w seasson passie. Śmiechy, śmiechami, ale brakuje nam Monster Hunter World, a Wild Hearts wygląda, jakby było kontynuacją tej gry. Weźmiemy więc unikalne bronie i będziemy polować na potwory żyjące w tajemniczym świecie. Wild Hearts będzie posiadało wszystko, za co pokochaliśmy serię Monster Hunter i trochę więcej. Czy się uda, czy też produkcja skończy jak Anthem? Niedługo się przekonamy, jednak widząc jak Wild Hearts nie jest promowany, skłaniam się raczej do kolejnego zapomnianego tytułu.

4. Company of Heroes 3

Data Premiery: 23.02.2023

Platformy: PC, PS5, XSX

Kolejna głośna kontynuacja, która pokazuje, że gry RTS nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Tym razem jednak naprawdę szykuje nam się rewolucja, bo Twórcy bardzo komunikują, że Company of Heroes 3 jest grą tworzoną właśnie pod konsole. Wcześniej gry strategiczne mogły mieć dodane możliwości konfiguracji pada i konwersje konsolowe, ale to jednak myszka i klawiatura były głównymi narzędziami dowodzenia. Tym razem ma być inaczej i to co pokazano na materiałach promocyjnych wygląda naprawdę, ale to naprawdę bardzo dobrze i nie mogę się doczekać by przetestować Company of Heroes 3 w akcji na Playstation 5.

5. Resident Evil 4

Data Premiery: 24.03.2023

Platformy: PC, PS4, PS5, XSX

Jedyny remake na tej liście, zresztą w pełni świadomie, bo tak samo jak nie lubię gier usług, to tak samo nie lubię masowego odświeżania gier. Jest parę produkcji, w które chętnie bym zagrał w odświeżonych wersjach, ale mowa tutaj o grach z początków XX wieku. Wyjątkiem jest seria Resident Evil, gdzie odświeżona dwójka i trójka nie była tylko odnowionym produktem, ale w pełni, od zera stworzoną grą, która była po prostu niesamowicie dobra i wciągająca. Podobnie zresztą jak w nowych odsłonach serii, tak samo poprzednie odświeżone gry pokazują, że Resident Evil 4 będzie prawdopodobnie jednym z najlepszych horrorów 2023 roku.

6. Final Fantasy 16

Data Premiery: 22.06.2023

Platformy: PS5

Epickość powraca w kolejnej odsłonie Final Fantasy. Oczywiście wszyscy wiemy, że pomimo tak wysokiego numerka, to tak naprawdę każda z odsłon to całkowicie oddzielna i odmienna historia, która ma ze sobą wspólne niektóre imiona oraz elementy świata, ale w praktyce jest to całkowicie nowa gra. Nie musisz ogrywać wszystkich piętnastu części, by zrozumieć o co tutaj chodzi. Tym razem przeniesiemy się do świata, który bardziej będzie przypominał uniwersum fantasy, a nie science fiction lub steampunk, jak to było w siódemce. Wcielimy się w rolę młodego dziedzica tronu, mistrza miecza, który będzie próbował ochronić swojego przeklętego znamieniem feniksa brata oraz królestwo przed plagą.

7. Hogwarts Legacy

Data Premiery: 10.02.2023

Platformy: PC, PS5, XSX, PS4, XONE, Swich

Długo oczekiwana gra, której akcja dzieje się w Hogwarcie i w której będziemy mogli dołączyć do któregoś z kultowych domów. Twórcy chwalą się, że będzie można zrobić dowolnego, absolutnie własnego czarodzieja o dowolnym kolorze skóry czy też orientacji, co na pewno gwarantuje bardzo wysokie oceny na dużych portalach branżowych, ale niekoniecznie zwiększy popularność wśród zwykłych graczy. O ile zapowiedzi robione specjalnie na złość autorce serii nie napawają optymistycznie, bo ile razy widzieliśmy już gry czy filmy, gdzie to aktywizm społeczny był ważniejszy od samej produkcji, to jednak między przekazami widać pewne prześwity geniuszu, które mogą sprawić, ze Hogwarts Legacy będzie naprawdę dobrą i wciągającą grą.

8. Star Wars Jedi: Survivor

Data Premiery: 17.03.2023

Platformy: PC, PS5, XSX

Kontynuacja głośnej produkcji ze świata Gwiezdnych Wojen, która sprawiła, że nawet najwyższe władze Electronic Arts musiały zmienić zdanie i doszły do wniosku, że produkcje single player bez usługowego syfu mogą być grywalne i dobrze sprzedawalne. Akcja gry dzieje się pięć lat po wydarzeniach z podstawki i dalej będziemy kierować krokami tego samego, ale dojrzalszego bohatera. Sama rozgrywka na szczęście nie zmieni się w dużym stopniu i dalej będziemy eksplorować różne planety w poszukiwaniu schronienia przed Imperium, a walczyć będziemy w widowiskowym systemie walki obok mechanik znanych nam z gier typu souls’like.

9. Starfield

Data Premiery: nieokreślona

Platformy: PC, XSX

Starfield to pierwsze od lat nowe IP w portfolio firmy Bethesda i tak naprawdę niewiele wiemy o produkcji. Prawdopodobnie otrzymamy grę w stylu pierwszego Mass Effect, gdzie będziemy eksplorować rozległy fragment galaktyki, wykonywać zadania i rozwijać postać. Z tego co teraz wiadomo, to otrzymamy między innymi rozbudowany kreator postaci, w którym będziemy mogli wybrać między innymi nasze zaimki osobowe, co na pewno wpłynie na popularność tej produkcji. Wiemy też, że otrzymamy ponad 100 układów gwiezdnych, gdzie będziemy mogli zwiedzić łącznie prawie 1000 planet. Czy to może oznaczać, że otrzymamy prawdziwego następcę Skyrima i prawdziwy powód, by kupić konsolę xbox? Już niedługo się przekonamy.

10. Space Marine 2

Data Premiery: nieokreślona

Platformy: PC, PS5, XSX

Kolejny, po Homeword 3 tytuł, na który czekam chyba najbardziej w 2023 roku. Po bardzo dobrym Space Marine oraz dziesiątkach grach, które ogrywaliśmy w ostatnich latach z uniwersum Warhammera jestem praktycznie spokojny o ten tytuł. Pod pieczą Games Workshop twórcy wydają bardzo dobre tytuły i nie potrafię wymienić nawet jednej gry Warhammera, która mnie rozczarowała pod względem rozgrywki i klimatu. Space Marines 2 jest kontynuacją poprzedniczki, tym razem jednak zamiast mierzyć się z hordami orków, czeka na nas plaga tyranidów. Na wsparcie oblężonej i powoli wybijanej gwardii imperialnej wysłany zostanie niewielki korpus Space Marines, tym razem jednak jako pierwszy w tego typu grach pokazani zostaną Primaris Space Marines. Będzie się działo.

Poprzednio Co obejrzeć w Święta na Netflixie, HBO Max, Disney+ (edycja 2022)
Następny Gniew Aniołów - recenzja - jak armie niebios walczyły o jedną duszę