Mogłoby się wydawać, że gra w szachy to pasja głównie starszych osób. Nic bardziej mylnego! Ważne jest jednak to, aby w umiejętny sposób wprowadzić malucha w strategiczny świat. W innym przypadku szkrab szybko się zniechęci.

Zasady rozgrywki nie należą do najprostszych, więc dobrze jest zastanowić się, w jaki sposób je przekazać. Jedno jest pewne – nie należy poddawać się zbyt szybko. Szachy pobudzają logiczne myślenie, a jednocześnie wspomagają prawidłowy rozwój. Opisywane zajęcie może zaciekawić nawet kilkulatka, jednak zapał może szybko minąć.

W dalszej części wpisu zamieszczono kilka wskazówek, które z pewnością okażą się pomocne.

1. Efektowny zestaw szachów

Szachy, które zostały wyciągnięte z czeluści piwnicy nie zrobią zbyt dużego wrażenia na smyku. Właśnie dlatego warto jest zainwestować w elegancki zestaw, który zostanie wręczony na prezent. Z punktu widzenia osoby dorosłej najważniejsza jest zawartość opakowania, jednak dzieci cenią sobie oprawę wizualną. Design ma znaczenie!

W sprzedaży znajdują się komplety dla maluchów, jednak nie posłużą one zbyt długo. Zwykle figurki wykonane są z plastiku – podobnie jak plansza. Godne polecenia są szachy drewniane rzeźbione ręcznie, tego typu: https://zabawkaiwyprawka.pl/szachy-drewniane-rzezbione-bizantyjskie. To inwestycja na lata, która się opłaca!

2. Przyjazna atmosfera

Wielu rodziców oczekuje, że dziecko nauczy się grać w szachy w ciągu kilku dni. Nie jest to właściwe podejście! Należy liczyć się z tym, że smyk może odmówić współpracy.

Dobrze jest powrócić do tematu za kilka tygodni, a nawet miesięcy. Trzeba także określić, czy nasza pociecha jest w stanie zrozumieć zasady gry. Każdy szkrab rozwija się we własnym tempie! Atmosfera powinna być przyjazna – nie można strofować malca, ani na niego krzyczeć. Nauka gry w szachy wymaga sporego pokładu cierpliwości oraz spokoju.

3. Poradnik dla początkującego szachisty

Nie od dziś wiadomo, że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Z tego względu nauka gry w szachy może przebiegać o wiele bardziej efektywnie, niż w wieku dorosłym. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę może okazać się profesjonalny poradnik dla początkujących szachistów.

Można mieć pewność, że wszystkie kluczowe kwestie zostały kompleksowo przeanalizowane. Zazwyczaj w książce znajduje się wiele przydatnych ilustracji oraz zdjęć. Wiadomym jest, że opisywane rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w przypadku smyków, które potrafią płynnie czytać (zwykle minimalny rekomendowany wiek to 7/8 lat).

4. Nauka podstawowych ruchów

Pierwszym krokiem jest oczywiście ustawienie poszczególnych figur na swoim miejscu. Istotne jest, aby malec zrozumiał, że ich położenie nie jest przypadkowe. Naukę należy rozpocząć od podstawowych ruchów. Dopiero po ich opanowaniu można przejść do kolejnego etapu.

Natłok informacji przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego! Właśnie dlatego wiedzę należy przekazywać stopniowo. Wiele zależy od wieku dziecka – młodsze szkraby mają ograniczone możliwości zapamiętywania, co rozciąga cały proces w czasie.

5. Zasady matowania

Gra w szachy będzie przyjemna wyłącznie wtedy, gdy smyk pozna i zrozumie obowiązujące zasady matowania. Podstawą jest to, aby opanował on schemat np. matowania Królem, Wieżą lub Dwoma Wieżami. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na początku podpowiadać dziecku.

Pamiętajmy, że wygrana może być dla młodego gracza motywacją do doskonalenie umiejętności.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Diuna Imperium - Po Jednej Partii
Next Returnal - Wszystkie Osiągnięcia i Trofea - Jak zdobyć platynę?