NCWW – Na jakie planszowe nowości wydać wypłatę? – Kwiecień 2023


Seria NCWW, czyli Na co wydać wypłatę to przegląd najciekawszych premier i dodruków, które ostatnio pojawiły się na sklepowych półkach. Z roku na rok wychodzi coraz więcej planszówek, a wolnego czasu i funduszy, tak jakby mniej. Co w tym miesiącu zwróciło naszą uwagę i co możemy polecić z czystym sumieniem? Po lupę bierzemy gry wydane w kwietniu oraz dodruki znanych i lubianych tytułów, które wracają na sklepowe półki. Nie pogardzimy też ciekawymi premierami, które dopiero teraz udało się nam sprawdzić. Zapraszam!

Woodcraft

Zestawienie kwietniowe zaczynamy od razu z mocną pozycją. Od wydawnictwa Portal na polski rynek wjeżdża kolejna gra Pana Vladimira Suchego. Po świetnej, choć moim zdaniem trochę niedocenianej Messinie tym razem wcielamy się w rzemieślników specjalizujących się w obróbce drewna. Naszym głównym celem jest realizacja zleceń na różnorakie elementy wymagające od nas drewna różnego rodzaju i wartości. Tymże drewnem są kostki, którymi nie będziemy rzucać, a ciąć, sklejać i wypełniać nimi zlecenia. Świetnym mechanizmem gry jest koło akcji, które daje lepsze bonusy mniej popularnym akcjom. Jak na euro gra jest bardzo tematyczna i wymagająca, a jednocześnie dość szybka do przyswojenia. Jeżeli lubicie euro, to bierzcie póki jest – nakład wyczerpuje się w zawrotnym tempie. Według planszeo gra do dostania najtaniej za 194,98 zł.

Pakt z Diabłem

Gry od Czech Games Edition są dość lubiane i każdy wyczekuje ich propozycji. Pakt z Diabłem wydany przez Rebel to intrygująca pozycja, ponieważ jest przeznaczona wyłącznie dla czterech graczy. Nie mniej, nie więcej – dokładnie tyle osób musimy zebrać przy stole. Przy stole staramy się blefować i handlować z innymi, a towarem są ludzkie dusze. Każdy z graczy wciela się w jedną z ról: śmiertelnika, kultysty oraz diabła. Role są asymetryczne, więc każdą gra się zupełnie inaczej. Zasoby są zbierane w tajemnicy i będą krążyć wśród graczy – kultyści chcą zdobyć dusze, natomiast śmiertelnicy są gotowi zaryzykować oddanie cząstki siebie w zamian za cenne dobra. Do gry potrzebna jest aplikacja odpowiadająca za losowe elementy – przydział ról, czy negocjacji w czasie paktowania. Dużo gry nad stołem i ciekawy tematy – warto sprawdzić. Według planszeo gra do dostania najtaniej za 169,90 zł.

Gwiezdna Flota

Kolejny tytuł ze stajni Czech Games Edition wydany w Polsce przez wydawnictwo Rebel to ciut lżejsza pozycja, w której wcielimy się w dowódcę świeżo odnowionego gwiezdnego krążownika. W trakcie rozgrywki będziemy zarządzać załogą i przechodzić kolejne misje, wykorzystując ich zdolności. Wszystko to w imię reputacji i coraz lepszych nagród. W swojej turze możemy aktywować pomieszczenie, które pozwoli nam się poruszać, walczyć z gwiezdnymi piratami lub ulepszać statek. Gdy znajdziemy się na planecie z misją możemy podjąć się jej wypełnienia, przydzielając do niej członków naszej załogi. Gra jest dość prosta, ale całkiem angażująca i pozwala przyjemnie zaplanować kolejność naszych ruchów. Według planszeo gra do dostania najtaniej za 157,95 zł.

Wojna o Pierścień: Gra karciana

Fani Władcy Pierścieni – jest nowa gra na horyzoncie. Wydawnictwo Galakta uraczyła nas polską wersją gry karcianej przedstawiającej losy znane z kart książek uniwersum wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena. 2 do 4 graczy rywalizuje w dwóch zespołach: Cień kontra Wolne Ludy, posiadając w swoich taliach ikonicznych bohaterów, takich jak Aragorn, Gandalf czy Nazgule. W trakcie rund będziemy mogli rozegrać przygody Drużyny Pierścienia i przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron. Naprzemiennie zagrywamy karty reprezentujące postacie, armie, przedmioty, które uczestniczą w walkach o twierdze Śródziemia lub ułatwiają, lub utrudniają postęp bohaterów po obranych ścieżkach. Gra jest niesamowicie klimatyczna i dość wymagająca pod względem zasad. Według planszeo gra do dostania najtaniej za 164,90 zł.

Tiletum

Kwiecień, to miesiąc spod szyldu Rebela. Kolejne euro z ich portfolio skierowane do graczy lubiących cyferki i zbieranie punktów. Wcielamy się zamożnego kupca, który chce pomnożyć swój majątek oraz zdobyć wpływy i uznanie. Przemierzamy całą mapę w poszukiwaniu miejsc na nowe placówki handlowe oraz dokładamy swoją cegiełkę w budowaniu katedr. Główną mechaniką w Tile turm jest zarządzanie kośćmi, które pełnią w grze podwójną funkcję – zapewniają dobra i pozwalają wykonywać akcje. Im mniej dóbr gracze otrzymują, tym silniejsze wykonują akcje i odwrotnie. Simone Luciani i Daniele Tascini nie robią słabych gier, więc Tiletum warto sprawdzić. Sporo zmiennych, więc każda rozgrywka jest inna. Szybko, intensywnie i z masą pośredniej interakcji – taka właśnie jest rozgrywka w Tiletum. Według planszeo gra do dostania najtaniej za 149,90 zł.

Zombicide: Żywi lub nieumarli

Kolejne Zombicide wydane w Polsce przez wydawnictwo Portal Games tym razem zabiera nas na Dziki Zachód i oferuje nam apokalipsę zombie w klimatach westernu. Rozgrywka jak zwykle opiera się na kostkach i wesołej eksterminacji zombiaków przez dzielnych bohaterów. Każdy z nich ma swoją klasę postaci – Rewolwerowiec, Awanturnik, Mieszczanin i Wierny z własną umiejętnością. Nowością okazuje się brak drzwi oraz balkony pozwalające zobaczyć więcej i pędzący przez planszę pociąg, który może posłużyć jako świetny zombie-killer. Ta wersja Zombicide wydaje mi się szybsza, bardziej intensywna i wygładzona mechanicznie. Jest wesoło, a jeżeli ktoś jeszcze lubi klimat Dzikiego Zachodu, to już w ogóle gra robi się niezwykle przyjemna. Według planszeo gra do dostania najtaniej za 333,90 zł.

Ziemia

Najnowsza propozycja od Lucky Duck Games to gra karciana, w której budujemy swój własny, dobrze działający ekosystem. W siatce 4 x 4 karty wzajemnie na siebie oddziałują, a naszym celem jest znalezienie tej optymalnej kombinacji, która zapewni nam przewagę. Akcji głównych mamy cztery i każdy z graczy ciągle ma coś do zrobienia. Gracz, który rozgrywa swoją rundę wykonuje akcję główną, natomiast pozostali mogą wykonać słabszą wersję wybranej przez aktywnego gracza akcji. Nie ma czasu na nudę i każdy ciągle jest pod grą. Karty budują nam coraz lepszy silniczek, a możliwości i dróg do zwycięstwa jest cała masa. Średniej ciężkości euro dla fanów optymalizacji – polecam! Według planszeo gra do dostania najtaniej za 148,90 zł.

Może zainteresuje Cię recenzja Wyspy Kotów?

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio PREMIERY NA VOD W KWIETNIU 2023 ROKU! CO OBEJRZEĆ W WEEKEND?
Następny Jedi: Fallen Order - Poradnik / Solucja - Pełne przejście gry