NCWW – Najlepsza gra planszowa na październik 2016


Wypłaty tuż tuż, zaczynamy zaglądać na Ceneo, Allegro i nasze ulubione sklepy. Wypytujemy znajomych, spamujemy fora i męczymy innych planszówkowiczów tym samym pytaniem, jak co każdy miesiąc: Jaką grę planszową kupić?

Ruszamy z drugim odcinkiem comiesięcznego wydania NCWW, czyli Na co Wydać Wypłatę, w którym mówimy wam jakie gry planszowe warte są zakupu, o czym pisali ostatnio inni blogerzy oraz nad jakimi tytułami my się zastanawiamy jeżeli chodzi o zakup. Lista ponadczasowa, chyba że dla wydawcy jakiejś pozycji skończy się nakład i nie będzie miał zamiaru tworzyć kolejnego wydruku.

Gry wybieramy po kolei 🙂 Najpierw Ola powie co jej wpadło w oko w tym miesiącu, następnie zrobię to ja. Wybraliśmy po trzy pozycje którymi także możecie się zainteresować.

Ola

1. Pandemic (Pandemia): Czas Cthulu

cthulu

 

Wydawca oryginału: Z-Man Games
Wydawca polski: wydawnictwo Lacerta
Wiek graczy: od 14 lat
Ilość graczy: od 2 do 4 osób
Czas gry: około 40 minut

 

 

Pierwszą pozycją w moim rankingu gier jest gra Pandemia: Czas Cthulu. Jest to niezwkle klimatyczna gra kooperacyjna, gracze zamiast walczyć ze sobą muszą współpracować gdyż jest to konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu. Ta pozycja jest gratką dla fanów twórczości Lovercrafta. Cechą, która odróżnia tą wersję Pandemii od swoich poprzedników jest to, że tym razem nie chodzi o żadne choroby siejące pomór a o kult powoli zajmujący świat. W tej grze dobrze poczują się osoby znające specyfikę i mechanikę Pandemica, ale myślę że osoby które dopiero zaczynają przygodę z tą grą powinny się bez problemu odnaleźć. Niewątpliwą zaletą tejże gry są figurki wykonane z należytą starannością oraz karty zdobione pięknymi, mrocznymi grafikami charakterystycznymi dla horrorów.

2. Tezeusz Mroczna Orbita

tezeusz

Projektant: Michał Oracz
Wydawca polski: wydawnictwo Portal Games
Wiek graczy: od 10 lat
Ilość graczy: od 2 do 4 osób
Czas gry: około 45 minut

 

 

Drugie miejsce na podium zajmuje gra wydawnictwa Portal Games. To słynny Tezeusz: Mroczna Orbita, jest to gra twórcy jeszcze słynniejszej Neuroshimy Hex. Ostatnimi czasy właśnie na tą grę ciągle zerkaliśmy i planujemy ją kupić w niedalekiej przyszłości. Opakowanie gry kusi oczy świetną grafiką w zdecydowanie kosmicznych klimatach. W grze lądujemy na statku kosmicznym łącznie z czterema innymi frakcjami. Mówiąc w skrócie naszym zadaniem jest poprowadzenie naszej armii do zwycięstwa pokonując liczne przeszkody znajdujące się na pokładzie statku. Wizualnie gra jest bardzo dobrze zrobiona, jeżeli ktoś interesuje się bądź po prostu lubi kwestie związane z kosmosem powinien odnaleźć się w tej grze.

3. Runebound (Trzecia Edycja)

runebound

Wydawca polski: Galakta
Wiek graczy: od 14  lat
Ilość graczy: od 2 do 4 osób
Czas gry: około 180 minut

 

Trzecią grą wybraną przeze mnie jest świeżutka edycja gry Runebound. To gra przygodowa osadzona w świecie fantastyki. W grze wcielamy się w postać, której głównym zadaniem jest kierowanie i stworzenie swojego przeznaczenia. Będziemy przemierzać ruiny, pokonywać złowrogie bestie czy też nabywać różnorakie umiejętności. W opakowaniu gry możemy znaleźć również 6 figurek bohaterów, bardzo dobrze wykonanych, oraz karty z wyśmienitymi grafikami. Rozgrywka jest bardzo, bardzo klimatyczna, jeśli cenicie sobie pozycje z zapisanymi w kartach historiami, to z pewnością gra przypadnie Wam do gustu.

Adrian

4. Terraformacja Marsa

Wieczko pudełka do gry, z grającą pierwsze skrzypce grafiką przedstawiającą astronautów na Marsie.

Autor: Jacob Fryxelius
Wydawnictwo: Rebel.pl
Liczba Graczy: 1 – 5
Czas Gry: od 90 do 120 minut
Wiek: od 12 lat
Recenzja na Big Bad Dice

Gra którą nabyliśmy w pre-orderze bardzo szybko przypadła nam do gustu i nie żałujemy zakupu. Oprócz trochę słabego wydania (błędy w instrukcji, słaba jakość plansz graczy i znaczników) to gra przesiąknięta jest świetnym, naukowym klimatem oraz genialną w moim odczuciu re-grywalnością. Fajna gra ekonomiczna dla dwóch osób. Próg wejścia jest dosyć wysoki – znajomość kart i mechanizmów w grze bardzo się przydaje przy planowaniu długofalowej strategii, jednak wydawca wprowadził parę ułatwień dla początkujących graczy, żeby weterani nie mogli już na początku zdobyć nad nimi znaczącej przewagi. Oprócz recenzji na Big Bad Dice, powinniście także przeczytać świetną recenzję na blogu Planszówki we Dwoje którą wspólnie napisali Wiktor oraz Kasia.

5. Mysterium

mysterium-big-bad-diceAutor: Igor Burlakov, Xavier Collette
Wydawnictwo: Brak polskiego wydawnictwa
Liczba Graczy: 2 – 7
Czas Gry: 42 minuty 
Wiek: od 10 lat
Cena: około 150 zł

 

Gra (a właściwie re-edycja innej gry pod tytułem Tajemnicze Domostwo) o której słyszałem kilka razy, natomiast bliżej zapoznałem się dzięki świetnej recenzji na For 2 Players, którą naskrobała Sylwia. W tej grze wcielamy się w medium które dzięki pomocy ducha ma za zadanie zgadnąć kto jest sprawcą morderstwa. Chodzi tutaj raczej o kojarzenie faktów podsuwanych przez ducha. Gra prawdopodobnie znajdzie się w naszej kolekcji ponieważ nie mamy jeszcze żadnej ciekawej pozycji która pozwoliłaby nam się bawić w detektywów, a że gramy głównie we dwoje to szukamy i takiej gry która dobrze się skaluje dla dwóch graczy. Myślę że po lekturze recenzji, będzie to gra która spełnia nasze oczekiwania, zwłaszcza że For 2 Players specjalizują się w grach dla dwóch osób. Ufam osądowi autorki 🙂

6. Blood Rage

jaką grę planszową kupić? Blood Rage

Autor: Eric M. Lang
Wydawnictwo: Portal Games
Liczba Graczy: 2 – 4
Czas Gry: od 60 do 90 minut
Wiek: od 13 lat

 

 

 

 

 

Gra która chodzi za mną od dłuższego czasu i gdyby nie fakt że kosztuje mniej więcej tyle samo ile kosztuje 120 piw, to bym miał ją już dawno temu. Recenzji o tej grze przeczytałem bardzo dużo, zarówno na polskich jak i zagranicznych portalach i bardzo mi przypadła do gustu ta napisana na blogu Planszokalipsa przez Michała Misztala. Myślę że nadszedł czas kiedy nie wypiję 120 browarów i zakupię wreszcie tą grę. Prowadzę ostatnie negocjacje z drugim graczem próbując ją przekonać żeby się dołożyła do przedsięwzięcia. W grze przede wszystkim podoba mi się klimat i tematyka, do tego istnieje między nią a Cry Havoc (które jest w moim osobistym rankingu bardzo wysoko) całkiem duże podobieństwo, do czego chętnie porównują gracze na forach pokazując podobieństwa i różnice, więc myślę że będzie to dobra inwestycja.

Już wiecie co kupujecie w tym miesiącu? Ja myślę że ciężko zarobione złoto zostanie przekazane na Blood Rage, natomiast Ola skłania się do Pandemii. Co z tego będzie? Zobaczymy w trakcie miesiąca 🙂 Pamiętajcie że lista jest ponadczasowa i wracajcie do niej regularnie żeby przypomnieć sobie co wartego polecenia znalazło się na blogu na Big Bad Dice.

 

2 komentarze

Poprzednio Cry Havoc - Recenzja
Następny Legends of Labyrinth - Zapowiedź gry