New World – Kilka porad dla początkujących


New World

Dla tych, którzy nie obyli się jeszcze z New World podczas testów beta, lub dla tych, którzy czują, że nie wszystko w grze jeszcze rozumieją – mam dla Was kilka porad dla początkujących, które z pewnością ułatwią Wam początek rozgrywki.

Kilka porad na początek gry w New World

Ostatnio pisałem o najważniejszych informacjach związanych z premierą gry, dziś zatem spróbuję podzielić się kilkoma poradami, które mogą Wam się przydać podczas rozpoczynania swojej przygody już po premierze. Warto jednak nadmienić, że poniższe porady są oparte jedynie na doświadczeniach z poprzednich otwartych oraz zamkniętych testów beta. Po oficjalnym starcie, może się trochę pozmieniać.

Jak wybrać tę samą lokację startową, co znajomi?

Ważną kwestią, o której warto wiedzieć, jeżeli chcecie zacząć grę w New World razem ze swoimi kompanami, to fakt, że każdy z Was zacznie na jednej z czterech losowo wybranych plaż. W lokacji, którą wylosujecie będziecie zmuszeni spędzić pierwsze kilkanaście poziomów. No chyba, że… po ukończeniu samouczka, gdy napotkany NPC zaproponuje Wam pierwsze zadanie, po prostu go nie przyjmiecie, kończąc z nim konwersację. Wtedy będziecie mieli możliwość spaceru do plaży, na której spotkacie się ze znajomymi, by rozpocząć swoją przygodę i zaakceptować pierwsze zadanie na jednej, tej samej.

New World Quest

Przydatne, nie tak oczywiste skróty klawiszowe

Aby gra była przyjemniejsza, skróty klawiszowe zawsze są świetnym pomocnikiem. Poniżej wypiszę kilka, które mogą nie być tak oczywiste, a faktycznie potrafią się przydać.

 • Gdy przytrzymacie klawisz „S” i naciśniecie lewym przyciskiem myszy na przedmiot – rozbroicie go, otrzymując materiały do naprawy i trochę złota.
 • Trzymając lewy „Ctrl” oraz rzucając odpowiedni czar, rzucicie go na siebie – co działa świetnie z czarami leczącymi.
 • Naciskając „U” w bezpiecznym obszarze, przełączycie się w tryb PvP.
 • Naciskając „Y”, wejdziecie w tryb budowania obozu, po czym gdy naciśniecie „E”, zbudujecie go.

Kilka ustawień w New World, które z pewnością ułatwią grę

Kolejnym punktem, który nie jest tak wiadomy, a może ułatwić rozgrywkę, są ustawienia gry – te wziąłem z forum, na którym wielu graczy wychwalało je podczas testów.

 • Settings->Key binds-> Swap Active Weapons: Tu mamy możliwość przypisania jednego, konkretnego przycisku, który posłuży do zmiany aktywnej broni

 • Settings->Prefs-> Bandwidth Mode (domyślnie: medium): To ustawienie może ograniczać nasze połączenie internetowe. Jeżeli uważacie, że Wasz internet sobie poradzi, polecam zwiększyć na high

 • Settings->Gameplay-> Always Show Reticle: Ta opcja pozwala na pokazywanie celownika w każdym momencie gry – niezależnie od broni

 • Settings->Gameplay-> Show Extra Ability Cooldowns (domyślnie: no): Opcja ta jest szczególnie przydatna. Pokazuje na ekranie dodatkowe liczniki czasu odnowienia umiejętności.

Wyposażenie oraz walka

Zaczynając od początku, każda postać zaczyna z mieczem i tarczą. Warto pamiętać, że po zdecydowaniu się na inną broń, tarcza automatycznie zawiesi się na plecach postaci, co tak właściwie niczemu nie będzie służyć, a jedynie zwiększy obciążenie postaci. Obciążenie z kolei definiowane jest rodzajem pancerza, jaki będziecie nosić. Każdy z trzech poziomów obciążenia ma inne bonusy, bądź utrudnienia.

 • Pancerz light – unik przewrotem, +20% bonusowych obrażeń
 • Pancerz normal – unik krokiem, +10% bonusowych obrażeń, +10% kontroli tłumu
 • Pancerz heavy – unik krokiem, +20% kontroli tłumu, +15% blokowania

Ponadto, warto zwracać uwagę na trwałość uzbrojenia (durability), która zmniejsza się wraz z każdym użyciem oraz śmiercią postaci. Naprawić zniszczone uzbrojenie możemy wykorzystując materiały i złoto, które otrzymujemy z rozbrajania niepotrzebnego wyposażenia. Naprawić wyposażenie możemy też wykorzystując zestawy naprawcze, do których również wykorzystujemy materiał i złoto – można je jednak sprzedać.

Kolejnym aspektem walki, który warto znać, są rodzaje przeciwników(jest ich 5) i obrażeń(jest ich 9) oraz jak wzajemnie na siebie działają – co przedstawia poniższa tabela.

New World

Podczas walki, możecie stwierdzić, czy Wasze ataki są efektywne przeciw danemu przeciwnikowi, patrząc na kolor pokazujących się na ekranie wartości obrażeń, kolejno:

 • Niebieski oznacza zmniejszone obrażenia
 • Biały oznacza obrażenia neutralne
 • Żółty oznacza zwiększone obrażenia
 • Pomarańczowy oznacza ciosy krytyczne

Szybka podróż i karczmy

Do szybkiej podróży w New World potrzebujemy przede wszystkim odkrytych punktów na mapie – które odkrywamy kolejno eksplorując kolejne tereny – oraz azothu, który jest materiałem przeznaczonym do dwóch rzeczy, do szybkiego podróżowania właśnie oraz do ulepszenia wytwarzanych przedmiotów. Zastanówcie się zatem mądrze, wykorzystując go do może wcale nie tak bardzo potrzebnych czynności, gdyż materiał ten nie jest najłatwiejszy do zdobycia.

Inną opcją podróży są karczmy, bądź obozy. Do jednego z nich, w którym się wcześniej zameldowaliśmy możemy wrócić za darmo jednorazowo w ciągu godziny.

Zakładanie obozu, niczym zapis gry

Otóż, gdy jesteście daleko od osady i macie potrzebne materiały, możecie założyć obóz, w którym przede wszystkim odrodzicie się po śmierci w pobliżu. Nie jest to jednak jedyna korzyść, którą nam przyniesie. W obozach można wykonywać podstawowe rzemiosło, a po ulepszeniu go, coraz lepsze. W późniejszym etapie gry może to okazać się naprawdę przydatne.

Widzimy się w New World!

To by było na tyle, jeśli chodzi o początek przygody w Aeternum. Mam nadzieję, że powyższa wiedza przyda Wam się podczas gry, a i jeżeli Wy macie inne, przydatne porady dla świeżych graczy, śmiało podzielcie się nimi w komentarzach. Do zobaczenia w grze oraz następnych materiałach z gry!

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Premiery gier na PC oraz Playstation 5 – Październik 2021
Następny Podobieństwa między eSportem a pokerem