Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów


W dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych kwestii naszej codzienności jest odpowiednia metoda gospodarowania odpadami. W końcu każdy z nas generuje ich codziennie spore ilości. I nie ma tutaj znaczenia, czy spędzasz czas aktywnie zużywając błyskawicznie nowe stroje sportowe i buty, zjadając spore ilości odżywek i suplementów (czyli generujesz śmieci w postaci opakowań), czy też siedzisz na kanapie grając w gry za darmo hazardowe oferowana przez kasyno online i zajadasz tylko chipsy popijając colą. W obu tych wypadkach generujesz mnóstwo śmieci.

A przecież jeszcze dochodzi życie codzienne, zakupy żywności, kosmetyków, różnego rodzaju innych produktów, opakowania foliowe, kartonowe, szklane, plastikowe… wystarczy przyjrzeć się temu, jak często wynosisz worki pełne śmieci i wrzucasz je do koszy. Oczywiście mamy nadzieję, że je sortujesz, prawda?

Dlaczego należy sortować śmieci?

Sortowanie śmieci to podstawa współczesnej ekologii, tylko dzięki temu wszelkie szkodliwe odpady mogą zostać w łatwy sposób oddzielone od innych oraz poddane procesowi przetworzenia tak, by można było je wykorzystać ponownie do innych potrzeb. Jakie odpady przede wszystkim musimy poddawać sortowaniu?

Szkło

Ten surowiec możemy przetwarzać wielokrotnie, co więcej, bez nadmiernego zanieczyszczania środowiska oraz bez strat materiałów. Wszelkiego rodzaju słoiki, butelki, lustra, szklane płyty, szyby okienne i inne tego typu odpady powinny trafiać do specjalnego kosza oznaczonego zielonym kolorem.

Papier

Jednym z bardziej wartościowych surowców, jakie można poddawać recyklingowi, jest papier. Zatem pamiętajmy, by do niebieskiego kosza wrzucać wszelkiego rodzaju kartony, opakowania papierowe i kartony. Nie możemy jednak wrzucać tam papieru pokrywanego folią lub lakierowanego. Z takich odpadów uzyskujemy makulaturę, z której możemy wykonać wiele różnych nowych produktów, jak na przykład opakowania kartonowe, gazety, papier toaletowy, a nawet meble!

Plastik

Wiele rodzajów plastiku nadaje się do ponownego przetworzenia. Wykonywane są z nich na przykład niektóre rodzaje odzieży, butów, opakowania, albo części samochodowe. A także elementy infrastruktury przemysłowej. Ponadto zawsze musimy pamiętać o tym, że naturalny proces rozkładu plastiku w przyrodzie może zająć kilka tysięcy lub w niektórych przypadkach nawet milionów lat, a to oznacza, że tak naprawdę to z naszego punktu widzenia plastik raz wyprodukowany zostaje w przyrodzie na zawsze. Dlatego też uważnie wrzucajmy przedmioty z plastiku, szczególnie butelki PET do żółtych koszy.

Odpady organiczne

Do czarnych koszy powinien trafić kolejny rodzaj śmieci. Są to odpady organiczne. Pod tym terminem kryją się różnego rodzaju pozostałości po produktach spożywczych, skóry z owoców lub warzyw, liście odpadowe, a także surowe drewno – skrzynki, gałęzie, deski itp. Nie możemy jednak traktować jako odpadów organicznych płyt pilśniowych i wiórowych oraz drewna przetwarzanego przemysłowo, na przykład lakierowanego, woskowanego lub bejcowanego.

Jakie są najnowocześniejsze obecnie metody przetwarzania odpadów?

W obecnych czasach szeroko pojmowany recykling obejmuje wiele różnych istotnych dziedzin. Będą to na przykład sformalizowanie sposobu odbierania odpadów od mieszkańców. Tutaj właśnie w grę wchodzi odpowiedni sposób ich sortowania za pomocą kolorowych pojemników. Naturalnie jest to przede wszystkim rolą samych mieszkańców. Na szczęście miasta lub wspólnoty oferują znaczące ulgi za wywożenie śmieci dla osób, które skutecznie przestrzegają reguł sortowania śmieci.

Kolejny istotny etap całego łańcucha to zbiórka selektywna lub nieselektywna odpadów od mieszkańców. Następnym etapem jest ich transport do miejsca przechowywania – potocznie określanego jako wysypisko śmieci, ale ma ono teraz charakter zupełnie odmienny od tego, z tym je kojarzymy.

Tutaj następuje rozdział łańcucha na trzy osobne linie:

  • Bezpieczne przechowywanie odpadów nienadających się do przetworzenia.
  • Unieszkodliwianie odpadów, których nie można przetworzyć, ale także z racji ich właściwości, nie można ich przechowywać. Są to na przykład wszelkiego rodzaju materiały promieniotwórcze, szkodliwe chemicznie (oleje, produkty ropopochodne, chemia gospodarcza, leki itp.).
  • Przetwarzanie tych odpadów, które mogą ponownie zostać wykorzystane.

Tak naprawdę to dwa ostatnie etapy z powyższej listy są bardzo intensywnie rozwijane. Pierwszy z nich, czyli unieszkodliwianie, polega na opracowywaniu procesów pozwalających albo zlikwidować odpady (na przykład poprzez spalanie), albo poprzez rozłożenie ich za pomocą czynników zewnętrznych (obróbki mechanicznej lub chemicznej) na substancje składowe, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska lub nadają się do ponownego wykorzystania.

Drugi z tych etapów jest jeszcze ważniejszy. Obejmuje on wszelkiego rodzaju metody przetwarzania odpadów tak, by nadawały się one do ponownego wykorzystania. Szczególny nacisk kładzie się tutaj na kilka aspektów. Po pierwsze, optymalnym rozwiązaniem jest metoda przetwarzania, którą można powtarzać wielokrotnie. Dobrym przykładem może być tutaj recykling szkła. Szkło ze swojej natury jest materiałem, który nie zostaje zniszczony podczas przetwarzania i nie traci swoich właściwości. Można więc ponownie je wykorzystać i to wielokrotnie. Po drugie, kluczową cechą metody przetwarzania odpadów jest jej zerowy lub minimalny wpływ na środowisko naturalne. Jaki bowiem sens miałoby przetwarzanie odpadów generujące większe zanieczyszczenie, niż pozostawienie tychże odpadów?

Zobaczmy zatem na najważniejsze współczesne metody przetwarzania odpadów:

  • Mechaniczno – biologiczne metody przetwarzania.
  • Systemy produkcji biogazu uzyskiwanego z odpadów organicznych.
  • Metody oparte o bioaugmentację dotyczącą biostabilizacji odpadów organicznych.
  • Gospodarka odpadami oparta o energię odnawialną.
  • Elementy infrastruktury przemysłowej oparte o surowce pochodzące z recyklingu.

Jak łatwo odgadnąć, mamy tutaj do czynienia z bardzo szerokim zakresem działań pozwalających na przeprowadzenie procesów recyklingu dla wielu różnych rodzajów odpadów. Na przykład z odpadów plastikowych tworzone są różnego rodzaju elementy infrastruktury przemysłowej. Możemy tutaj wyróżnić na przykład słupki drogowe, barierki, krawężniki, wypełnienia rowów i kanałów, wykładziny tuneli, dodatki do nawierzchni bitumicznych i farb drogowych, wsporniki, słupy, przęsła, liny i tego typu elementy.

Z kolei odpady organiczne wykorzystywane są powszechnie jako źródło gazów przemysłowych – głównie amoniaku i metanu, ale także wielu innych. Pozostałości po tych procesach mają postać biomasy, która z kolei doskonale sprawdza się w roli ekologicznego paliwa do spalania w domowych piecach oraz gazogeneratorach przemysłowych. Takie paliwo cechuje się o wiele niższą zawartością siarki i wydzielaniem węgla, niż paliwa kopalne. O zaletach recyklingu szkła i papieru wspominaliśmy już wcześniej. Więc proponujemy również ci pomyśleć na ten temat i podchodzić do pytania zbioru śmieci bardziej odpowiedzialnie, a nie tylko czytając ten artykuł i paralelnie grając w swoje gry na portalach hazardowych, gdzie regularnie otrzymujesz darmowy bonus za grę. Jak widać, ekologia to niezwykle rozbudowana dziedzina, ale każdy z nas może dołożyć do niej swoją niewielką cegiełkę!

 

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Nowości na Netflixie i HBO Go, którym warto poświęcić chwilę w weekend *23 – 25.04*
Next Outriders - Wszystkie Osiągnięcia / Trofea - Poradnik dla Platyny 100%