Od zera do milionera, czyli pokerowa przygoda prosto z Hollywood – Recenzja filmu „Runner Runner”


Runner Runner to film o pokerze autorstwa Brada Furmana, który ukazał się po raz pierwszy 18 września 2013 roku. W filmie wystąpiły gwiazdy światowego formatu takie jak: Justin Timberlake jako Richie, Ben Affleck jako Ivan, Gemma Arterton jako Rebecca i Anthony Mackie jako Agent Shaver. Mimo, że film zarobił olbrzymie pieniądze i w momencie premiery osiągał bardzo przyzwoite wyniki oglądalności, krytycy w swoich recenzjach oceniali film bardzo surowo.

Pomimo utalentowanej gwiezdnej obsady, film ten nie zrobił na fanach wrażenia. Ale musimy powiedzieć, że Brad Furman ma wielkie wyczucie w doborze samego scenariusza jak i aktorów, których obsadza do swoich filmów. Widać to również w filmie „The Lincoln Lawyer”, który ukazał się w 2011 roku, oglądanie klasycznego dramatu na sali sądowej było prawdziwą przyjemnością. Aktor Matthew McConaughey wykonał olbrzymią pracę jako główna postać w tym filmie. Dobra passa Brada Furmana trwała od długiego czasu, jego filmy świetnie się ogląda nawet jeżeli na pierwszy rzut oka scenariusz może nie zachwycać. Identycznie jest w Runner Runner gdzie młody chłopak wykorzystując bonusy bez depozytu rozpoczyna swoją wielką przygodę w grze w pokera.

Fabuła filmu „Runner”

Timberlake wciela się w rolę Richiego Fursta, który jest młodym absolwentem Princeton University. Furst jest byłym pracownikiem Wall Street, którego kariera zakończyła się z powodu kryzysu w 2008 roku.

Kiedy Richie próbuje zapłacić swoje czesne wykorzystując swoje wybitne umiejętności pokerowe, traci wszystkie oszczędności, które udało mu się zgromadzić na rzecz internetowego oszusta pokerowego. Następnie Richie dowiaduje się, że strona internetowa na której grał w pokera, w sposób masowy oszukuje graczy z całego świata.

Młody Richie podróżuje następnie do Kostaryki, aby odebrać swoje pieniądze, konfrontując się z Ivanem Blockiem, który jest właścicielem największych internetowych stron hazardowych, w tym internetowej strony pokera, na której Richie został oszukany. Kiedy Ivan (Ben Affleck) patrzy na statystyki, odkrywa, że w oprogramowaniu jest coś dziwnego. Dochodzi do wniosku, że kod strony ma błędy które pozwalają graczom oszukiwać. Ivan wyrzuca osobę zaangażowaną w jego imperium i prosi jednocześnie Richiego, by pomógł mu w interesach i pozostał na Kostaryce.

Następnie wchodzi piękna Gemma jako Rebecca Shafran, która jest byłą dziewczyną Ivana. Richie, w mgnieniu oka, zaczyna się z nią spotykać i spędzać upojne noce w akompaniamencie luksusów jakich nigdy wcześniej nie miał okazji zaznać.

Wielkie imperium Iwana z czasem okazuje się nieetyczne. Richi zauważa, że FBI zaczyna śledzić jego ruchy. Zaczyna się tym martwić i rozmawiać o tym z Ivanem. Następnie zostaje wysłany do Herrery która jest dyrektorem ds. gier na Kostaryce, aby ją przekupić wręczając łapówkę. Kwota łapówki była tak mała, że Richie został bardzo mocno pobity. Ivan pociesza go, mówiąc, że to zupełnie normalne w tak lukratywnym biznesie.

Problemy Richie’ego pogarszają się, gdy próbuje wyjechać z kraju, wtedy agent FBI Shaver dokonuje sprytnego posunięcia, lecz na pograniczu etyki. Umieszcza narkotyki w jego torbie i próbuje zawrzeć umowę z Richiem, mówiąc, że nie zgłosi tego, jeżeli ten pomoże mu w śledztwie i będzie współpracował z FBI, aby postawić przed sądem Ivana. Agent mówi Richie’emu, że Ivan jest wielkim oszustem, gracze nie dostają pieniędzy, kiedy wygrywają są po prostu oszukiwani. Ivan, gdy tylko dowiedział się o całej sytuacji wie, że sytuacja wymyka mu się spod kontroli i rozpoczyna plan ucieczki oraz przejęcia wszystkich pieniędzy które znajdują się na kontach gracz w jego poker romie.

Kiedy Ivan odlatuje z kraju swoim prywatnym odrzutowcem, sarkastycznie prosi Richiego, żeby go przeprosił, ale kiedy ląduje, Ivan dowiaduje się, że został zdradzony. Pilot, który został podstawiony przez Richiego zabiera go do Portoryko, gdzie czekają już na niego agenci FBI. Zakochana para Rebecca i Richie odlatują w swoich własnych odrzutowcach, a Richie pozostawia po sobie pendrive’a, który zawiera wszystkie dowody na skazanie Ivana.

Podsumowanie

Jak widać jest to całkiem niezła historia. Prozaiczna historia, która może wydawać się interesująca, ale bardzo nudna. Plusem jest bardzo dobra obsada filmu, zdjęcia nie są takie złe, głównym problemem jest historia, która nie wzbudza dreszczyku emocji. Przede wszystkim dlatego, że w każdej chwili można łatwo przewidzieć całą fabułę. Nie ma tu nic w rodzaju kulminacji czy suspensu. Dlatego też, ciężko dziwić się krytykom, którzy ocenili ten film bardzo słabo.

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous Krówkonosz – recenzja – kto umie paść krowy najlepiej?
Next Gry z samurajami dziejące się w Feudalnej Japonii - W co pograć po Ghost of Tsushima?