OSCARY 2022 – filmy, które musicie znać!


OSCARY 2022 zostały przyznane! Niektóre wybory były oczywiste, niektóre trochę zaskoczyły. Sprawdźcie jakie filmy zostały laureatami nagród. Znacie je wszystkie?

DIUNA

oscary 2022

nagroda za:

 • najlepsze zdjęcia
 • najlepsza scenografia
 • najlepsze efekty specjalne
 • najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa
 • najlepsze udźwiękowienie
 • najlepszy montaż

Diuna zdobyła 6 statuetek a film nominowany był w 10 kategoriach. Niestety, jakimś cudem nie wygrała w kategorii najlepszy film, co jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Jeśli czytaliście moje poprzednie wpisy, wiecie, że Diuna od dnia premiery stała się moim ulubionym filmem i uważam ją za czystą perfekcję. Pustynna planeta pokazana została w dokładnie taki sposób, jak została opisana w książce Herberta – była surowa, wręcz ascetyczna, ale jednocześnie ma się ochotę ją odwiedzić i samemu przekonać się o morderczej faunie i florze. Sam film jest bardzo długi, ale ani chwili się nie dłuży. Wypakowany jest akcją, cały czas trzyma w napięciu i prawie non stop czuć nadchodzącą tragedię. Nie mogę się doczekać kolejnych części.

KING RICHARD. ZWYCIĘSKA RODZINA

nagroda za:

 • najlepszy aktor

Pewnie każdy już widział jak najlepszy aktor przyłożył w twarz komikowi a chwilę potem odebrał swoją statuetkę. Jeśli nie, na pewno znajdziecie w Internecie jak wyprowadza się cios 😉 Film opowiada o życiu Richarda Williamsa, ojca sióstr Wenus i Sereny (czyli swojego czasu najbardziej dominujących i najlepszych zawodniczek tenisa), który zauważając cień potencjału w córkach dopilnował, by stanęły na szczycie sportowego świata. Richard ze swoich córek uczynił prawdziwe ikony sportu i poświęcił przy tym sporą część swojego życia.

CODA

oscary 2022

nagroda za:

 • najlepszy film
 • najlepszy scenariusz adaptowany
 • najlepszy aktor w roli drugoplanowej

CODA, czyli child of deaf adults – dziecko niesłyszących rodziców. I dokładnie o tym jest film. Ruby Rossi jest jedynym słyszącym członkiem rodziny. Ciąży na niej wielka presja i ogromna odpowiedzialność. Stara się pomóc rodzicom jak może, a poświecenie dla podupadającego biznesu rybackiego może mieć negatywny wpływ na marzenia dziewczyny o karierze piosenkarki. Ruby czuje się rozdarta między realizowaniem swojej pasji w muzycznym koledżu a strachem przed porzuceniem rodziców.

Belfast

nagroda za:

 • najlepszy scenariusz oryginalny

Belfast to opowieść o młodym chłopcu, mieszkańcu Belfastu. Było mu dorastać na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w Irlandii. To osobista opowieść o życiu i dorastaniu w miejscu, które stało się właściwie epicentrum konfliktu w Irlandii Północnej. Zginęło wówczas mnóstwo cywilów i wojskowych. Mimo podpisania porozumienia, do dzisiaj dochodzi tam do aktów nienawiści.

Oczy Tammy Faye

oscary 2022

nagroda za:

 • najlepsza aktorka w roli głównej
 • najlepsza charakteryzacja

Statuetkę otrzymała Jessica Chastain, która wcieliła się w tytułową rolę. O czym jest film? To biograficzna historia Tammy Faye Bakker, która w latach 70. i 80. zeszłego wieku była jedną z najbardziej popularnych ewangelistek (pewnie nawet jedyną tak znaną). Idealny obraz religijnego życia zostaje nadszarpnięty, kiedy Tammy oraz jej małżonek doświadczają serii skandali wywołanych polityką, zdradami, uzależnieniem. Imperium jednak upada po ujawnieniu przekrętów finansowych i dobitnym działaniom konkurencji.

West Side Story

nagroda za:

 • najlepsza aktorka w roli drugoplanowej

Adaptacja scenicznego musicalu z roku 1957, wyreżyserowana przez Stevena Spielberga. Historia Tony’ego and Marii, nastolatków wywodzących się z dwóch konkurujących ze sobą gangów. Mimo dzielącej ich przepaści, para zakochuje się w sobie.  West Side Story to klasyka wśród musicali. Nagrodę otrzymała Pani Ariana Debose, która wcieliła się w rolę Anity.

Psie pazury

Psie pazury | Oficjalny zwiastun | Netflix

nagroda za:

 • najlepsza reżyseria

Film został oparty na powieści Thomasa Savage’a. Psie pazury to historia dwóch mieszkających na ranczu braci: Phila i George’a. Ten drugi zakochuje się, żeni się oraz z partnerką wprowadzają się do rancza. To powoduje ogromną złość Philla, który korzysta z każdej możliwej chwili, by uprzykrzyć życie i upokorzyć Rose. Im więcej poznaje syna Rose, tym bardziej zaczyna rozumieć czym są ludzie uczucia a dwaj mężczyźni powoli się zaprzyjaźniają. Psie pazury to opowieść o trochę dysfunkcyjnych uczuciach, głębokiej samotności i walce z wewnętrznymi demonami.

Cruella

oscary 2022

nagroda za:

 • najlepsze kostiumy

Widzieliśmy Cruellę w kinie w dniu premiery. Absolutnie nie mam nic do filmu, ale jakim cudem inspirowane punkrockowe sukienki wygrały nad misternie uszytymi kombinezami z Diuny? Nie wiem, ale niektóre Oscarowe decyzje pozbawione są jakiejkolwiek logiki. Sukienki Cruelli były ładne, w trakcie filmu pojawiło się tez parę interesujących stylizacji, ale czy powaliły na kolana? Połączenie conversów z sukienkami zostało już przerobione wielokrotnie, niczym nowym nie zaskakuje – jednak statuetka poszła do rąk Pani Jenny Beavan. A teraz porównajcie sobie pierwsze zdjęcie we wpisie oraz ostatnie…

 

 

Uważacie, że Oscary 2022 były udane? Wg mnie już dawno cała impreza przestała być o filmach i straciła już na kiedyś prestiżowej wartości a z wieloma decyzjami się zwyczajnie nie zgadzam.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Elden Ring - 10 prochów duchów lepszych od Latającej Meduzy - Poradnik
Następny Przygody Robin Hooda - recenzja - odkrywanie Sherwood na nowo