Pewnego dnia ze znajomymi stwierdziliśmy, że trzeba kiedyś spróbować klasycznych RPG jak D&D czy Warhammer. Jednakże ilość zasad i rzeczy do trzymania się była troszkę za duża, a i nie chcieliśmy się bawić w określone uniwersum, stworzyliśmy własną grę, na podstawie już kultowego Stalkera. Chcieliśmy jak najbardziej uprościć zasady i rozgrywkę, żeby sprawiała jak najwięcej przyjemności z jak najmniej zastanawiania się. I jak już się zebraliśmy tak stworzyliśmy ją w około tydzień. Przynajmniej bazę, gra była rozwijana przez około dwa lata.

Od razu wspomnę że jest to bardziej instrukcja gry niż spis wszystkich zasad, gdyż zasady często były tworzone na bieżąco. Najważniejsza zasada to trzymać się pewnej normalności nawet patrząc przez pryzmat tego uniwersum, czyli nie robić akcji które w teorii fizyka nie pozwala. Oczywiście jak wiadomo w świecie stalkera występują anomalie więc też na to trzeba brać poprawkę patrząc pod względem fizyki. I tak powstała gra. Abstrakcyjna, szalenie kreatywna i niemiłosiernie wciągająca. Sesje trwały nawet po osiem godzin, dwa razy w tygodniu jak czas pozwalał.

Jak zacząć:

Najważniejsze to wybrać dobrego GM (gamemastera), człowieka z dużą wyobraźnią i kreatywnością. To jest najważniejsze, żeby nie zanudził.

Kolejna rzecz to wybrać klasy, których na ten moment jest około 10, część może wychodzić z podobnego założenia, gdyż były dwie rozgrywki w tym uniwersum i było sporo rzeczy dodane.

Następnie losujemy statystyki naszej postaci, zawiera się w tym: siła, zwinność, inteligencja, charyzma, celność. Losujemy je na d20 i potem dzielimy przez 5, i ze średniej wychodzi nam statystyka.  I tak dla każdej statystyki. Ci z duszą artystyczną na karcie postaci mogą narysować swojego bohatera

Gdy już to zrobimy, wybieramy ekwipunek początkowy, w którym zawiera się: nóż lub maczeta (tylko jedna klasa używa), latarka, zapalniczka zippo, plecak na 36 slotów (można rozwijać przez ulepszenia), licznik geigera, PDA (jako jedyny niezniszczalny przedmiot), którym można się komunikować z innymi graczami na innej części mapy, oczywiście musicie się dodać do kontaktów, również jak GM jest ambitny można też dodawać NPC do kontaktów, których on będzie odgrywał. Również przedmioty klasowe i broń początkową, jest to pistolet. Naszymi wyborami startowymi były: Makarov z 40 kulami, Stieczkin z 40 kulami i CZ75 z 32 kulami. Oczywiście GM powinien pilnować czy każdy pilnuje regularnego przeładowania broni. Ważnym dodatkiem jest to, że każdy zaczyna z ilością gotówki w postaci 400 rubli. Gdy już to zrobimy, możemy zaczynać.

Pierwszy dzień w Czarnobylskiej Zonie:

Czyli budzicie się na łajbie Johnego (Johny to barman i jedna z bardziej wpływowych osób) jest to pewnego rodzaju szaleniec, który sprzedaje zaopatrzenie i odkupuje artefakty. Wszyscy muszą się sobie przedstawić i można ruszać w świat, na początku nie stać nas na wiele, odrobinę żywności i wody. Trzeba żywić się dwa razy dziennie, jest to wartość umowna jednak warto tego pilnować, bo GM może wprowadzać negatywne efekty za nie wykonanie tego. Równie ważnym aspektem jest sen postaci, często pod koniec sesji postacie kładzie się do łóżka i kończy grę, jednakże jeżeli sesja trwa bardzo długo trzeba położyć postać i wtedy czas przewija się do przodu, do godziny o której powiedziało się, że się wstaje. Problem pojawia się gdy nie wszyscy gracze postanowią ululać swoich bohaterów, bo niestety wtedy trzeba czekać. Bar na łajbie jest również jednym z niewielu miejsc liczonych jako safezone, nie można strzelać, walczyć, jak i nie można zostać napadniętym, kolejne to bazy innych frakcji, jednakże tam już nic nie zabrania zrobić ataku lub strzelaniny, Bar to jedyne miejsce, które jest niezbędne rozgrywce do trwania dalej. Protip dla GM: jak ktoś chce strzelać jest to instant kill na graczu.

I znając te zależności, możecie ruszać w świat, a jest dość obszerny, mapy, które rysowaliśmy ręcznie są potężne, i do tego składają się z co najmniej kilku części oraz podmap, jednakże dotarło do nas, że podmapy to strzał w stopę bo za dużo szukania każdej, więc ograniczyliśmy się do kilku najważniejszych, a resztę zostawiliśmy opisom GM. Dodatkowa rzecz, im dalej w las, tym niebezpieczniej i pojawiają się silniejsi przeciwnicy. Więc dopóki się lepiej nie dozbroicie i nie będziecie mieć lepszych pancerzy odradza się chodzenia za daleko, jednakże nikt wam tego nie broni, ale spotkanie z przeciwnikiem uznawanym za silnego, a Wy tylko z pistoletem, chyba rozumiecie zależność.

System Levelowania

Każdy zaczyna z LVL.1, poziomy są przyznawane za zasługi, czyli zrobisz ciekawą akcję, dostajesz poziom, zrobisz coś niestandardowego, również podnosisz swoje umiejętności, a z każdym poziomem dostajesz jeden punkt do statystyk. Im wyższy poziom zdobędziecie, tym więcej ciekawych akcji, lub więcej potworów musicie ubić. Generalnie nie ma czegoś takiego jak stałe punkty exp, gdyż np słabszy przeciwnik pokonany ciekawiej może dać poziom, a niewiele mocniejszy może go nie dać, bo ledwo przeżyliście.

Współpraca z graczami – czy serio warto

Zależnie ile was gra, każdy może chodzić osobno lub możecie trzymać się w grupie, wtedy GM robi linie czasowe dla jednej postaci, małych grup, czy jedna linia dla całego już oddziału.

Kwestia czy się trzymać razem czy nie. W większej grupie na pewno jest bezpieczniej, jednakże mniej zarobicie, jak idziecie sami w strefę, nie musicie się łupami dzielić z nikim. Decyzja należy do was, co bardziej przekonuje. Osobiście stwierdzam, że nie istnieje żadna zależność, więc nie będę sugerował, wszystko zależy od questa jaki dostaniecie. Oczywiście często sami musicie sobie wymyślać zadania, np gdzie chcecie się wybrać, co zrobić lub czym się zająć. GM jest twórcą historii i scenarzystą, nie twórcą waszych wszystkich zajęć, oczywiście możecie się zgłaszać do NPC po zadania, jednakże jak kości pokażą, czy coś wam dadzą czy też nie, jak nie, ruszaj w zonę stalkerze.

Przykładowe Questy dla graczy od GM:

  • Transport towaru
  • Przyniesienie ogonów nibypsów
  • Zdobycie jakiegoś artefaktu
  • Napadnięcie obozu bandytów
  • Przyniesienie jakiegoś przedmiotu od innego NPC
  • Naprawienie czegoś w barze
  • Znalezienie zaginionego stalkera
  • Nagroda za głowę, czyli zlecenie zabójstwa NPC

 

Odgrywanie postaci:

Żeby wczuć się w klimat, najlepiej mówić za swoją postać, jak ktoś chce się porwać może nawet markować ruchy postaci, jednakże też często miejsce nie pozwala, więc akcje się mówi, tak samo jak rozmawia się za postać. I jak najprecyzyjniej określać czynności, bo jak traficie na cwanego GM to wykorzysta wasze niedoprecyzowania na waszą niekorzyść. Dbajcie o sprzęt, postacie, i relacje z NPC, a się to opłaci. Kombinujcie, bawcie się i cwaniakujcie, lecz nie dajcie się na tym złapać.

 

Klasy i przykładowe wydarzenia w drugiej części materiału będą, mapy i wszystkie skany rękopisów, które stworzyliśmy zostaną wrzucone w ostatniej części

Szerokiej Zony Stalkerzy

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous Streaming – co to jest i na czym polega?
Next Emotki i Bajki - recenzja - kodowanki dla maluchów