Planszowa lista przebojów – planszówki dla dzieciaków na święta 2022


Święta za pasem, więc zaczyna się gorączkowe poszukiwanie prezentów. Warto to zrobić wcześniej, żeby nie zostać z poszukiwaniami na ostatnią chwilę. Dziś zapraszam was do naszego poradnika prezentowego, w którym wybrałem kilka planszówek, które sprawdzą się całkiem nieźle jako prezent dla młodszych graczy. Co wybrać, by odciągnąć dzieciaki od telefonów. Która gra planszowa jest prosta, ale nie banalna i rodzice tez będą mieli z tego radochę? Zapraszam do lektury!

Wystrzałowe Katapulty

Gra przeznaczona dla dwóch graczy w wieku od siedmiu lat (chociaż wystarczy umieć operować katapultami, żeby zagrać) do rozegrania w kilkanaście minut. Naprzeciwko siebie stają dwa wspaniałe rody, które mają zatargi z przeciwnikiem. Na początku zabawy budujemy zamek z klocków, rozstawiamy rycerzy oraz ładujemy nasze katapulty. Później to już gra sprytu i szczęścia, ponieważ naszą katapultą będziemy niszczyć fortyfikacje przeciwnika. Gra wymaga trochę miejsca, ale zajmuje mniejszych graczy na długie godziny – po prostu nie da się nie rozegrać jeszcze jednej partii.

Kroniki Zamku Avel

Kroniki Zamku Avel to rodzinna gra wydana i zaprojektowana przez Rebel Studio. W grze od 1 do 4 graczy wciela się w rycerzy zwalczających potwory broniących zamku i przygotowujących się do odparcia nieuniknionego ataku monstrum. Będziecie zbierać ekwipunek, stawiać pułapki, mury i rosnąć w siłę w tej kooperacyjne grze o bajecznych ilustracjach. Już samo tworzenie bohatera wymaga kolorowania jego wdzianka, nadania fantazyjnego imienia i wymyślenia szlacheckiego herbu. Potem też jest ciekawie, dzięki prostej mechanice plecaka i wycięcia na postać. Robimy to, co w realnym świecie takich bohater, by robił. Zbieramy co popadnie i pakujemy do worka, aż ten nie zacznie pękać w szwach. Tutaj sprawa ma się praktycznie tak samo, bo żetony wyposażenia muszą znaleźć się albo na postaci, albo w plecaku, tak, aby nie przykrywały innych tekturek.

Rollo

Rollo to malutka wykreślanka przeznaczona dla ciut młodszych graczy wydana przez Lucrum Games. Rzucamy kostkami i zbieramy zestawy zwierzaków, które w różnych konfiguracjach dają nam punkty. Kostki oczywiście możemy przerzucać, ale sporo będzie zależało od szczęścia. Dodatkowo punktujemy za liczbę wyrzuconych w trakcie rozgrywki zwierzaków, więc warto kusić los i szukać optymalnego wyniku. Bardzo prosta i całkiem przyjemna gierka na kilkanaście minut zabawy.

Kotkrywcy

Gra przeznaczona dla maksymalnie czterech osób, ale rezolutny ośmiolatek może zagrać w nią sam. Wraz z towarzyszami docieracie do nieznanej i tajemniczej piramidy egipskiej, ale coś idzie nie tak, gdy dotykacie sarkofagu faraona. Uruchamia się jakiś mechanizm, a wy zostajecie uwięzieni w środku piramidy. Na domiar złego na stanie macie tylko pięć pochodni, więc nie ma co zwlekać i trzeba szukać wyjścia. Kotkrywcy to kooperacyjna gra, w której zwycięstwo zależy od wyborów podejmowanych przez poszczególnych uczestników zabawy. Tura jest dość prosta i dzieli się na dwie fazy – w pierwszej poruszamy wszystkie mumie na planszy (w końcu, co to za grobowiec bez mumii?) a w kolejnej odkrywamy nowe komory, walczymy z mumiami lub łapiemy chwilę oddechu i współpracujemy z innymi towarzyszami.

Klask

Klask to zręcznościowa gra przeznaczona praktycznie dla każdego. Przy pomocy dwóch magnetycznych znaczników przemieszczanych po planszy będziemy starali się umieszczać kulkę w bramce przeciwnika. Po drodze musimy uważać na magnesy, które będą się przyczepiać do naszego wskaźnika – jeżeli stracimy nad nim kontrolę lub złapiemy dwa przegramy. Zasady są banalnie proste, a ilość frajdy i zabawy nieograniczona. Można grać z przeciwnikami, ale najlepsze są świąteczne mistrzostwa z rodziną!

CoraQuest

Przygodowa gra planszowa dla dzieciaków od szóstego roku życia przeznaczona dla maksymalnie czterech graczy wydana w Polsce przez Lucrum Games. CoraQuest jest grą kooperacyjną, w której będziemy badać niebezpieczne podziemia, unikać pułapek, zdobywać skarby i ratować gnomy przez różnorakimi niebezpieczeństwami. Warto dodać, że gra została zaprojektowana przez duet – ojciec i córka. CoraQuest ma niesamowicie przyjemną oprawę graficzną stylizowaną na dziecięce rysunki.

Ostatnia Wiadomość

Ostatnia Wiadomość od Portal Games to gra imprezowa przeznaczona dla trzech do ośmiu graczy do rozegrania w piętnaście minut. Właśnie popełniono przestępstwo, a ofiara nie jest w stanie wykrztusić ani słowa. Może za to rysować, więc stara się wam przekazać pozostałym detektywom wskazówki co się stało. Jeden z graczy wciela się w rolę przestępcy, który będzie utrudniał odkrycie prawdy. Wybieramy miejsce przestępstwa, rozdajemy graczom tabliczki, a następnie przestępca wybiera jedną z postaci na planszy, która popełniła przestępstwo. Ofiara ma kilkadziesiąt sekund na narysowanie i ukierunkowanie detektywów na daną postać, ale zanim się to stanie, przestępca zmaże część wskazówek.

Wszystkie gry znajdziecie tutaj lub tutaj.

Może zainteresuje was Świąteczny poradnik z grami dla dorosłych?

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Warhammer 40,000 Darktide - Spójność - Co to i czy jest ważne?
Następny Fortnite Rozdział 4 Sezon 1 dodaje Hulka, Geralta i Unreal Engine 5 nowej generacji