Planszowe donosy z tygodnia vol.6


Kto, gdzie, z kim i dlaczego ? Najciekawsze planszowe donosy z ubiegłego tygodnia okiem Big Bad Dice. Co nas zafascynowało, które zapowiedzi okazały się szczególnie gorące. Sprawdzimy też co tam piszczy na portalach wspieraczkowych. Zapraszam do lektury!

 

Zapowiedzi:

 • Wydawnictwo REBEL wyda po polsku nową edycję gry Ciężarówką przez galaktykę. To odświeżona, usprawniona i nieco uproszczona wersja planszówkowego hitu. W tej dynamicznej grze najpierw w czasie rzeczywistym walczymy o jak najlepsze elementy do budowy statków kosmicznych, by następnie rywalizować z pozostałymi graczami o cenne ładunki, przetrwanie i zarobek.

 

 • FFG trochę niespodziewanie wypuściło zapowiedź czterech nowych talii startowych do Władcy Pierścieni LCG. Dwarves of Durin, Elves of Lórien, Defenders of Gondor, and Riders of Rohan składają się z gotowych, tematycznie dobranych zestawów kart, które wystarczy rozpakować i grać. Na polską wersję raczej nie ma co liczyć, ale dla fanów to całkiem łakomy kąsek.

 

 • Czacha Games nie zwalnia tempa i zapowiada nowe rozszerzenia do Deep Madness. W Wieczne Koszmary oraz Niezliczone Horrory będziemy mogli zagrać już w okolicach kwietnia 2022. Dodatki przyniosą zupełnie nowe scenariusze, badaczy, potwory i tonę klimatu. Nie wiem, jak wy, ale ja nie mogę się doczekać. Przedsprzedaż ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu więc warto przemyśleć świąteczną listę życzeń.  Został również zlecony dodruk podstawki, ale w niektórych sklepach można jeszcze znaleźć pudło z kompletem małych dodatków.

 

Aktualizacje i obsuwy:

 

 • Wydawnictwo Galakta zaktualizowało swoje plany wydawnicze na grudzień. W pierwszych tygodniach możemy się spodziewać nowego rozszerzenia kampanijnego do Horroru w Arkham – Na krawędzi Ziemi. W połowie miesiąca powinna wjechać odświeżona wersja podstawki do Horroru w Ark ham, przeznaczona maksymalnie dla czterech kultystów. Przed samymi świętami w okolicach 20 grudnia swoją premierę będzie miała Wyspa Dinozaurów oraz Zwrotnice i Semafory. Przy okazji możemy się też spodziewać powrotów wielu świetnych gier m.in.: This War of Mine, Twilight Imperium, Civilization: Nowy początek czy Fallout. Na pewno sporo z nich w tym roku zagości pod choinką wśród prezentów.

 

 • Rebel informuje, że do sprzedaży wraca cały kontener popularnych gier, które były przez jakiś czas trudno dostępne. Takenoko wraz z dodatkiem Chibis oraz Cyklad i dodatków Hades, Tytani i Monumenty zaczynają się już pojawiać w sklepach, więc może to dobry pomysł na uzupełnienie braków.
 • Swój dodruk miało także Scythe, które rozeszło się już w całości z magazynów Phalanx i powędrowało do sklepów. Znając życie, tam też nie utrzyma się zbyt długo.

 • Origins: Pierwsi Budowniczowie od Rebela zaliczy drobną obsuwę i niestety nie będzie nam dane zagrać w tym roku. Nowa data premiery została ustalona na połowę stycznia 2022. Origins: Pierwsi Budowniczowie to strategiczna gra planszowa, w której rozbudowujecie swoje miasta, korzystając z wiedzy dobroczyńców z kosmosu. Poprzez sprawne zarządzanie siłą roboczą, będziecie piąć się po stopniach olśniewających świątyń wzniesionych ku czci znaków zodiaku.

 • Wydawnictwo Czacha Games zaktualizowało swój kalendarz wydawniczy. Najbliżej na stoły będzie miał Stroganov, który powinien być dostępny w okolicach świąt. Black Rose Wars, Call of Madness i Twisted Fable są planowane na marzec 2022. Natomiast jeżeli czekacie na Rallyman GT, to gra także powinna dojechać pod koniec pierwszego kwartału 2022.
 • Summoner Wars 2.0 od Wydawnictwa Factory of Ideas nie ma łatwo z premierą. Wszystko zastopowało się na procedurach celnych i wydawca czeka na zakończenie formalności. Premiera zbliża się więc wielkimi krokami.

 

 • Jeżeli czekacie na grudniowe premiery od Lucky Duck Games, to nadal nie mamy dobrych wieści. Cascadia, Wyspa Kotów, czy Destinies z różnych powodów proceduralnych nadal nie są jeszcze dostępne w sklepach do kupienia. Bardzo liczę, że na święta uda się jednak pograć.
 • Games Unplugged informuje, że Daimyo w końcu dotarło do ich magazynów! Premiera jest planowana na 16 grudnia aw międzyczasie gra będzie rozsyłana do sklepów. Czekamy z niecierpliwością a w międzyczasie np.: tutaj można zakupić grę.

 

 • Polska wersja Dice Throne w końcu wjeżdża na magazyny Lucky Duck. Wysyłki zaczynają się od poniedziałku, 13 grudnia, więc na święta na pewno uda się nam poturlać kostkami i rozegrać kilka emocjonujących pojedynków. Jeżeli jesteście ciekawi naszych wrażeń, możecie je przeczytać tutaj.

Ciekawe premiery:

 

 • Wydawnictwo Portal Games zaprasza nas do odwiedzin w Yharnam i wypróbowania się jako łowca w Blood borne, kooperacyjną grę planszową, opartą na kultowej grze wideo autorstwa Erica Langa. Przeniesiemy się do mrocznego świata Yharnam, gdzie nieprzeniknione zło przemienia kolejnych mieszkańców w potwory. Wcielając się w tropicieli, staniemy przed wyzwaniem pokonania tajemniczej plagi i odkrycia sekretów złowrogiego miasta. Rozgrywka w Blood bornie składa się na cztery kampanie. W każdej kampanii rozegramy trzy rozdziały. Każdy rozdział posiada indywidualne reguły specjalne oraz własny proces przygotowania. Grę w dobrej cenie dostaniecie tutaj.

 

 • Jeżeli lubicie Batmana i Supermana, to powinniście się zainteresować nowymi premierami od Egmontu. W tym tygodniu do sklepów zawitał DC Batman: Metal i DC Batman: Ninja. DC Batman: Metal” to gra typu „deck building”, polegająca na budowaniu jak najmocniejszej talii kart. Strategia graczy opiera się na właściwym używaniu umiejętności opisanych na kartach. Gracze wcielają się Supermana, Batmana, Wonder Woman albo innego Superbohatera i starają się uratować świat.
 • Jedna z najgorętszych premier tej zimy (przynajmniej dla mnie) w końcu dociera do sklepów. Paleo od wydawnictwa Lucky Duck Games przenosi nas do epoki kamienia łupanego. W grze „Paleo” kierujemy plemionami składającymi się z grupy ludzi o różnych zdolnościach, gotowych stawić czoła nowym przygodom przedstawionym na kartach. Ponad 200 kart podzielonych jest na kilkanaście zestawów, które można dowolnie mieszać i tworzyć niepowtarzalne rozgrywki. Naszym celem jest stworzenie malowidła, zanim trudne warunki się z nami rozprawią. Grę możecie kupić tutaj.

 

 • Pierwszy obywatel to nowa propozycja wydawnictwa Bored Games. Pierwszy obywatel to gra, w której gracze wcielają się szefów sztabu podczas kampanii wyborczej. Muszą doprowadzić swoich kandydat w do objęcia najwyższego urzędu w państwie. Wpływamy na frekwencję, wywlekamy brudy i staramy się przepchnąć ważne dla nas pomysły.

 • Do wspierających zaczynają docierać polskie wersje gry Etherfields od wydawnictwa Awaken Realms. Wcielamy się w jedną z postaci, która zanurzy się w fascynujący świat dziwnych i często przerażających snów. Pierwsze rozgrywki już za nami więc spodziewajcie się w niedługim czasie naszych wrażeń.

 

Co tam piszczy na wspieraczkach?

 • Na kickstarterze jeszcze przez kilka dni możecie wspierać Pathfinder Arena. Pathfinder Arena to rywalizacyjna gra planszowa dla 2-4 graczy, w której będziemy walczyć na tytułowej arenie. Bohaterowie awansują podczas rozgrywki, zwiększając swoje zdolności i rozbudowując talię. Drafting kart i wybór, którą umiejętność traktować priorytetowo, pozwalają na wybór własnej ścieżki i dość unikatowe podejście do każdej rozgrywki. Kampanię możecie wspierać tutaj.

 

W tym tygodniu zrecenzowaliśmy:

 

 

 

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Co obejrzeć w weekend? Netflix, HBO GO i kino
Następny Jak przyspieszyć Wi-Fi: wszystko, co możesz zrobić, aby uzyskać szybkie połączenie - Część 1