Planszowe donosy z tygodnia vol.9


Kto, gdzie, z kim i dlaczego ? Najciekawsze planszowe donosy z ubiegłego tygodnia okiem Big Bad Dice. Co nas zafascynowało, które zapowiedzi okazały się szczególnie gorące. Sprawdzimy też co tam piszczy na portalach wspieraczkowych. Zapraszam do lektury!

Zapowiedzi:

 • Swoje plany wydawnicze zaktualizowało znane i lubiane Lucrum Games. Jeżeli myśleliście, że już niczym nas nie zaskoczą to mam kilka dobrych informacji:

 

 1. Wojownicy podziemi
 2. The Loop
 3. Rollo
 4. Fog of Love.
 5. Buntowniczki
 6. dodatek do Brzdęk w Kosmosie: Pulsarcade.

 • Lucky Duck Games również pochwaliło się kilkoma zapowiedziami na zbliżające się miesiące. Możemy się spodziewać :
 1. Neo polis
 2. Diuna Imperium: Potęga Ix oraz Diuna Imperium: Deluxe Upgrade Pack.
 3. Skulls of Sedlec.
 4. Agropolis
 5. nowe MicroMarco
 6. Flamecraft
 7. Divinus
 8. Uśpieni Bogowie
 9. The search for planet X.

Z niecierpliwością czekam na Micro macro, które urzekło mnie w zeszłym roku oraz Uśpionych Bogów, bo to po prostu dobra gra jest.

Aktualizacje i obsuwy

 

 • Wydawnictwo Gry planszowe Lucrum Games wypuściło polską instrukcję do dodatku do Aury – Cows. Miły ukłon w stronę graczy. Instrukcję możecie pobrać tutaj. Aura to gra w której wykorzystujemy żywioły, by wpływać na pogodę i sytuację na planszy. Nawadniamy rośliny, które dają punkty zwycięstwa poprzez różnorodne punktowanie. Piękne wydanie i proste zasady to zawsze zabójcza kombinacja. 

 

 • Galakta zaktualizowała swoje plany wydawnicze na styczeń tego roku. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać premier Wyspy Dinozaurów, Wojny Nemo, Przygód Robin Hooda oraz ciekawie wyglądającego RPG Mutant: Rok zerowy. Na co czekacie najbardziej? Ostatnio przez święta wsiąkłem w gry solo, więc Nemo nieśmiało się do mnie uśmiecha.
 • Przedsprzedaż dodruku dwóch dodatków od Phalanx wystartowała. Jeżeli szukacie Toskanii do Viticulture oraz Igrając z wiatrem do Scythe to radzę się śpieszyć, bo oba tytuły rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.
 • Rebel również nie zasypia i ogłasza plan działania na najbliższy miesiąc. Już 12 stycznia wyrusza Ekspedycja Ares, gra osadzona w uniwersum Terraformacji Marsa. Swoje miasta w Origins: Pierwsi Budowniczowie zaczniemy budować już 14 stycznia. Pod koniec miesiąca zagramy też w Diunę: Planetę intryg i konfliktów odświeżoną i podobno ulepszoną wersję starej, dobrej Diuny oraz porozwiązujemy pociągowe łamigłówki w Logi quest: Wsiąść do Pociągu – Zmiana toru.
 • Jeżeli chodzi o styczniowy kalendarz Portalu, to wygląda następująco: 20 stycznia możemy się spodziewać premiery dodatku do Bonfire: Leśne Stworzenia i Pradawne Drzewa natomiast 27 stycznia na sklepowe półki trafią dodatki do Paladynów Zachodniego Królestwa – Wiek Królów oraz Pudełko Kolekcjonera.

 

 • Portal zapowiedział również nowe dodruki, których możemy się niedługo spodziewać. Na sklepowe półki wracają Cthulhu: Death May Die: Sezon 2, Cthulhu: Death May Die: Czarna Koza z Lasu, Cthulhu: Death May Die: Yog-Sotho th oraz Zombicide: Czarna Plaga. Kto ma ochotę powalczyć z zombiakami lub przedwiecznymi powinien odwiedzić sklepik Portalu.
 • Jeżeli tak jak ja czekacie na Darkest Dungeon od Lucrum Games, to nie mam dobrych wieści. Mythic Games, oryginalny wydawca, nie udostępnił jeszcze plików, więc cały proces tłumaczenia gry się opóźni. Trzeba się uzbroić i cierpliwie czekać, bo gra zapowiada się ciekawie.

 

 • Wydawnictwo Czacha Games przedłużyło do 10.01.2022 przedsprzedaż dodatków do Deep Madness. Jeżeli nie kupiliście jeszcze Wiecznych Koszmarów i Niezliczonych Horrorów to możecie to nadrobić tutaj.

 

Ciekawe premiery

 

 • Canvas oraz dodatek Lustrzane odbicia od Awaken Realms są już dostępne w niektórych sklepach. Miałem okazję zagrać kilka (no może trochę więcej) partii i jestem absolutnie oczarowany grą. Lekka i przyjemna gra i malowaniu własnych obrazów i zdobywaniu punktów od wymagającego składu jurorskiego. Nasze prace są oceniane w czterech kategoriach, a za elementy obrazu robią nam specjalnie przygotowane karty, które wsuwamy w koszulki.
 • Czacha Games rozsyła już Stroganov, najnowszą propozycję dla euroentuzjastów. W grze wcielacie się w członków rodziny Stroganov, wysyłających kozackich myśliwych, by eksplorowali wschodnią część Syberii. Podczas wiosny, lata i jesieni, rekruci będą odkrywać nowe ziemie, polować na zwierzęta i budować posterunki. W trakcie swojej podróży, zbiorą opowieści, z których po powrocie powstaną pieśni, śpiewane w długie i mroźne zimowe wieczory. Pamiętajcie jednak, że pozycja w Rosji zależna jest od wsparcia cara. Czekamy!

 

W tym tygodniu opisaliśmy:

Poprzednio Co obejrzeć w weekend? Początek roku na Netflixie, HBO GO i w kinie!
Następny Gry w Prime Gaming - styczeń 2022