Mało kto decyduje się na podróżowanie własnym samochodem, szczególnie wtedy, gdy punktem docelowym jest drugi koniec świata. Często jednak podróżujący zmęczeni jazdą komunikacją miejską mówią: „szkoda, że nie mamy ze sobą samochodu”. A co stoi na przeszkodzie, żeby ten samochód na miejscu wypożyczyć? Na całym świecie funkcjonują wypożyczalnie aut, dzięki którym za niewielką opłatą można zyskać nielimitowany dostęp do czterech kółek. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc wynająć pojazd w Wielkiej Brytanii?

Kto może wypożyczyć auto w UK?

Co prawda warunków stawianych przed klientami wypożyczalni samochodów nie jest dużo, jednak mimo wszystko trzeba je spełnić. I tak, wypożyczający musi okazać się dokumentem uprawniającym do jazdy samochodem, czyli prawem jazdy kategorii B. Często wymagane jest także posiadanie jeszcze innego dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego lub paszportu. Niebagatelne znaczenie ma też wiek – w regulaminach wypożyczalni aut zazwyczaj widnieje zapis, że klient musi mieć skończone co najmniej 21 lat, żeby móc wypożyczyć pojazd. Niektóre wypożyczalnie podnoszą tę granicę nawet do 25 lat.

Czy polskie prawo jazdy jest honorowane w Wielkiej Brytanii?

Polska należy do Unii Europejskiej, dlatego wydawane w naszym kraju dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów mechanicznych są respektowane w UK. Jest jednak jeden warunek – musi to być nowa wersja dokumentu, posiadająca unijne oznaczenia. Warto więc jeszcze przed wyjazdem upewnić się u wypożyczającego auta, że nasze „prawko” rzeczywiście umożliwi nam wynajem.

Jak wysokiej kaucji żądają wypożyczający?

Nikt nam nie wypożyczy auta bez zabezpieczenia finansowego – konieczna jest wpłata kaucji. Wypożyczalnie samochodów blokują na koncie pewną kwotę, która zostanie pobrana na poczet szkód i zniszczeń, jakie mogą powstać z winy wypożyczającego. Oczywiście, jeśli osoba wynajmująca żadnych usterek nie spowoduje, pieniądze pozostaną nieruszone. Dlatego w momencie wypożyczania samochodu musimy dysponować odpowiednio wysoką kwotą na koncie. Wynajmując auto w wypożyczalni takiej jak London Escorts w Londynie zablokowana na koncie kwota może sięgnąć nawet 500 funtów.

Pamiętaj, że prócz kaucji pojawią się też koszty dodatkowe takie jak opłaty: za przekroczenie ustalonej ilości mil, z tytułu podatków, za dotankowanie auta czy na ubezpieczenie. Przekalkuluj wszystkie koszty jeszcze zanim wypożyczysz samochód, żebyś potem nie musiał płacić więcej niż założyłeś.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Reykholt - zapowiedź - czy odważysz się zasadzić pomidora?
Next Sekiro: Shadows Die Twice vs Dark Souls - Różnice między seriami - Która jest trudniejsza?