W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiło się określenie generacji Alpha. Odnosi się ono do wszystkich ludzi, którzy urodzili się w XXI wieku. Obecnie mają oni od 18 do 19 lat i stoją przed jednym z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Chodzi tu konkretniej o ich zawodową przyszłość. W ciągu ostatnich lat zaczęły się rozważania nad tym, czy takie pokolenie właściwie istnieje.

Czym właściwie jest pokolenie Alpha?

Określenie dotyczące pokolenia Alpha odnosi się do wszystkich dzieci, które urodziły się po 2010 roku. Nazwa została zaczerpnięta od pierwszej litery greckiego alfabetu. W większości przypadków są to synowie i córki tak zwanych millenialsów. Swego czasu nazywani oni byli również pokoleniem Y. Nazwę tego pokolenia stworzył australijski demograf Makr McCrindle. Oczywiście zarówno pokolenie, czas oraz okoliczności narodzin wpływają na podejmowane w późniejszym życiu decyzję. W dzisiejszych czasach dzieci od najmłodszych lat mają dostęp do różnego rodzaju elektrycznych urządzeń. To właśnie charakteryzuje pokolenie Alpha, które od najmłodszych lat można znaleźć z tabletem czy też telefonem w ręku. Z pewnością postęp technologiczny ma ogromny wpływ na zachodzące przeobrażenia pokoleń. Pojawienie się na rynku nowych sposobów komunikacji powoduje, że mamy do czynienia z największymi zmianami technologicznymi. Oczywiście pokolenie Alpha większość swojego życia spędza, będąc całkowicie zanurzonym w przemianach technologicznych. Przyszłość tworzona przez te osoby opierać się będzie na aktualnie zachodzących zmianach. Przyjmuje się, że to połączenie cieszy się dużym bogactwem oraz dobrami materialnymi w porównaniu do poprzednich pokoleń. Z pewnością pokolenie Alpha nigdy w życiu nie pozna świata bez istnienia mobilnych aplikacji.

Pokolenia Alpha na rynku pracy

Oczywiście każde pokolenie wzrasta w całkiem innym otoczeniu. Chodzi tu głównie o czynniki polityczne, gospodarcze oraz społeczne. Każde pokolenie charakteryzuje się znacznie innym podejściem do zarobkowej pracy. Można zauważyć wszelkie zmiany również w formach spędzania wolnego czasu, ponieważ jeszcze do niedawna były to różne formy aktywności fizycznej. Obecnie zarządzanie tego typu ludźmi to wyzwanie, gdyż wymaga od menedżerów ogromnej ilości wiedzy oraz doświadczenia. Osoby wychowane z ciągłym dostępem do telefonów, smartfonów oraz komputerów z pewnością nie znoszą nudy, jednak charakteryzują się dużą łatwością w poruszaniu się po wirtualnym świecie. Większość osób z pokolenia Alpha nie ma sprecyzowanych planów zawodowych. Swoją przyszłość wiążą one z przedsiębiorstwami, które oferują podnoszenie kwalifikacji, awanse szkolenia czy też dobrą atmosferę. Większość osób decyduje się również na założenie własnej działalności gospodarczej. Duża liczba osób z pokolenia Alpha wiąże swoja przyszłość z naprawdę rozpoznawalnymi markami na całym świecie.

Cechy charakteryzujące pokolenie Alpha

W naszym najbliższym otoczeniu z biegiem czasu zachodzi wiele przemian. Można je zauważyć w praktycznie każdej dziedzinie życia. Pojawia się wiele nowych udogodnień w ramach środków transportu, czy też sposobach spędzania wolnego czasu. To właśnie w ostatnim przypadku pojawiły się nowe rozwiązania jak kasyno bez depozytu. W ciągu ostatnich lat na świecie pojawiło się pokolenie Alpha, które charakteryzuje się wieloma cechami. Uznajemy ich za prawdziwych ekspertów w dziedzinie technologii, ponieważ nie znają oni świata bez mediów społecznościowych. Z pewnością rozwój technologii powoduje zmianę ich konsumenckich nawyków. Uznaje się również, że to będzie przygotowane na naprawdę duże wyznawania, a do tego będzie samowystarczalne. Oczywiście te osoby z pewnością będą się nudzić w bardzo szybkim tempie, ponieważ ich umysły są przystosowane jedynie do sprawnego wyszukiwania informacji w mobilnych urządzeniach. Eksperci za charakterystyczną cechę tego pokolenia wskazują również zmianę zainteresowań, ponieważ z pewnością nie będą oni poddawać się grą fizyczny. Ich zainteresowania skupiają się głównie na przenośnych urządzeniach oraz różnego rodzaju interfejsów. Oczywiście zmniejszy się również liczba godzin przeznaczonych na uprawianie sportu. Wskazuje się również, że osoby z pokolenia Alpha będą charakteryzować się dużą samotnością. Jak widać, to pokolenie może przynieść naprawdę wiele różnego rodzaju zmian w funkcjonowaniu najbliższego otoczenia.

2 komentarze

 1. Avatar
  11 lipca 2020
  Odpowiedz

  Nie znalem pojecia pokolenia alfa. Troche czytalem o pokoleniu Z. To szczególna generacja. Wychowani na smartphonach, technologii i szybkim internecie. Wydawałoby się, że można tylko narzekać, ale ostatecznie stwierdzam, że mogą wnieść same plusy na rynku pracy. Garść przemyśleń tutaj https://lepszymanager.pl/pokolenie-z-jak-zarzadzac/ Swoją drogą zastanawiam się jaki będzie skrót kolejnego pokolenia 🙂

  • Avatar
   14 lipca 2020
   Odpowiedz

   Nie mam pojęcia, takie dzielenie na kategorie pokoleń trochę jest męczące. Wrzucanie wszystkich do jednego garnka 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous TOP 10 najlepszych gier 2019
Next Historia gry Wiedźmin, czyli od zera do milionera