W newsach i serwisach informacyjnych możemy zobaczyć obrazki, gdzie uzbrojony po zęby oddział w kamizelkach kuloodpornych wkracza do metalowych kontenerów z napisem warzywniak, ukrytych pomieszczeń w ruderach, małych osiedlowych sklepików. Wygląda to groźnie i komicznie zarazem. Jacy to niebezpieczni przestępcy kryją się w osiedlowych warzywniakach. Okazuje się, że to naloty na nielegalne salony gry na automatach i że takie akcje nie należą w Polsce do rzadkości. Oddział musi być uzbrojony, bo chroni urzędników celno-skarbowych. W przeszłości zdarzały się przypadki, że urzędnicy bez militarnego wsparcia byli zastraszani i atakowani. Te sceny, jak z filmów akcji, prowokują do bliższego przyjrzenia się sytuacji na rynku automatów do gier hazardowych w Polsce.

Trochę historii automatu

Pierwszy automat do gry powstał w Ameryce pod koniec XIX wieku i nie było mowy o wygranych pieniężnych. Proste automaty tzw. jednoręcy bandyci służyły tylko i wyłącznie do zabawy. Wygrane to były co najwyżej cygara, darmowe drinki czy gumy do żucia. Nazwa wzięła się od pociągania za wajchę, przypominającą rękę. Bandyci, bo łatwo „kradły” monety i wygrać z nimi było naprawdę trudno. Przez kolejne 100 lat maszyny rozwijano, udoskonalano, by w końcu zapełniając sale kasyn, stały się niezwykle dochodowym interesem. Jednocześnie, dla graczy w kasynie, automat dostarczał wiele zabawy i przyjemności, ale też wygrane. Zdarzali się gracze, którzy nie odstępowali swojego automatu, czekają na wielkiego jackpota. Obecnie w kasynach stacjonarnych automaty dostarczają średnio 85% dochodu kasyna. Natomiast na rynku kasyn online, na przykład, na stronie kasynohex.com maszyny do grania online na pieniądze są produkowane przez ponad 100 różnych firm. Branża igamingu rozwija się niezwykle dynamicznie, starając się reagować na wszystkie potrzeby swoich graczy i oferując coraz to ciekawsze sloty. 

Niestety wiele lat bez regulacji prawnych w Polsce doprowadziło do wypaczenia rynku. Automaty do gry stały w sklepach, klubach, tworzono salony gry w różnych podejrzanych miejscach i bez jakiejkolwiek kontroli. Na automatach grały dzieci, przegrywając swoje kieszonkowe. Wszystko to prowadziło do licznych oszustw i nadużyć. Po dziś dzień trwa walka z nielegalnymi „salonami gry”.

Sytuacja prawna dziś w Polsce 

Nowelizacja ustawy hazardowej w 2017 roku bardzo szczegółowo opisuje, gdzie i kto może grać na automatach do gry. Oczywiście mamy tu na myśli legalny hazard. Ministerstwo Finansów wydaje koncesje na 6 lat podmiotom takim jak kasyna czy legalne salony gry. Tam mogą stać automaty do gry w ilości minimum 3, a max 50. Gracze muszą być pełnoletni, z dokumentem tożsamości. Ochronie nieletnich ma też pomóc oddalenie wszelkich kasyn i salonów od szkół i pełny monitoring salonu. Salon musi posiadać regulamin odpowiedzialnej gry zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów, a w widocznym miejscu umieszczać informacje na temat ryzyka, jakie niesie ze sobą hazard. Z resztą wszystkie zabiegi i reguły tzw. ustawy hazardowej mają na celu ochronę graczy, ale trudno nie zauważyć, że państwo objęło monopol nad tą branżą. Salony gry organizuje i prowadzi Totalizator Sportowy. Dla wielu podmiotów był to koniec wolnego rynku hazardowego. 

Co ciekawe wygrane uzyskane na automatach do gier nie są opodatkowane. Nie musisz martwić się 10% podatku od wygranej, nie musisz takiego dochodu rozliczać w PIT. Stawka na grę jest w całości wykorzystywana tylko na samą grę.

Jakie automaty istnieją na rynku

Wielu graczy nadal darzy ogromnym sentymentem jednorękich bandytów i poszukuje prostych automatów do gry z 3 bębnami i symbolami 777, BAR i złotymi gwiazdami. Co prawda wajchę zastępuje przycisk Play, ale dla wielu graczy, szczególnie online, tradycyjne maszyny wcale nie są nudne. Bardziej zaawansowane automaty, bo z większą ilością bębnów i linii wypłat, często noszą nazwę owocówek. Nazwa wywodzi się od symboli na bębnach, różnego rodzaju owoców. Tego rodzaju prostych maszyn mamy wiele, z grupami określonych znaków, związanych ze sportem, wakacjami, postaciami z kreskówek. Różnią je ilości bębnów, linii wypłat, ale dochodzą też nowe funkcje bonusowe, free spiny, scattery czy wildy. Wszystkie elementy mają na celu uatrakcyjnić grę, rozbudować automat w funkcje pomnażające wygrane. Animowane sloty online i video są bowiem propozycja dla graczy, którzy nie lubią jednostajnego obracania się bębnów. Czasami dochodzą do tego zestawu karciane szanse podwojenia wygranej Gamble i Jackpoty. Na tym jednak nie koniec. Poza ekstra funkcjami, twórcy oprogramowania do kasyn pomyśleli też o fabule gry. Na automatach pojawiają się bohaterzy filmowi, znane motywy komiksowe czy serialowe. To już poziom jakości i rozdzielczości automatów HD. Efekty wizualne jakie proponują nie odbiegają od najlepszych gier internetowych.

Zatem każdy gracz znajdzie coś dla siebie, klasykę i nowoczesność, prostotę i technologiczne zaawansowanie. Poziom RTP (Return to player), czyli zwrotu dla gracza jest zazwyczaj bardzo wysoki i zabawa na pieniądze może być opłacalna. A dla tych, którzy chcą tylko zabawy, kasyna online mają także propozycje. W przypadku większości automatów do gry możliwa jest wersja demo, darmowa dla zabawy. 


No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous Duuuszki - recenzja - szybcy jak błyskawica
Next Dom z Papieru / Lacasa de Papel Sezon 4 – Recenzja ze spoilerami