Jeszcze całkiem niedawno esport nie był w Polsce znany szerszej publiczności, a mówienie o nim jak o jednej z dyscyplin sportowych budziło często oburzenie kibiców tradycyjnych” sportów. Jednak niezwykle dynamiczny rozwój sportów elektronicznych sprawił, że coraz trudniej jest je lekceważyć – zwłaszcza tam, gdzie można na nich zarobić. Potencjał tkwiący w esporcie coraz lepiej wykorzystują też polscy bukmacherzy. Jak wyglądają powiązania między e-sportem a bukmacherką, kto na tym korzysta i co to wszystko oznacza dla miłośników gier wideo? Sprawdźmy!

Zakłady bukmacherskie na esport

Zakłady bukmacherskie przyjmowane są głównie na rywalizację sportową i kierowane do entuzjastów poszczególnych sportów. Naturalnym więc jest, że rosnąca popularność esportu musiała pociągnąć za sobą przygotowanie dla kibiców e-sportowych dedykowanej oferty zakładów bukmacherskich. Przecież czy to fani futbolu, czy CS:GO, jedni i drudzy chętnie obstawiają wygraną swojej drużyny – dla rozrywki, dla zysku, a nawet dla samej idei (jako wyraz niezłomnej wiary w zwycięstwo naszych”). Jednak w zakładach bukmacherskich można typować też wiele innych zdarzeń, np. dokładny wynik spotkania, zakłady z handicapem, liczbę map/rund (w CS:GO), pierwszą krew / smoka / wieżę itp. (w LoL). Szeroka oferta zakładów, wysokie kursy i jeszcze coś – bezpłatny streaming meczów na żywo – to recepta na przyciągnięcie kibiców, także e-sportu, do obstawiania zakładów bukmacherskich.

Jak dokładnie wygląda obstawianie e-sportów? Generalnie zakłady na sporty elektroniczne działają tak samo jak wszelkie inne zakłady sportowe. Wybierasz swój typ, stawiasz na niego pieniądze i czekasz na rozstrzygnięcie zakładu, które oznaczać będzie Twój zysk lub stratę. Bukmacherzy przyjmują zakłady na e-sporty w systemie przedmeczowym, ale też podczas trwania danej rozgrywki – są to tzw. zakłady live. W tym drugim przypadku obstawianie bywa wyjątkowo emocjonujące, a kursy mogą okazać się dużo wyższe. Co prawda nie wszystkie gry esportowe są oceniane przez bukmacherów jako równie dobry materiał do zakładów – w cenie jest przede wszystkim widowiskowość gry, której sprzyja szybkie tempo i nagłe zwroty akcji. Po kliknięciu w ten link możesz sprawdzić listę gier, na które legalni bukmacherzy w Polsce najczęściej udostępniają zakłady bukmacherskie. Jeśli chodzi o rynki zdarzeń, mniej znaczącym spotkaniom towarzyszą jedynie zakłady na zwycięzcę, natomiast dla tych bardziej atrakcyjnych bukmacherzy przygotowują po kilkadziesiąt propozycji zakładów. Zdarzenia esportowe można obstawiać na kuponach pojedynczych (tylko 1 zdarzenie na kuponie) lub wielozdarzeniowych, jednak dla niedoświadczonych graczy zdecydowanie zalecane są mniej ryzykowne zakłady SOLO.

Jeśli zainteresował Cię temat zakładów bukmacherskich na e-sport, na końcu tekstu znajdziesz kilka praktycznych informacji na temat obstawiania online.

Sponsorowanie (e)sportu przez bukmacherów

Druga płaszczyzna zainteresowania bukmacherów sportem dotyczy promocji – w końcu zawodnicy i drużyny sportowe, a także ligi czy turnieje i inne wydarzenia sportowe to świetne nośniki” reklamy. W Polsce ma to szczególne znaczenie, ponieważ w przypadku zakładów bukmacherskich restrykcyjne przepisy prawa zakazują wielu form reklamowych. Jednak sponsoring sportu przez bukmacherów jest dozwolony, a ci mogą reklamować się np. na strojach sponsorowanych zawodników czy ich sprzęcie (np. motocyklach żużlowców), na stadionach (kortach itd.) podczas meczów i w materiałach promocyjnych podczas ich transmisji, w mediach społecznościowych sponsorowanych podmiotów itd. Możliwości jest dużo, a co najważniejsze reklama trafia do idealnej grupy docelowej, jaką są miłośnicy danego sportu.

Bukmacherzy działający legalnie w Polsce wręcz nagminnie sponsorują piłkę nożną, poza tym po trochu: siatkówkę, koszykówkę, skoki narciarskie, żużel, a ostatnio też MMA. Czyli, jak nietrudno przewidzieć, na sponsoring największe szanse mają najbardziej popularne sporty. Jak zatem wygląda w tym kontekście sytuacja sportów elektronicznych? Cóż, jak wiemy, e-sporty rozwijają się w ekspresowym tempie i to pod każdym względem, a prognozy co do ich przyszłości napawają optymizmem. Ten potencjał nie mógł rzecz jasna umknąć uwadze bukmacherów, dlatego w ostatnich latach część funduszy przeznaczonych na sponsoring zaczęła trafiać także do organizatorów turniejów e-sportowych, drużyn oraz indywidualnych zawodników sportów elektronicznych. Przyjrzyjmy się bliżej projektom sponsoringowym legalnych firm bukmacherskich w Polsce.

Jak rozwija się bukmacherski sponsoring esportu w Polsce?

Bukmacher LV BET

Spośród legalnych bukmacherów w Polsce najlepszym wyczuciem biznesowym, jeśli chodzi o potencjał esportu, wykazał się bukmacher LV BET. Ten organizator zakładów jako pierwszy przygotował naprawdę zaawansowaną ofertę bukmacherską na wydarzenia esportowe. Był też w czołówce, jeśli chodzi o sponsoring, gdyż w 2017 r. został sponsorem pierwszej edycji Polskiej Ligi Esportowej. Z kolei w 2019 r. ambasadorem marki (dokładnie zakładki e-sportowej w serwisie LV BET) został były zawodnik organizacji Virtus.pro, Universal Soliders czy ESC Gaming, wielokrotnie utytułowany gracz CS:GO – Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski. LV BET sponsorował też polskie transmisje turniejów Esport Championship Serie czy Home Sweet Home Cup.

Bukmacher forBET

Drugim polskim bukmacherem, który dość szybko postawił na rozwój oferty zakładów na esport, jest forBET (trzeci pod względem obrotów bukmacher w Polsce). W 2019 r. to właśnie ten operator został sponsorem Polskiej Ligi Esportowej, a w 2020 r. – oficjalnym sponsorem i wyłącznym bukmacherem jednej z najlepszych polskich organizacji e-sportowych, x-kom AGO.

Bukmacher STS

Tak obiecującej niszy nie mógł odpuścić także największy bukmacher w Polsce, STS, który notabene jako pierwszy w naszym kraju udostępnił w swojej ofercie pojedyncze zakłady na esporty. Firma znana jest z intensywnej działalności sponsorskiej i chociaż główne siły skierowane są na promocję wśród kibiców piłki nożnej, e-sport zaczyna dostawać coraz większy kawałek tego tortu”. Lider rynku zakładów bukmacherskich na początek został sponsorem drużyny e-sportowej CS:GO Izako Boars i nawiązał współpracę z Pawłem ‘innocentem’ Mockiem, zapisując się jako pierwszy bukmacher w Europie, który wspiera indywidualnego zawodnika sportów elektronicznych. STS przejął też sponsoring Polskiej Ligi Esportowej (druga edycja). Następnie bukmacher STS został oficjalnym sponsorem organizacji Devils.one, co było o tyle ciekawe, że umowa została zawarta w dniu startu formacji. Poza tym na koncie firmy bukmacherskiej są umowy sponsorujące turnieje, ich polskie transmisje oraz inne projekty, takie jak sfinansowanie wyjazdu Avez Esport na eliminacje do Flashpoint w Los Angeles czy współpraca ze influencerem LoL – Damianem „Nervarienem” Ziają.

Bukmacher eWinner

W ostatnim czasie do bukmacherskiego grona sponsorów esportu dołączył jeden z młodszych operatorów na polskim rynku zakładów – bukmacher eWinner. W 2020 r. został on sponsorem strategicznym Polskiej Ligi Esportowej. Na marginesie, sponsorem głównym w ostatniej edycji turnieju został gracz większego kalibru, czyli państwowy Totalizator Sportowy, co najlepiej świadczy o wzroście rangi nie tylko samych rozgrywek, ale pozycji e-sportu w Polsce w ogóle.

Kilka miesięcy wcześniej eWinner podjął się też organizacji interesującej inicjatywy. Turniej CS:GO eWinner Cup, do udziału w którym zaproszono kilka znanych postaci ze świata e-sportu (m.in. Grzegorza SZPERO” Dziamałka), umożliwił wszystkim chętnym graczom zmierzenie się z zawodowcami. Co więcej, bukmacher udostępnił ofertę zakładów na ten turniej, więc kto był przekonany o umiejętnościach swojej drużyny, mógł obstawiać własne zwycięstwo.

Korzyści ze współpracy z bukmacherami dla e-sportu

To, że esport jest coraz bardziej doceniany przez branżę bukmacherską, jest oczywiście powodem do radości. Silni sponsorzy gwarantują solidne wsparcie finansowe, które jest niezbędne do dalszego rozwoju zawodników i organizacji e-sportowych, profesjonalizacji wydarzeń i progresu całej branży. Korzyści z tej współpracy dla e-sportu są też bardziej subtelne.

Wsparcie udzielane przez znane marki bukmacherskie, które są jednocześnie sponsorami najlepszych klubów czy reprezentacji Polski w innych dyscyplinach sportowych, ma także dużą wartość wizerunkową. Budowanie w polskim społeczeństwie świadomości tego, że e-sport to nie to samo co zwykłe „granie w gry” oraz promowanie zawodowego uprawiania e-sportu to niełatwy proces, jednak te działania przełożą się na długofalowe i wielowymiarowe efekty. Przy okazji warto zauważyć, że na tle całego społeczeństwa, grupą całkiem dobrze zorientowaną w temacie e-sportów jest społeczność typerska, na co ogromny wpływ miały wydarzenia pamiętnego roku 2020…

O tym, jak pandemia otworzyła niektórym oczy

Nie unikniemy więc zagadnienia, do którego prowadzą obecnie wszystkie drogi. Pandemia koronawirusa, bo o niej oczywiście mowa, zmusiła bukmacherów do opracowania nowej strategii działania i radykalnego zmodyfikowania oferty produktowej. Nie mogąc przygotować porządnej oferty na tradycyjne sporty, firmy bukmacherskie zaczęły rozglądać się za jakąś alternatywą. E-sporty idealnie wpisały się w tę lukę. Zawody esportowe można przecież stosunkowo łatwo zorganizować przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Ba! Spokojnie można urządzić turniej e-sportowy w pełni online, co jest – przynajmniej na razie – niemożliwe np. dla meczu piłki nożnej czy kosza. Bukmacherzy skierowali więc znaczną część swoich sił na to, aby oferta esportowa była jak najbardziej atrakcyjna.

Pandemia sprawiła, że proces tworzenia kompleksowej oferty zakładów na esport niezwykle przyspieszył. Coraz więcej bukmacherów zaczęło oferować zakłady nie tylko na najbardziej popularne gry i najważniejsze turnieje e-sportowe. U niektórych operatorów esport zyskał nawet własną zakładkę, w której poza zakładami na główne i poboczne rynki, znaleźć można też wyniki i statystyki (dla spotkań live są one aktualizowane na żywo), a nawet wspomniane darmowe transmisje wielu meczów. Znacznie powiększyła się też oferta bonusów i promocji skierowanych tylko do graczy, którzy obstawiają e-sport.

Z drugiej strony imponująca liczba graczy, z tzw. braku laku, właśnie podczas lockdownu po raz pierwszy spróbowała typowania rywalizacji e-sportowej. Widowiskowe, emocjonujące i nieco egzotyczne rozgrywki przypadły do gustu sporej grupie typerów, zwłaszcza że okazało się, że można tu też dobrze zarobić. Co najważniejsze, nawet po powrocie rozgrywek piłki nożnej, tenisa, MMA itd., duża część typerów na stałe wpisała do swoich kalendarzy typowanie turniejów e-sportowych. Jest więc bardziej niż pewne, że mocny zwrot bukmacherów i ich klientów ku sportom elektronicznym nie będzie tylko incydentem, który pozostanie bez konsekwencji. Można nawet postawić niemałą sumkę na to, że bukmacherka w coraz większym stopniu będzie się kręcić wokół e-sportów, co nas może tylko cieszyć.

Jak obstawiać zakłady na e-sport? Podstawowe informacje dla zielonych

Fani sportów elektronicznych doczekali się czasów, kiedy ich pasja sportowa przestaje być traktowana przez biznes po macoszemu, a poza oglądaniem transmisji esportowych, można też obstawiać wyniki poszczególnych rozgrywek. Co trzeba przedtem wiedzieć? Po pierwsze hazard, do którego zaliczają się zakłady bukmacherskie, jest dozwolony w Polsce tylko dla osób powyżej 18 r.ż. Zakłady można obstawiać tylko u legalnych bukmacherów (w innym przypadku grozi poważna kara), którzy przyjmują je w tradycyjnych punktach naziemnych i/lub online. W związku z zakazem gry dla niepełnoletnich typowanie internetowych zakładów jest możliwe tylko dla graczy, którzy założą osobiste konto użytkownika.

Kiedy mamy już zarejestrowane konto online, możemy zacząć obstawiać. Niemal wszyscy bukmacherzy przygotowują dla nowych graczy bonusy powitalne, które po pierwsze zachęcają do rejestracji, a po drugie pozwalają na komfortowe zapoznanie się z usługą operatora. Pierwsze zakłady można więc obstawić np. za freebety (darmowe środki od bukmachera) lub przy użyciu cashbacku (za środki własne, które jednak w razie przegranej są zwracane graczowi w postaci bonusu).

To, jak krok po kroku obstawiać zakłady bukmacherskie, wykracza poza tematykę tego artykułu. W Internecie jest mnóstwo poradników, które wyjaśniają techniczne i merytoryczne aspekty gry (często takie tutoriale umieszczają na swoich stronach sami bukmacherzy). Największy problem dotyczy oczywiście poprawnego wytypowania zakładu, ale w tym temacie należy polegać przede wszystkim na wiedzy esportowej, analizie sportowej danego wydarzenia i jeśli ktoś taką posiada – intuicji.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Zakłady bukmacherskie mogą być świetną rozrywką i sposobem na podkręcenie emocji, a dla dobrych graczy to także sposób na dodatkowe źródło dochodów. Co więcej, jeśli bukmacher sponsoruje e-sport, obstawiając u niego, realnie wspieramy też rozwój tej dyscypliny sportowej. Trzeba jednak pamiętać, że gry hazardowe mogą uzależniać, dlatego zawsze należy grać z głową: mieć z góry ustalony budżet na obstawianie i nie ulegać niezdrowym emocjom.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Falcon i Zimowy Żołnierz – odcinek 2 – nowy Kapitan Ameryka dołącza do Avengersów?
Next Gloomhaven Jaws of the Lion - Paszcza Lwa - recenzja insertu E-Raptor