Kredyt często jest jedynym rozwiązaniem dla ludzi młodych, którzy chcą kupić samochód lub mieszkanie, nie tylko w Polsce. Ale choć powody do zaciągnięcia zadłużenia bez względu na miejsce zamieszkania są takie same, to już konsekwencje obrania takiej ścieżki mogą być inne.

Ceny mieszkań w Polsce są najwyższe od lat i wciąż idą w górę. Za metr kwadratowy powierzchni w Krakowie trzeba zapłacić ok. 7,2 tys. zł., a przeciętna wartość mieszkania w tym samym mieście to prawie 400 tys. zł. W Warszawie jest jeszcze drożej. I nie mówimy tutaj o nie wiadomo jakich apartamentach, lecz powierzchniach, które ledwo wystarczają dla dwuosobowej rodziny.

Weź kredyt i zaciśnij pasa

Jeśli spojrzymy na średnią polskich zarobków (ok. 3340 zł netto) okazuje się, że Polak na spłatę przeciętnej raty kredytu (ok. 1440 zł) przeznacza ponad 40 proc. swojej wypłaty. To co mu zostaje ledwo starcza na życie. A co w sytuacji, gdy współmałżonkowie spłacają raty po połowie i nagle jedno z nich traci pracę? Z jednej pensji ciężko się utrzymać, szukają więc pomocy np. u rodziców. Tak wyglądają polskie realia.

A w Norwegii? Biorąc pod uwagę fakt, że znaczna część Norwegów zarabia znacznie powyżej średniej, pomimo kredytu hipotecznego typu forbrukslån, i tak są oni w stanie co miesiąc dołożyć kolejną cegiełkę do oszczędności, jednocześnie żyjąc na godnym poziomie i nie odmawiając sobie niczego. Średnia norweskich zarobków to ok. 42 tys. koron, a przeciętna rata kredytu nie przekracza 10 tys. koron. Widać zatem, że na spłatę zadłużenia miesiąc w miesiąc idzie około 20 proc. zarobków. To o połowę mniej niż w Polsce, ponadto średnie zarobki w Norwegii są dużo wyższe niż u nas w kraju. Nie ma się więc czemu dziwić, że Norwegowie tak chętnie sięgają nie tylko po kredyty konsumenckie, ale też pożyczki smålån i inne kredyty, jakie kryją się pod terminem lån.

Co się stanie, gdy stracisz pracę?

Są różne sytuacje w życiu i czasami nie da się przewidzieć tego co nas czeka. Nawet jeśli dziś masz pracę i wiedziesz dostatnie życie, to wcale nie oznacza, że za miesiąc czy rok również tak będzie. Co, jeśli zadłużony Norweg straci pracę?

Obciążenie kredytem jest na tyle niskie, że jedna pracująca osoba jest w stanie spokojnie sobie z nim poradzić. Dlatego norweski kredytobiorca nie ma żadnego problemu ze spłatą zadłużonej nieruchomości. Problemem też nie jest jej sprzedaż. Domy czy mieszkania wymienia się na mniejsze lub większe, bo wynajem w Norwegii zwyczajnie się nie opłaca. Elastyczność kredytów i łatwość sprzedaży nieruchomości pozwala mieszkańcom Skandynawii na migrację na dowolnym etapie życia.

W Polsce już tak kolorowo nie jest. Do momentu, gdy mamy zatrudnienie, jeszcze jakoś sobie radzimy. Ale gdy powinie nam się noga, zadłużone mieszkanie może być swego rodzaju kulą u nogi podczas poszukiwań pracy szczególnie w innym mieście. Gdyby nie pomoc rodziców i bliskich młodzi ludzie ledwo wiązaliby koniec z końcem.

Smålån, czyli mini pożyczka na mini wydatki

To, że Norwegowie chętnie zaciągają kredyty konsumenckie na zakup domu lub mieszkania już wiemy. Pora sprawdzić, jaki mają oni stosunek do pożyczek bez zabezpieczeń, które w Polsce stanowią sporą pokusę.

Smålån uten kredittsjekk to mała pożyczka bez zabezpieczeń. W Norwegii cieszą się one tak dużą popularnością jak w Polsce, a może nawet i większą. Pomimo tego, że Norwegowie całkiem nieźle zarabiają, w okresie przedświątecznym lub wakacyjnym chętnie sięgają po smålån på dagen, zyskując szybki zastrzyk gotówki. Niewielkie zadłużenie są w stanie praktycznie od ręki spłacić, co umożliwiają im dość duże jak na polskie realia zarobki. Pojawia się jeszcze pytanie, czy firmy nie boją się udzielaćsmålån uten sikkerhet – pożyczek bez zabezpieczeń, które często sięgają dość wysokich kwot (nawet 500 tys. NOK)? Nie, ponieważ zaufanie społeczne w Norwegii jest na bardzo wysokim poziomie. Jak pokazują statystyki, jej mieszkańcy spłacają aż 98 proc. wszystkich swoich kredytów.

Co przekonuje Norwegów do zaciągania lån på dagen? Przede wszystkim łatwa dostępność tego typu pożyczek, które dzięki BankID (elektroniczny dowód tożsamości i wirtualny podpis) można otrzymać bez wychodzenia z domu. Cały proces zaciągania pożyczki można przeprowadzić w domowym zaciszu siedząc wygodnie w fotelu.

I choć szczegółowe warunki otrzymania smålåbędą różnić się w zależności od firmy jej udzielającej, to najczęściej od kredytobiorcy oczekuje się potwierdzenia stałości dochodów i braku innych zobowiązań finansowych. Wnioskodawca musi mieć też norweskie obywatelstwo.

Chcesz wiedzieć, jak wysoki kredyt można otrzymać w Norwegii i ile wynosi tamtejszy odpowiednik polskiego RRSO? Wejdź na porównywarkę Tradeup.io, w której znajdziesz najlepsze smålånhttps://www.tradeup.io/smalan/.

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Xbox One czy Xbox 360 – czym się od siebie różnią
Next Apex Legends - Milion pobrań w 24 godziny od startu! - Co to za gra?