Pszczoły – Recenzja Gry – Z kamerą wśród zwierząt


Podsumowanie

Pszczoły to przyjazna, lekka gra karciana dedykowana głównie dla osób początkujących w grach planszowych, oraz najmłodszych milusińskich.
Przyjemność z rozgrywki 60%
Interakcja 60%
Regrywalność 70%
Wykonanie 50%
Cena 100%
Pros
- gra o wdzięcznej tematyce odpowiednia dla dzieci
- ładne, kojące grafiki
- niski próg wejścia
Cons
- błędy na opakowaniu odnośnie liczby graczy
- zbyt mało negatywnej interakcji

Witajcie 🙂 dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję gry karcianej Pszczoły, dedykowanej dla najmłodszych planszówkowiczów oraz dla osób początkujących, z racji na bajecznie proste zasady.

Pszczoły to niewielkich rozmiarów gra karciana, która wyszła spod skrzydeł wydawnictwa Trefl Joker Line. Gra jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch graczy (na jednej stronie opakowania widoczny jest błąd, mówiący iż gra jest przeznaczona dla od dwóch do sześciu graczy).  Minimalny wiek gracza wynosi 8 lat, a czas rozgrywki to góra 15-20 minut.

W skrócie mówiąc w grze Pszczoły macie za zadanie wcielić się w niezwykłe owady; pszczoły bądź też trzmiele. Tylko i wyłącznie od Was zależy co wybierzecie, następnie po wyborze owada będziecie musieli wykonać niezbędne misje a maluchy otrzymają szansę by dowiedzieć się co nieco o tych owadach.

Założenia gry

Pszczoły są bardzo proste mechanicznie. Z tego względu idealnie nadają się dla osób starszych, dzieciaków, oraz tych, którzy nie grają zbyt często w gry planszowe.

Celem tejże gry jest walka o pyłek pomiędzy owadami. Aby rozpocząć naszą rozgrywkę, należy rozłożyć na środku stołu pięć kart kwiatów, a każdemu z graczy rozdać losowo wybraną jedną kartę misji. Pamiętajcie jednak, że misja jest tajna, i nie wolno jej nikomu pokazywać. Następnie każdy gracz otrzymuje karty należące do swojego gatunku, wybiera trzy losowe, a z reszty tworzy stosik na stole.

W Pszczołach, gracze grają na zmianę, a każdy z nich ma do dyspozycji dwie akcje, w ramach tych akcji może wykonać:

  • Zagranie karty z ręki po swojej stronie pola gry (1PA). Kartę zagrywa się przy wybranym kwiatku, a maksymalna liczba zagranych kart po stronie gracza wynosi 3.
  • Odrzucenie karty z ręki (1PA) – akcja przydatna, gdy w ręku nie ma atrakcyjnych kart.
  • Użycie karty ruchu po swojej stronie(1PA) – dzięki niej gracz może przestawić swoją kartę w górę, w dół, na boki lub na skos, czasem też skutkuje to zamianą kart miejscami.
  • Położenie swojej zakrytej karty po stronie przeciwnika lub po swojej stronie (2PA), bez możliwości jej podglądu w dalszym toku gry.
  • Odwrócenie zakrytej karty przeciwnika na jego polu (2PA).
  • Użycie karty ruchu na polu przeciwnika (2PA), można tylko przestawiać swoją kartę.

Na zakończenie każdej tury, każdy z graczy musi dociągnąć tyle kart na rękę, by mieć ich 3.

Gra się kończy, gdy jednemu z graczy kończą się wszystkie karty na ręce.

Regrywalność gry Pszczoły

Pszczoły są dość przyjemną grą, z małą ilością negatywnej interakcji. Mają krótką, klarownie napisaną instrukcję, i wdzięczną tematyką z owadami w tle. Głównie dlatego nadają się dla młodszych graczy, a także seniorów i laików w świecie planszówkowym. Mają niski próg wejścia, dlatego każdy bez wyjątku powinien poradzić sobie doskonale z tą grą. Jest dobra dla grających par, oraz jako szybki filler. Losowość dodaje jej nieco smaczku.

Nas jednakże nie pociągnęła, polecałabym ją mniej doświadczonym graczom, którzy muszą złapać bakcyla.

Interakcja

Pszczoły mają w sobie negatywną interakcją, jednak dość subtelną. Na pewno nie sprawi, że ktoś będzie spał na kanapie. Ta negatywna interakcja objawia się w postaci wpychania się na część drugiego gracza, podkładanie mu kart z zerową wartością. Dodatkowo możemy przedstawić nieco szyk swoich kart, gdy kątem oka widzimy doganiającego nas punktowo przeciwnika. I to jest fajne.


YouTube player


 

Wykonanie

Pszczoły to niewielkich rozmiarów gra karciana, bardzo dobrze wykonana. Całość schowana jest w pudełku małych rozmiarów, które swoją drogą mogłoby być jeszcze nieco mniejsze. Wierzch pudełka zdobi grafika z bohaterem gry, czyli z Pszczołą. Grafika malownicza, przyjemna dla oka, barwna i na pewno skutecznie przyciąga wzrok. Faktura opakowania jest matowa, a pudełko jest zrobione z grubej tektury. W środku znajdziemy instrukcję, która jest w formie małej książeczki, dość cienkiej, napisanej drobnym druczkiem. Oraz jak przystało na grę karcianą, są i karty, również gładkie i matowe, z grafikami, które przypominają mi książki przyrodnicze. Grafiki są jednak fajne, spokojne, i kojące.

Cena gry

Gra Pszczoły kosztuje około 22 złotych. Moim zdaniem to bardzo niska kwota, odpowiednia na każdą kieszeń. Adekwatna do zawartości gry i tego co wraz z nią otrzymujemy.

Podsumowanie

Pszczoły to przyjazna, lekka gra karciana dedykowana głównie dla osób początkujących w grach planszowych, oraz najmłodszych milusińskich. Cechuje się prostymi zasadami, prostą mechaniką, a także niskim progiem wejścia. Szata graficzna gry koi, relaksuje, przywodzi na myśl usiane owadami łąki z pięknymi kwiatami, jest odpowiednia dla każdego. Wykonanie również jest bardzo w porządku. Ze względu na mały, kompaktowy rozmiar można grę bezpiecznie przenosić gdziekolwiek się chce. W Pszczołach jest obecna negatywna interakcja, w mało agresywnej formie.

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Warhammer Vermintide 2 DLC Shadows over Bogenhafen - Co nowego w dodatku?
Następny Drifters - Recenzja - Hannibal i Joanna D'arc w jednym anime?