Qualcomm Snapdragon 480 szansą na tanie telefony 5G


Powoli przyzwyczajamy się do tego, że nasze smartfony mogą coraz więcej. Już od lat gramy na nich w gry kasynowe automaty, różnego rodzaju gry mobilne, korzystamy z serwisów społecznościowych, zdjęć i filmów. Powoli przed nami era 5G, która umożliwi jeszcze szybszy internet w telefonie. Obecnie jednak większość smartfonów z 5G nie należy do najtańszych. W 2021 roku ma się jednak ukazać Qualcomm Snapdragon 480, który być może będzie dla nas szansą na tanie telefony 5G.

Nadchodzi rewolucja?

Qualcomm to obecnie jeden z największych i najbardziej cenionych producentów chipsetów do urządzeń mobilnych. Można je znaleźć w większości smartfonów z Androidem. Jego ogromną zaletą jest fakt, że tworzy procesory zarówno na urządzenia za 400 czy 500 złotych, jak i za 4000 czy 5000! Firma ta niedawno oficjalnie ogłosiła wydanie nowego modelu, jakim jest właśnie Snapdragon 480 5G. Ma to być najnowszy procesor firmy, który będzie nie tylko obsługiwał 5G, lecz także stanie się pierwszym z serii chipów Snapdragon 4, które zasilać mają budżetowe urządzenia z Androidem.

Pierwotnie o nowym procesorze mogliśmy już usłyszeć podczas zeszłorocznego IFA 2020, jednak oficjalne ogłoszenie przyniosło nam o wiele więcej szczegółów dotyczących nowego chipsetu. Opisywany przez nas Snapdragon 480 będzie miał zintegrowany modem Snapdragon X51 z możliwością obsługi sieci mmWave, jak i wartości poniżej 6GHz. Ma być on początkiem swego rodzaju rewolucji, gdzie kolejne budżetowe układy Snapdragon z serii 4 będą nadawać rytm 5G w 2021 roku. Zdaniem wielu ekspertów dodanie 5G do serii 4 będzie z pewnością jednym z największych czynników wpływających na zwiększenie dostępności nowego standardu sieciowego. Jeśli spojrzymy na ceny rynkowe, to większość telefonów obsługujących obecnie 5G kosztuje przeszło 500 USD. De facto zatem z małymi wyjątkami mamy do czynienia z telefonami ze średniej półki czy też flagowcami. Przyjmuje się jednak, że wprowadzenie nowego Snapdragona sprawi, że obsługa 5G może stać się standardem w telefonie w przedziale 125 – 250 USD. Oznacza to, że już w kwocie 500 – 1000 PLN będziemy w stanie kupić sporo nowych modeli z 5G.

To jednak tylko część dobrych informacji. Z zaprezentowanych danych wiemy, że wersja 480 będzie o wiele szybsza i wydajniejsza niż jej poprzednik, Snapdragon 460. Ma się cechować dwukrotnie wyższą wydajność, jak i około 70% wyższymi wynikami w przypadku zadań AI. Snapdragon 480 ma być też pierwszym procesorem z serii 4, który został stworzony w procesie nanotechnologicznym 8nm. Ponadto jako pierwszy z tej serii ma obsługiwać Quick Charge 4 Plus, ekrany FHD +, kręcenie 4K w jakości 120 kl./s, jak i również potrójną ISP do integracji trzech aparatów. Możliwe zatem będzie wykonywanie 3 zdjęć jednocześnie o rozdzielczości 64 Mpix. Oczywiście nie jest to nic nowego, lecz jak w przypadku 5G, zarezerwowane było dotąd tylko dla urządzeń z wyższej półki. Przyjmuje się, że pierwsze telefony wyposażone w Snapdragona 480 pojawią się na rynku w pierwszym kwartale 2021 roku. Będą to zapewne smartfony takich marek jak Xiaomi, Vivo, Oppo, Motorola.

Oczywiście w tym samym czasie pojawią się nowe chipsety Qualcomma dla droższych telefonów, jednak już teraz możemy być pewni, że w 2021 roku będziemy mieć do czynienia z małą technologiczną rewolucją i typowe telefony z niższej półki będą mogły zyskać podobną moc czy komponenty, jak obecne modele za 1000 czy 1500 złotych.  

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous Nie będzie latającej taksówki od Ubera?
Next Kto zapewni nam bezpieczeństwo w chmurze?