Ruletka – główne cechy oraz zasady


W internecie dostępne jest mnóstwo materiałów na temat tej gry. Możemy dowiedzieć się, jakimi systemami grać oraz jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania poszczególnych liczb lub kolorów. Nic w tym dziwnego, historia tej gry sięga aż XVII wieku. Zanim przystąpisz do wnikliwej lektury, spróbuj sam ruletka online za pieniądze na naszej stronie.

Zacznijmy od tego, jakie wersje ruletki są dostępne w kasynach. Sprawa jest dosyć prosta, ponieważ mamy do wyboru dwie wersje, europejską oraz amerykańską. Wersja europejska różni się od amerykańskiej ilością zer. W wersji amerykańskiej występują dwa zera, natomiast w europejskiej jest tylko jedno. Co to oznacza dla gracza? W wersji europejskiej prawdopodobieństwo  trafienia koloru lub pierwszej połowy zakresu dostępnych liczb wynosi 48,65%. W amerykańskiej natomiast jest to dokładnie 47,37%. Jak więc widać wersja amerykańska jest mniej opłacalna dla gracza, ze względu właśnie na niższe prawdopodobieństwo wygranej. 

Skoro już wiemy, jaka wersja jest dla nas bardziej opłacalna, przejdźmy więc do tego, jak wygląda stół.

Są one bardzo proste. Mamy do dyspozycji 37 pól na kole ruletki, czyli liczby od 1 do 36 oraz 0. Po drugiej stronie stołu do ruletki mamy miejsce na zakłady. Obstawić możemy konkretne liczby, kolory, liczby parzyste lub nieparzyste, pierwszą lub drugą połowę zakresu liczb oraz tuziny.

Jak wygląda sama gra?

Samą grę prowadzi krupier. To do niego należy obrót ruletką oraz przyjmowanie zakładów. Po przyjęciu zakładów od wszystkich graczy kurier wypowiada słowa „no more bets” co oznacza, że czas na kolejne zakłady się skończył i przechodzi do zakręcenia ruletą i wrzucenia do niej kulki. 

W przypadku wersji internetowej wszystko dzieje się nieco szybciej, ponieważ gra odbywa się kompletnie bez postaci krupiera i najczęściej widzimy tylko i wyłącznie kulkę wrzuconą do rulety. 

To w zasadzie wszystko, co powinieneś wiedzieć o zasadach. Przejdźmy zatem do części, która interesuje najbardziej wszystkich tych, którzy chcą wygrać z kasynem. Chodzi mianowicie o prawdopodobieństwo oraz systemy.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku ruletki amerykańskiej mamy mniejsze szanse na zwycięstwo ze względu na występowanie dwóch zer. Nie można w ruletce obstawić wyrzucenia zera, nie wliczają się one też do pierwszej połowy zakresu liczb oraz do żadnego z kolorów, przez co są jedynie miejscem, w które ruletkowa kółka wpada, nie gwarantując żadnej wygranej. 

Czy istnieje wobec tego system, zapewniający wygraną? Matematyka jest jednak nieubłagana i jeżeli rachunek prawdopodobieństwa wskazuje na przewagę kasyna, to niestety, ale kasyno ma nadal przewagę. Oczywiście, może się zdarzyć, że to właśnie my będziemy zwycięzcami danego dnia. Należy jednak pamiętać, że w dużym ujęciu statystycznym, gdzieś tam w oddali czeka na nas porażka. Najważniejsze jest więc wiedzieć, kiedy się wycofać.

Wróćmy jednak do systemów, omówmy jeden z najprostszych.

Najprostszym systemem wydaje się system Martingale. W dużym skrócie polega on na konsekwentnym obstawianiu pewnej wartości, są to z reguły pola dające nam około 50% szans na wygraną. Oczywiście z racji występowania zera nie mamy szansy  dokładnie 50 procent. Obstawiamy konkretne pole tak długo, aż uzyskamy wygraną. Ważnym elementem tego systemu jest to, żeby z każdym przegranym przez nas zakładem podwoić naszą stawkę. System ten ma jedną wadę. Większość stołów posiada pewien górny limit kwoty obstawionego zakładu. Możemy więc w pewnym momencie dojść do momentu, w którym nie będziemy w stanie już kontynuować gry naszym systemem ze względu na z góry założony limit.

Oczywiście systemów ruletkowych opracowano znacznie więcej, niektóre z nich zbliżają do matematycznego maksimum, jakie gracz może osiągnąć, a niektóre są po prostu opisanym stylem gry bez matematycznej analizy danego systemu. 

Ruletka to gra prosta i przyjemna. Jest to jedna z gier, w których nie tylko nie musisz rywalizować z innymi graczami. Wystarczy, że obstawisz konkretny zakład i po prostu zaczekasz na jego wynik. Spróbuj wersji demo i baw się za darmo!

Poprzednio Phoenix Point - Recenzja - To nie jest lepszy XCOM
Następny Paladyni Zachodniego Królestwa - Po Jednej Partii - pierwsze wrażenia