Seriale w uniwersum Gwiezdnych Wojen – fabuła seriali aktorskich


Gwiezdne Wojny to jedna z najpopularniejszych franczyz na świecie. Oprócz filmów, uniwersum to obejmuje również szereg produkcji telewizyjnych, które opowiadają historie z różnych okresów czasu. Dzisiaj bliżej poznamy seriale w uniwersum Gwiezdnych Wojen oraz fabułę seriali aktorskich.

Dlaczego tylko autorskich? Uważam, że animowane uniwersum Star Wars zasługuje na oddzielny wpis.

The Mandalorian

Seriale w uniwersum Gwiezdnych Wojen

Akcja rozgrywa się po upadku Imperium Galaktycznego, ale przed pojawieniem się Nowego Porządku, czyli między wydarzeniami z Powrotu Jedi a Przebudzenia Mocy. Główny bohater, którego imienia nie poznajemy na początku serii, jest doświadczonym łowcą nagród, który żyje z zasadami tajemniczego bractwa Mandalorian. Din Djarin jest łowcą nagród, który żyje według własnego kodeksu honorowego. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie od tajemniczego zleceniodawcy, aby dostarczyć Groga, małego, zielonego stwora, do określonego miejsca. Djarin zgadza się na zlecenie, ale wkrótce zaczyna się zastanawiać, czy robi to, co właściwe. Główną oś fabularną stanowi relacja pomiędzy Mandalorianinem a małym dzieckiem, nazywanym przez fanów Baby Yoda (choć jego imię to Grogu). Mando decyduje się chronić dziecko przed wszelkimi zagrożeniami, co prowadzi do licznych przygód i starć. W miarę postępów fabuły odkrywane są tajemnice z przeszłości Mandalorianina, a także pojawiają się postacie znanee z innych produkcji Gwiezdnych Wojen, w tym Ahsokę Tano.  Po jakimś czasie Mando zaczyna się przywiązywać do Grogaa i zaczyna podejrzewać, że Grogu jest Jedi. W końcu Djarin postanawia oddać dziecko Ahsoce, aby mogło zostać przeszkolone w sztuce Jedi.

Księga Boby Fetta

Seriale w uniwersum Gwiezdnych Wojen

Akcja serialu rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z The Mandalorian. Boba Fett, łowca nagród, który został uratowany przez Dina Djarrina, powraca na Tatooine, aby przejąć kontrolę nad Imperium Huttów. Fett i jego partnerka Fennec Shand pokonują Jabbę Hutta i jego sługusów, a Fett zostaje nowym rządzącym w Mos Espa. Jednak jego rządy nie są łatwe, a Fett musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, w tym z rodziną Huttów, która chce odzyskać Imperium. Podczas swoich rządów Fett poznaje różne postacie, w tym Cobba Vanth, byłego szeryfa Mos Espa,i Cad Bane’a, łowcę nagród, który jest rywalem Fetta. Tytułowy bohater musi również zmierzyć się ze swoją przeszłością, w tym z jego ojcem, Jango Fettem, który był najemnikiem. W końcu Fettowi udaje się ustabilizować swoje rządy i uczynić z Mos Espa bezpieczne miejsce. Jednak jego historia nie kończy się na tym, ponieważ Fett musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które pojawią się w przyszłości.

Obi-Wan Kenobi

nasza recenzja: Obi -Wan Kenobi – recenzja serialu – moc jest w nim wątła

Akcja serialu Obi-Wan Kenobi rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach z filmu Zemsta Sithów. Ben Kenobi, ukrywa się na Tatooine, udając że jest pustynnym wędrowcem. Jego celem jest ochrona młodego Luke’a Skywalkera, syna Anakina Skywalkera, który przeszedł na ciemną stronę Mocy i stał się Darthem Vaderem. Obi-Wan jest samotny i załamany porażką Anakina. Nie wierzy, że jest w stanie jeszcze kiedykolwiek być Jedi. Jego życie zmienia się, gdy spotyka Leię Organę, młodą dziewczynę, która jest porwana przez Imperium Galaktyczne. Obi-Wan pomaga dziewczynce, co prowadzi go do konfrontacji z Vaderem. Podczas starcia dawnych przyjaciół Obi-Wan zostaje pokonany. Ta sytuacja sprawiła jednak, że Kenobi odzyskuje nadzieję i motywację, aby kontynuować ochronę Luke’a.

Andor

Seriale w uniwersum Gwiezdnych Wojen

Akcja serialu Andor rozgrywa się 5 lat przed wydarzeniami z filmu Gwiezdne wojny: Łotr 1. Opowiada o losach Cassiana Andora, który później pojawia się w filmie. „Andor” przedstawia świat Gwiezdnych Wojen z nowej perspektywy. Akcja rozgrywa się w czasach, gdy Imperium Galaktyczne jest u szczytu swojej potęgi. Rebelia jest jeszcze młoda i nie ma zbyt wielu możliwości walki z Imperium. Serial pokazuje, jak brutalne i bezwzględne jest Imperium Galaktyczne. Widzowie mogą zobaczyć, jak Imperium prześladuje obywateli, którzy sprzeciwiają się jego rządom. Sam Andor jest uchodźcą i drobnym złodziejem, który próbuje uciec poza wpływy Imperium, gdy jego rodzinna planeta została zniszczona. Jednak kolejna próba rozpoczęcia życia na nowo się nie powodzi – nowy dom bohatera także jest powoli niszczony przez siły Imperium. Andor postanawia dołączyć do Rebelii, aby walczyć z Imperium. Początkowo jest sceptyczny wobec działań rebeliantów, ale z czasem zaczyna wierzyć w cel buntu. Andor staje się jednym z kluczowych agentów Rebelii, a jego działania mają kluczowe znaczenie dla sukcesu misji z filmu „Łotr 1”.

Drugi sezon serialu Andor jest już w produkcji.

Ahsoka

Seriale w uniwersum Gwiezdnych Wojen

Akcja serialu Ahsoka rozgrywa się 5 lat po wydarzeniach z serialu The Mandalorian. Ahsoka Tano, była padawanka Anakina Skywalkera, szuka Thrawna, złowrogiego łowcy nagród, który jest odpowiedzialny za zniknięcie Ezra Bridgera, młodego Jedi, z którym Ahsoka współpracowała w przeszłości. Podczas swojej podróży po Galaktyce Ahsoka spotyka różne postacie, w których często szuka sprzymierzeńców – w tym Sabine Wren, byłą członkinię Rebelii, i Choppera, droida, który należał do Ezry. Ahsoka również musi zmierzyć się z przeszłością, w tym z jej rolą jako padawanka Anakina i wydarzeniami, które doprowadziły do ​​jej upadku. Serial oferuje nowe informacje na temat losów Ezry Bridgera, młodego Jedi, który zaginął na końcu serialu „Rebelianci”. W drugim sezonie serialu Ahsoka i Sabine Wren będą kontynuować poszukiwania Ezry Bridgera. Ahsoka będzie również musiała zmierzyć się z Thrawnem, który jest coraz bliższy jej odnalezienia.

* Skeleton Crew oraz The Acolyte – nadchodzące!

Skeleton Crew to serial przygodowy, który oferuje świeże spojrzenie na uniwersum Gwiezdnych Wojen. Akcja rozgrywa się w czasach po upadku Imperium Galaktycznego. Grupa dzieci z różnych światów spotyka się na pokładzie statku kosmicznego i musi współpracować, aby przetrwać w niebezpiecznej galaktyce. W serialu wystąpią Jude Law, Christopher Lloyd i Naomi Ackie.

The Acolyte to serial thriller psychologiczny, który oferuje mroczny i intrygujący wgląd w mrok Ciemnej Strony Mocy. Jego akcja rozgrywa się jeszcze przed buntem przeciwko Imperium Galaktycznemu. Serial opowiada o młodej kobiecie, która wpada w świat Ciemnej Strony Mocy w przededniu powstania Rebelii.

Oba seriale zapowiadane są na 2024 rok!

Jakie są wasze ulubione seriale w uniwersum Gwiezdnych Wojen?

 

 

Zobacz też:

Grudniowe premiery na Netflixie, HBO Max i Prime Video!

Poprzednio Avatar: Frontiers of Pandora - Poradnik Osiągnięć - Jak zdobyć platynę?
Następny Jak przygotować się na rodzinną wycieczkę do lunaparku?