Terraformacja Marsa z dodatkami – recenzja insertu


Każdy kto spotkał się z problemem porządkowania gry z setkami komponentów wie, że to nic przyjemnego. Gdyby tylko był jakiś inny sposób niż pakowanie ich do woreczków strunowych. Ależ jest!- zachichotał szelmowsko autor – można przecież elegancko złożyć sobie drewniany insert i mieć to wszystko z głowy.

Dziś staje tu przed wami z insertem od firmy reDrewno przeznaczonym do pedantycznego przechowywania Terraformacji Marsa wraz z jej wszystkimi oficjalnymi dodatkami. Przedstawię wam jego plusy i minusy oraz nawet pokaże filmik gdzie usłyszycie mój aksamitny głos i zobaczycie goryle łapy.

W insercie mieści się:

Podstawka, Kolonie, Preludium, Wenus, Hellas i Elisium, Niepokoje i 5 oficjalnych ulepszonych planszetek graczy od Rebela. Ja nie posiadam Niepokojów, ani oficjalnych planszetek. Mam za to Pathfindera i 3 nieoficjalne planszetki. Te ostatnie niestety nie mieszczą się w pudełku, bo są znacznie większe od standardowych. Karty i komponenty z Pathfindera zajęły miejsce tych z Niepokojów, oraz część mieszka w woreczkach.

Składanie insertu:

Nie wiem, dostałem już złożony. Po pobieżnych oględzinach wydaje się być dość prosty w konstrukcji i nie powinien nastręczać problemów. Nie zawiera też elementów, które można przykleić odwrotnie, źle czy błędnie.

Omówienie elementów:

Podajniki na karty – jeden z dwoma komorami, drugi pojedynczy. Mieszczą wszystkie zakoszulkowane karty z podstawki i Pathfindera (w moim przypadku), jest jeszcze wolne miejsce na wtasowanie np. Kolonii. Mogą być używane podczas rozgrywki. Łatwe w obsłudze.

Duży pojemnik na karty – pojemnik raczej do celów porządkowych. Mieści korporacje, karty z Preludium, Kolonie i Venus. Wszystko poza korporacjami w koszulkach. Nie używany przy rozgrywce.

Boczny pojemnik na planety – dedykowany podłużny pojemnik na kafle planet z Kolonii. Może być używane w grze, ale wg mnie raczej służy do celów porządkowych. W najmniejszej komorze trzymam znacznik pierwszego gracza i inne wolne rodniki.

Pojemnik na miasto-lasy i żetony specjalne – podajnik na miasto-lasy, wszelakie kafle specjalne oraz oceany. Pakowanie kartoników do środka jest trochę upierdliwe, bo muszą idealnie pasować, ale potem wyjmowanie z bocznych korytek idzie jak po sklejkowym maśle. Aby dostać się do oceanów ulokowanych w środkowej części trzeba mieć albo chude palce/długie paznokcie, albo wyjąć żetony specjalne je otaczające. Pojemnik jak najbardziej bierze udział w rozgrywce.

Pudełka na kubiki graczy – 5 prostych pudełek na kolorowe kubiki graczy oraz jedno na plastiki z niepokojów. Rozmiar tak dopasowany, aby kubiki się nie układały w idealną płaszczyznę i można było je łatwo wyciągnąć. Zdecydowanie bierze udział w grze.

Korytko na surowce – korytko z ukośnym bokiem na kubiki megakredytów i plastikowe statki z Kolonii. Zdecydowanie ułatwia grę, pozwala na łatwy i szybki dobór kasy. Obowiązkowo gra z nami. Przy pakowaniu pudełka trzeba ustawić je na samo dno, aby było szczelnie przykryte przez inne komponenty i kubiki nie latały.

Luka na planszetki graczy, plansze główne i instrukcje – oficjalne podwójne plansze graczy od Rebela, instrukcje i małe plansze z dodatków mieszczą się tu idealnie. Nie mieszczą się nieoficjalne plansze oraz planszetki graczy. Mnie to zaskoczyło, acz nie powinno. Nie mam oficjalnych planszetek, więc ich miejsce zastępują żetony z Pathfindera, co powstrzymuje mapy od chybotania. Można też mapy włożyć pod insert, aby tak je zabezpieczyć i ustabilizować.

Film z opowieściami

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=e7ZmHMdF-JE&w=560&h=315]

 

Wrażenia końcowe

Insert do Terraformacji Marsa od reDrewno jest bardzo przyjemnym akcesorium. Część elementów jest czysto porządkowa, ale jest też sporo funkcjonalnych wkładek pomagających podczas rozgrywki. Niefortunnym jest fakt braku kompatybilności z nieoficjalnymi dodatkami i produktami, ale nie można mieć wszystkiego. Do tego, na pewno polecam posiadanie 5 oficjalnych planszetek graczy, aby zapełnić lukę na nie przeznaczoną. Bez nich część komponentów może się przemieszczać. Ja rozwiązałem ten problem włożeniem tam tokenów z Pathfindera, ale da się to zapchać byle czym w razie potrzeby. Podsumowując, to bardzo fajny insert wspomagający zarówno granie, przechowywanie i sprzątanie gry. Zdecydowanie polecam go fanom tytułu.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Co dalej z Anthem? Studio BioWare ogłosiło zakończenie prac nad popularną grą
Następny Darmowe gry w Playstation Plus na Marzec 2021