Top 3×3 gry planszowe 2020


2020 rok już za nami, jaki był, każdy może ocenić we własnym zakresie, ale jeśli chodzi o gry planszowe, to dość ładnie obrodziło.

Zapraszam was na moje zestawienie najlepszych gier 2020 w formie jednej dużej listy i kilku mniejszych. Aby załapać się do klasyfikacji, gra musiała mieć swój artykuł w 2020 roku na Big Bad Dice. Przez co kilka gier może być z 2019, albo wydanych przez zachodnich wydawców. Dwie gry odpadły w przedbiegach – Kingdom Death Monster – bo to moja ulubiona gra i zakrzywiłaby skalę, oraz Too Many Bones, bo to gra z 2017, a dopiero w 2020 trafiła na stół.

Ranking powstał za sprawą narzędzia na Pub Meepel, które zestawia ze sobą dwa tytuły i każe wybrać jeden, po sporej liczbie porównań przedstawia nam listę.

OK, nie przedłużamy więcej. Przed wami moje 3×3 😊

 

Top 3 Gier 2020

1. Skytear – Recenzja

Skytear od Czacha Games jest zaskoczeniem jakich mało. Pojawiła się naglę, namieszała instrukcją i podbiła serce. Tytuł ten świetnie oddaje komputerowe gry MOBA na planszy. 2 graczy wybiera drużyny bohaterów, buduje im talie i wysyła w tygiel walki z celem zniszczenia wrogiej bazy lub wypełnienia jednego z warunków dodatkowych. Regrywalność super, kombinowanie super, emocje i parowanie czachy – super. Gorąco polecam.

2.Barrage – Recenzja

Barrage od Portal Games jest niesamowicie zaciekłym eurasem o wystawianiu pionków i budowaniu tam, elektrowni i rur. Gry Euro słyną z braku interakcji między graczami i często nazywa się je wieloosobowymi pasjansami. Barrage wyłamuje się z tego opisu poprzez wprowadzenie świetnej mapy gdzie można podbierać sobie wzajemnie wodę oraz szeregu miejsc wysyłania roboli gdzie też możemy się po przepychać. Grając w ten tytuł przez pierwszą ćwiartkę każdej partii czuje się tak głupi, jak przy żadnej innej grze, dopiero potem coś zaskakuje i głowa działa jak powinna. Moc możliwości, dużo zmiennych, różne umiejętności graczy i mała powtarzalność rozgrywek robią swoje.

3.Spirit Island – Pierwsze Wrażenia

Spirit Island od Lacerty nie doczekał się jeszcze recenzji, ale grałem dużo w wersję angielską, a polskie wydanie tylko potwierdza moje doznania. Gracze wcielają się w duchy zamieszkujące niewielką wyspę i wspólnie starają się pozbyć z niej strasznych białych najeźdźców. Zaczynają słabi i z poczuciem nieuniknionej przegranej, jednak dzięki dobrej kooperacji i ciągłemu rozwojowi stają się potężniejsze i dość sprawnie sprzątają swoją wyspę z niechcianych gości. Każdy Duch gra inaczej, karty kombią się ze sobą bardzo ładnie. Dodanie mapy z elementami kontroli i różnorodnych ścieżek rozwoju nadają grze długowieczności. Najlepsza kooperacja roku 😊

Top 3 gier dwuosobowych 2020

1.Skytear

Niby gra pozwala na potyczki aż do 8 graczy, ale w swym założeniu, jest dla dwóch. Najwięcej emocji miałem z takich starć i najszybciej się je kończy. Nawet grając z tym samym przeciwnikiem kilka razy, zawsze walka przebiegała inaczej.

2.Blitzkrieg! Recenzja

Blitzkrieg! World War Two in 20 Minutes od PSC Games to mała niepozorna gra, gdzie jedna osoba kontroluje aliantów, a druga siły osi. Na przemian dociągają kafelki wojsk ze swoich woreczków i starają się dokładać je do różnych frontów tak, aby uzyskać przewagę i zakończyć poszczególne operacje wojenne, wygrywając dany front. Niby proste założenia, przeciąganie liny i granie jednostek dla przewagi, ale na mapie w operacjach wojennych nadrukowane są bonusy za położenie tam wojska, więc czasem bardziej opłaca się zagrać coś dla efektu, niż dla samej mocy. 20 min gry a głowa pracuje jak przy wielkich eurasach. Gorąco polecam.

3.War of the World – The New Wave – Recenzja

War of the Worlds od Grayfox Games stawia naprzeciw siebie niezniszczalne, ale mało liczne siły inwazyjne Marsjan, oraz wojsko, marynarkę, lotnictwo i cywilów Anglii. Gra jest decbuilderem z planszą i możliwością wystawiania budynków i jednostek. Marsjanie mają za zadanie wyłapać cywili, Anglicy zaś zadać tyle obrażeń najeźdźcom, aby przestali atakować. Grający obcymi ma potężne jednostki, ale słabą mobilność, ziemianie zaś szybko się przemieszczają, stosują taktyki partyzanckie, mogą też liczyć na wsparcie morskie i czołgi, ale padają jak muchy w starciu z machinami kroczącymi wroga. Zabawa w kotka i myszkę jest przednia. Gra jest szybka i daje dużo satysfakcji przy dość prostych zasadach. A wy czym byście zagrali?

Top 3 Euro 2020

1.Barrage

Oj dobrze się kombinuje w Barrage. Jest wiele sposobów punktowania i każdy dość satysfakcjonujący. Akcje premiują planowanie, ale trzeba też bacznie obserwować poczynania pozostałych graczy.

2.Nowy Wspaniały Świat – Recenzja

Nowy Wspaniały Świat od FoxGames to lekka pozycja o kaskadowym pozyskiwaniu surowców i draftowaniu kart, aby te surowce wykorzystać. Połączenie Korzennego Szlaku z 7 cudów świata. Na początku ilość opcji na kartach może przytłoczyć, ale już po kilku podaniach można dobrze dobrać albo coś do wybudowania albo coś na surowce. Kaskadowy system produkcji jest super, bo można włączyć go to planowania budowy kolejnych kart i jak wszystko wypali, satysfakcja jest mega.

3.Paris – Recenzja

Paris od Czacha Games to gra o rozbudowie Paryża po wielkim pożarze. Wcielamy się w role architektów inwestorów i dokładamy kafelki budynków do różnych dzielnic i przejmujemy nad nimi kontrolę za pomocą kluczy. Gra ma wyraźne dwie fazy: wystawiania budynków oraz manipulacji kluczami, kiedy już budynki się skończą. Bardzo dobrym pomysłem jest pozwolenie graczowi dodającemu czwarty klucz do danej dzielnicy na wybranie dla niej punktacji. Jeśli to nasza dzielnica, chcemy brać najlepsze płytki z PZtami, ale jeśli przeciwnik ma przewagę, to wlepimy mu najmniej pożądaną opcje. Prosty zestaw zasad pozwala na znaczące mużdżenie, a wykonanie gry nie odstaje nawet od wersji KS’owych co poniektórych tytułów.

Top 37 recenzji 2020

Poniżej pełna lista gier recenzowanych w 2020 roku, to właśnie z niej wybierałem powyższej top 3 🙂

Generator listy jest Tutaj

 1. Skytear
 2. Barrage
 3. Spirit Island
 4. Blitzkrieg!
 5. Brzdęk w Kosmosie
 6. Nowy Wspaniały Świat
 7. Paris
 8. New Frontiers
 9. Wyprawa do Newdale
 10. War of the World The New Wave
 11. Samotna wyspa
 12. Black Angel
 13. Yggdrasil Kroniki
 14. Azul Letni Pawilon
 15. Obrazy Paryża
 16. Small World of Warcraft
 17. Cthulhu Death May Die
 18. Włościanie
 19. Tainted Grail
 20. Pionierzy
 21. Paladyni Zachodniego Królestwa
 22. Sushi Roll
 23. Palec Boży
 24. Nova Luna
 25. Wsiąść do pociągu Amsterdam
 26. Paranormalni Detektywi
 27. Mysterium Park
 28. Sanctum
 29. Sierra West
 30. Kingdomino Duel
 31. Fallout Shelter
 32. Herbatka dla Dwojga
 33. Dungeon Drop
 34. Urbanista
 35. Neuroshima Last Aurora
 36. Harry Potter – Hogwarts Battle
 37. Podaj Dalej bez cenzury
Poprzednio Najlepsze premiery gier na PC i Playstation 5 – Styczeń 2021
Następny Top 11 gier na PC i Playstation w 2020 roku