VPN dla gracza – kiedy taka usługa będzie przydatna?


Nie tylko pełna oferta Disney Plus, niedostępne w Polsce Hulu lub wypełniony po brzegi katalog Netflix – skorzystanie z usług VPN może być również atrakcyjne dla innych odbiorców treści. Do jednych z najbardziej rozwiniętych społeczności, które korzystają z dostępu do cyfrowych bibliotek innych niż wideo, są gracze. Jakie korzyści dla nich przynosi swobodne przełączanie się pomiędzy serwerami? Jest ich kilka – w tym oszczędności oraz większa swoboda. Sprawdźmy, w czym rzecz!

Jeśli używasz Peppera, wiesz o czym mowa


Na polskim rynku prężnie działa aplikacja o nazwie Pepper – pojawiają się tam różnego rodzaju okazje ze sklepów stacjonarnych i internetowych, również tych zagranicznych. To prawdziwa kopalnia perełek i okazji! Niestety, ogromne obniżki na gry nie zawsze są dostępne w polskich witrynach. Nierzadko taniej jest na przykład… w Turcji, gdzie gry w promocji potrafią kosztować ułamek cen polskich.

Jednak aby złapać taką okazję, nie wystarczy wejść pod wskazany adres. Nierzadko trzeba ukryć się za odpowiednim IP, właściwym dla danego kraju. To sprytne rozwiązanie bardzo często jest stosowane w oficjalnych sklepach „konsolowych”, np. Xbox Store. Dzięki szybkiej zmianie lokalizacji możemy skorzystać z promocji. Czy w tym celu trzeba jechać do Turcji? Nic z tych rzeczy, wystarczy usługa VPN. Kilkoma kliknięciami zmieniamy serwer, dokonujemy zakupu, a później już bez problemu korzystamy z wybranej gry w Polsce. Trik ten stosuje wiele osób, oszczędzając tym samym ogromne kwoty – wiemy bowiem, jak drogie potrafi być obecnie cyfrowa rozrywka.

Nie tylko aspekt ekonomiczny

Grając często na zagranicznych serwerach w gry MMO i pokrewne, można nierzadko spotkać pewne utrudnienia. Jedną z największych zmór graczy są wysokie pingi, nierzadko utrudniające lub nawet uniemożliwiające płynną rozgrywkę. Z odsieczą ponownie przychodzi VPN, zdecydowanie zmieniający drogę pakietów danych. W wielu przypadkach okazuje się, że nawet serwery znajdujące się ponad 3000 kilometrów od nas mogą okazać się bardziej grywalne, niż gdyby spróbować łączyć się z nimi bez dodatkowego pośrednika.

Zarówno na PC, jak i na konsoli

Najwygodniej skorzystać z tego rozwiązania będzie oczywiście osobom grającym na Windowsie lub nawet na macOS, ale również konsolowy mogą cieszyć się swobodnym dostępem do takiej usługi. Tzw. VPN Playstation to rozwiązanie pozwalające na:  • sprawną ochronę przed atakami, w tym DDoS,
  • szybkie ukrycie adresu IP,
  • bezproblemowe szyfrowanie połączenia.

Oczywiście w tym przypadku nie będzie to działanie opierające się na aplikacji (urządzenie Sony nie wspiera tego typu rozwiązań dla VPN), ale można posiłkować się podłączeniem kabla Ethernetowego bezpośrednio do komputera, na którym działa klient VPN. Drugą opcją jest użycie właściwego adresu serwera w ustawieniach domowego routera. Oczywiście później można szybko wrócić do ustawień domyślnych – jedyną komplikacją jest korzystanie z panelu administracyjnego urządzenia sieciowego.

Jest to rozwiązanie globalne

Warto przy okazji zaznaczyć, że sam VPN nie jest tylko i wyłącznie dedykowany dla potrzeb graczy. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, można go użyć także dla usług VOD, jak również z pobudek czysto związanych z bezpiecznym poruszaniem się w sieci. To oczywiście nie koniec zastosowań – dzięki VPN można w szybki sposób zablokować reklamy pojawiające się zarówno w przeglądarce na laptopie, jak i na smartfonie. Taka blokada dotyczy również aplikacji, które także staną się wolne od wszędobylskich kreacji reklamowych.

Graczom, którzy szukają dobrych okazji na zakup gier, z pewnością usługa VPN przypadnie do gustu – ich poszukiwania przecen będą mogły wykroczyć daleko poza granice Polski. Osoby zmagające się z trudnościami dotyczącymi wolnych połączeń z odległymi serwerami, również powinny postawić na tego typu usługę – może ona znacząco pomóc. Wreszcie ci, którzy obawiają się ataków innych graczy lub nie chcą zdradzać swojej tożsamości, mogą dzięki VPN odnaleźć szybką drogę zarówno do bezpiecznego grania bez obaw o zhakowanie danych, jak i zyskać w bonusie zupełnie nową tożsamość.

Poprzednio Stray - W Murze, Martwe Miasto - Playstation 5 #01
Następny F.I.S.T. Forged in Shadow Torch - Lower Torch Tower, Prison, Voltage