Wielki planszowy powrót trwa dalej. Zgodnie z tradycją, przygotowałem listę paru ciekawych gier, w które ostatnio grałem i które oczywiście polecamy z całego serca.

Są tu gry, które dały nam sporo frajdy i nie żałujemy wydanych na nie pieniędzy. Gry do których wracamy i które chętnie wspominamy. Czym jest NCWW? Skrót oczywiście oznacza Na co Wydać Wypłatę czyli lekko satyryczne zestawienie gier, przy których spędziliśmy czas w lutym 2021 roku. Pandemia daje wielu z nam sporo wolnego czasu i właśnie dzięki temu, możemy więcej grać w gry planszowe. A kiedy pandemia troszkę się wycofała, nawyk pozostał i chętnie dalej spędzamy więcej czasu z planszówkami. Znajdziemy tutaj tytuły lżejsze oraz cięższe, trochę ameritrash i oczywiście stare dobre eurosy. Słowem – dla każdego coś miłego.

Gry planszowe kupujemy w sklepie taniaksiazka.pl


Wojownicy Midgardu

Starzy dobrzy Wojownicy Midgardu to jedna z moich najbardziej ulubionych gier planszowych wszechczasów. Każdy ma swoje dziwactwa, moim są właśnie Wojownicy Midgardu, które w Polsce wydało Czach Games. Najlepiej smakuje z dwoma dodatkami, czyli Valhalla i Mroczne Góry. Wojownicy Midgardu to worker placement, który bardzo przypomina kultowe Lords of Waterdeep. Obie gry posiadają nawet podobne plansze. Różnica jednak tkwi w mechanice walki, gdzie w Wojownikach Midgardu używamy kości do walki z potworami z mitologii nordyckiej. Dodatek Mroczne Góry zapewni możliwość grania w większym gronie oraz walki z górskimi stworami, a Valhalla zapewni rozbudowaną mechanikę pozyskiwania specjalnych wzmocnień prosto od Valkirii oraz walki z potężnymi bossami, które mogą zmienić układ sił o 180 stopni. Gra posiada dziesiątki stworów, wielu bohaterów oraz kombinacji zaklęć czy też zadań. Jej regrywalność jest olbrzymia, co świadczy o tym fakt, że gra nie pojawia się pierwszy raz w NCWW.

Recenzja gry planszowej Wojownicy z Midgardu


Posiadłość Szaleństwa

Kolejna kultowa pozycja, która regularnie wraca na stół. My wybraliśmy tym razem drugi scenariusz, czyli Ucieczka z Innsmouth. Jako grupa badaczy badaliśmy tajemnice tego miasta oraz finalnie próbowaliśmy z niego uciec spalając okolicę, a ja osobiście, no cóż … oszalałem i musiałem umrzeć. Posiadłość Szaleństwa to kooperacyjna gra planszowa, w której każdy z graczy wciela się w badacza i musimy wspólnie odkryć tajemnice związane z jednym z paru scenariuszy. Do gry zostało wydane parę dodatków, gdzie każdy wprowadza nowych bohaterów oraz monstra, gdyż także i przyjdzie nam walczyć z potworami. Całości pilnuje aplikacja, więc jeżeli należycie do tych graczy, którzy nie lubią aplikacji w grach planszowych, to zdecydowanie nie powinniście interesować się Posiadłością Szaleństwa.

Recenzja gry planszowe Posiadłość Szaleństwa (druga edycja)

Posiadłość Szaleństwa w sklepie internetowym taniaksiazka.pl


Everdell

Everdell to nasz świeży nabytek w kolekcji i muszę powiedzieć, że ta gra jest warta wszelkich laur jakie otrzymała. Przede wszystkim jest po prostu czarująca – grafiki są niesamowicie urocze, drzewo wygląda fantastycznie, a te gumowe bubki udające jagody są doskonałe. Gra także jest rozbudowana mechanicznie, dając sporo możliwości dla graczy. Jest to czysty worker placement, ale akcja dzieje się tylko cztery rundy. Wydaje się że to krótko, ale szybko się okazuje, że sporo kart oraz ich kombinacji daje nam wiele dodatkowych możliwości pozyskiwania surowców, nowych kart czy też wreszcie punktów zwycięstwa. Everdell potrafi wymęczyć, a każda rozgrywka wygląda inaczej.

Everdell w sklepie internetowym taniaksiazka.pl


Na Skrzydłach Ptaki Europy

Tym razem wyjątkowo w NCWW pojawił się dodatek do gry, którą wychwalaliśmy niejednokrotnie, czyli stary dobry Na Skrzydłach lub też Wingspan. Wiele razy pisaliśmy o tej grze, gdzie będziemy tworzyć rezerwat zróżnicowanych ptaków, które posiadają różne umiejętności i cechy. Oprócz tego realizujemy cele gry, które zmieniają się co rundę. Osoba, która lepiej sobie poradzi w planowaniu oraz będzie miała więcej szczęścia przy dobieraniu kart oraz rzutach kośćmi zdobędzie więcej punktów zwycięstwa i wreszcie wygra grę. Dodatek Ptaki Europy dodaje oczywiście całą obszerną talię nowych ptaków oraz specjalne zdolności aktywowane na koniec rundy.

Recenzja gry Na Skrzydłach

Na Skrzydłach w sklepie internetowym taniaksiazka.pl


Takenoko

Takenoko to tak naprawdę prezent dla Kasi na Dzień Kobiet. Dziewczyna posiada niezdrową fascynację pandami, więc to był oczywisty wybór. Szybko stała się jedną z jej ulubionych gier planszowych, chociaż prawdę mówiąc, dla niej prawie każda gra planszowa podoba się, zwłaszcza kiedy w niej wygrywa. No cóż, w Takenoko graliśmy trzy razy i zostałem pokonany w dwóch rozgrywkach. Jest to stosunkowo prosta gra, w której będziemy budować miejsce życia dla uroczej pandy i sterować przy tym zrzędliwym panem rolnikiem. Kładziemy kafelki, na nich rośnie bambus, który zjada potem panda, a my staramy się tak manipulować grą, by realizować nasze cele zwycięstwa. Osoba, która pierwsza spełni odpowiednią ilość celów wygrywa. Gra jest przeurocza i niesamowicie wciągająca, a dodatkowa mechanika z kością, która zapewnia nam różnorakie bonusy (tylko korzyści), dodatkowo dodaje pikanterii. Gorąco polecam, zwłaszcza dla par.


Seasons / Pory Roku

I ostatnia gra, którą zdecydowanie warto polecić to Seassons lub też Cztery Pory Roku. Ta gra jest niesamowicie rozbudowana dzięki dziesiątkom kartom z zaklęciami, których używamy w trakcie gry. Co ciekawe, na początku wybieramy tylko dziewięć z nich, a kolejne możemy zdobyć w trakcie zabawy jednak jest to bardzo utrudnione i kosztowne. W ten o to sposób już na samym początku zabawy za pomocą draftu budujemy naszą miniaturową talię i planujemy, jak w kolejnych latach turnieju magicznego będziemy zagrywać karty. Seassons to jest jedna z tych gier, która zyskuje tym bardziej, im dłużej w nią gramy, kiedy poznajemy różne synergie, zachowania kart oraz kombosy. A do NCWW trafiła dlatego, ponieważ Rebel zapowiedział dodruk tej fantastycznej gry oraz dodatków do niej.

 

1 komentarz

Poprzednio Rallyman GT - recenzja - Jaka dziś pogoda? A nie wiem, niech przywalę w bandę.
Następny Breathedge - Recenzja - W kosmosie nikt nie usłyszy gdakania