Wstańcie z krzeseł. Podnieście do góry kieliszki. Niech zagrają werble. Pytaliście, prosiliście i wreszcie jest – długo oczekiwany wielki powrót Waszej ulubionej serii – wracamy z NCWW!!!

Na Co Wydać Wypłatę, czyli malutki projekt, który miał być raczej niewielkim comiesięcznym zestawieniem, dla wielu jednak z Was był ulubionym wpisem, który regularnie publikowaliśmy na łamach naszego portalu. Pojawił się nawet sponsor, który wspierał projekt przez wiele miesięczny. Sporo rzeczy popsuło mi się w życiu i planszówki zeszły na dalszy plan – finalnie NCWW Przestało być publikowane na ponad rok z hakiem. Teraz jednak wracamy i nie będę ukrywać, od dłuższego czasu chodził mi po głowie ten pomysł.

A czym jest NCWW zapytają nasi młodsi czytelnicy. Jest to niepoważne, niezobowiązujące, całkowicie subiektywne, nawet częściowo egoistyczne zestawienie tych paru gier planszowych w które graliśmy w ostatnim miesiącu i na które nie żałowaliśmy wydanych pieniędzy. I do tego my także zachęcamy! Niech pieniądze płyną szerokim strumieniem a na waszych pułkach pojawią się nowe gry, które dadzą Wam niezapomnianą rozrywkę na wiele godzin!

Gry kupuję w sklepie internetowym taniaksiazka.pl!


Zew Przygody

Pierwszą grą w naszym wielkim powrocie będzie świeżutki i pachnący nowością Zew Przygody od wydawnictwa Rebel. Dla mnie ta gra to była miłość od pierwszego wejrzenia. O ile Roll Player nigdy nie był moją ulubioną grą, to już Zew Przygody niesamowicie przypadł mi do gustu. Przede wszystkim, gra posiada bajecznie proste zasady i jednocześnie spore objętościowe trzy talie kart aktów oraz kolejne talie prezentujące to, kim jest nasz bohater. Rzucanie runami na zasadzie orzeł czy reszka na początku budziło mój sceptycyzm, ale przyzwyczaiłem się do tego mechanizmu. Finalnie, gra w przeciwieństwie do Roll Player ma swój wyczuwalny klimat – tworzymy tutaj bohatera, który poprzez różne trudy zdobywa doświadczenie, buduje swoją legendę, ale także i charakter, gdyż nasz bohater może być albo łotrem, albo też świętoszkiem. Od nas to zależy, a właściwie od kart, które wybierzemy na początku zabawy. Klimatyczna, wciągająca i łatwa do wytłumaczenia. Zdecydowanie warto.

Zew przygody w sklepie taniaksiazka.pl

Kingdom’s Candy: Monsters

Na Kingdom’s Candy: Monsters trafiłem przypadkiem przeglądając nowości na stronie internetowej Rebela. Oryginalna oprawa graficzna, czyli połączenie demonicznego mroku oraz … cukierków, zdecydowanie rzuca się w oczy. Ale to nie wszystko, gdyż gra została zaprojektowana mechanicznie w sposób bardzo przemyślany. Każdy element tutaj, czy to karta, czy też zwykły żeton, spełnia parę celów w zasadach gry, co sprawia finalnie, że całość mieści się w małym pudełeczku, trochę jak w Tiny Epic Quest. Sama gra jest wciągająca i trochę wymagająca. Co ciekawe, mimo swoich rozmiarów nie posiada prostych zasad i trochę czasu nam zajęło jej zrozumienie. Niemniej jednak chętnie do niej wracamy, a recenzję mam zamiar napisać w nadchodzących dniach.

Kingdom’s Candy: Monsters w sklepie taniaksiazka.pl

Calico

Calico …. Calico od Lucky Duck Games jest idealne. To czysta puchata perfekcja. Nie można nie lubić Calico. To kolejna gra logiczna o kotach, w której będziemy tym razem tworzyć cudowny kocyk dla naszych pupili. Trochę taki patchwork, tylko nawet prostszy. Gra posiada właściwie dwie główne zasady – wybrać kafelek i położyć kafelek na swojej planszy. Tylko że przy planowaniu gotuje się mózg, a my mamy łzy w oczach kiedy przez ostatnie parę tur NIE POJAWI SIĘ TEN PASKUDNY FIOLETOWY KAFELEK Z WZOREM PALMY. Sorry, intensywne wspomnienia. Calico, jak na prostą grę logiczną z cudowną kolorową oprawą oraz ślicznymi kotkami, którym próbujemy dogodzić tworząc odpowiedni wzór jest grą niesamowicie wciągającą i nawet lekko stresującą. Dlatego też gorąco polecam, mało który tytuł tak bardzo sprawia, że zapominamy o poczuciu mijającego czasu.

Calico w sklepie taniaksiazka.pl

Nova Luna

Kolejna gra od Lucky Duck Games, która regularnie jest wybierana zwłaszcza przez Katarzynę to Nova Luna. Nie jest tak samo intensywna jak Calico, daje nam znacznie więcej wolności oraz możliwości wyboru przy łatwiejszym planowaniu i realizowaniu celów. Będziemy tutaj starać się realizować zadania na kafelkach, które kolejno będziemy dołączać do naszego obszaru gry. Cała zabawa polega na wyborze kafelków z planszy księżyca – lepsze kafelki będą opóźniać nasz ruch, a te słabsze będą miały znacznie gorsze ustawienie celów do realizowania. Trzeba będzie balansować odpowiednio by wygrać, a to się robi poprzez zużycie wszystkich znaczników z naszych zasobów. Nova Luna to spokojniejsza, mniej losowa gra niż Calico. To drugie będzie zdecydowanie generować więcej emocji. Co wybierzecie? Proponuję obie 🙂

Nova Luna w sklepie taniaksiazka.pl

Lords of Waterdeep

Stary dobry Lords of Waterdeep to moje oczko w głowie i gra która wraca regularnie od lat (znajdziecie ją nawet w poprzednich NCWW). Co poradzić? Ten tytuł nigdy się nie zestarzeje i nie znudzi, a mam już dziesiątki rozegranych partii. Jest to najbardziej klasyczna gra w stylu worker placement, gdzie będziemy próbować zdobyć wpływy w cudownym Waterdeep jako osoba stojąca za jedną z organizacji trzęsącą miastem. Gra posiada lekką nutkę negatywnej interakcji i dwa bardzo intrygujące dodatki. Jeżeli gdzieś znajdziecie Lords of Waterdeep, to bierzcie w ciemno nawet za duże pieniądze.

Grajeczka

Ostatnia gra także pojawiała się we wcześniejszych NCWW. Niepozorna gierka z tej Grajeczki, jest to mój ulubiony tytuł by pokazywać nowym graczom. Mała gra z trzema ślicznymi figurkami i budowaniem mapy w trakcie gry. W Grajeczkę grałem już tak wiele razy, że znam większość kart na pamięć. I mogę grać dalej. To jest po prostu bardzo dobry filer z prostymi zasadami, bardzo szybkim rozłożeniem oraz ukrytą gdzieś tam głębią i rywalizacją. Jeżeli pierwszy raz spotykacie się z tym niewielkim tytułem od wydawnictwa 2Pionki, to powiem Wam, że tutaj jesteśmy narratorami powieści i naszym celem będzie realizowanie celów na kartach symulujących księgę z historią. Kto pierwszy opowie historie realizując takie cele jak „księżniczka odwiedza długą rzekę” lub „rycerz odwiedza zamek i widzi księżniczkę lub smoka” wygrywa. Proste? To spróbujcie sami i dajcie znać czy rzeczywiście takie proste.

Grajeczka w sklepie taniaksiazka.pl

Poprzednio Space Sweepers - Recenzja ze spoilerami - Kosmiczna śmieciarka z szczerego złota
Następny Werewolf: The Apocalypse - Earthblood - Recenzja - Wilkołaki Kozaki