W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale z uniwersum Star Wars / Gwiezdne Wojny?


Dzisiaj sprawdzimy w jakiej kolejności oglądać filmy i seriale z uniwersum Star Wars lub też bardziej znane w naszej strefie klimatycznej Gwiezdne Wojny. Lista jest naprawdę obszerna!

Od czasu pojawienia się na ekranach pierwszych Gwiezdnych Wojen, uniwersum SW zyskało rzeszę fanów i podniesione zostało niemalże do świętości. Kult Gwiezdnych Wojen zaowocował dziesiątkami filmów i seriali inspirowanych tym światem, przedstawiających nowe historie, poszerzenie opowieści z wątków pobocznych lub zapoznających widzów albo z nowymi postaciami, albo dokładniejszymi losami życia ulubionych bohaterów. My obecnie jesteśmy w trakcie maratonu filmowego, gdzieniegdzie wtykamy sobie nowe odcinki seriali, stąd też pomysł na tę listę starwarsoswych produkcji w chronologicznej kolejności wydarzeń (nie premier). W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale z uniwersum Star Wars?

Gwiezdne Wojny: Opowieści Jedi

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Tales of the Jedi to sześcioczęściowa seria antologii , która właściwie nie ma jasnej lokalizacji na osi czasu Gwiezdnych Wojen. Każdy odcinek rozgrywa się w innym czasie, mniej więcej między 50 BBY a 18 BBY. Trzy odcinki poświęcone są hrabiemu Dooku i czasowi, który spędził z Jedi  jeszcze przed przejściem na Ciemną Stronę. Ostatni odcinek z tą postacią stanowi bezpośrednią aluzję do śmierci Qui-Gona w Mrocznym Widmie. Z kolei kolejne trzy odcinki koncentrują się na Ahsoce Tano i czasie od jej narodzin do przetrwania Rozkazu 66, z Zemsty Sithów.

Epizod I: Mroczne Widmo

Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi zostali wyznaczeni do mediacji w sporze między Federacją Handlową a planetą Naboo, który doprowadził do blokady planety. Ich statek potrzebuje naprawy, przez co lądują na Tatooine i tam właśnie poznają małego Anakina Skywalkera – chłopca wielu talentów i z ogromną ilością mitichlorianów. Po ekscytującym wyścigu udaje się go wyzwolić i wraz z Jedi opuszcza dom. W międzyczasie senator Palpatine otrzymuje coraz większą władzę.

Epizod II: Atak Klonów

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Akcja rozgrywa się dekadę później. Spotykamy hrabiego Dooku, byłego Jedi, a obecnie Lorda Sithów, znanego jako Darth Tyranus, który z bardzo istotnych i bardzo zrozumiałych powodów usiłuje wypędzić Konfederację Niezależnych Systemów, często zwaną Separatystami, z Republiki. Anakin został wyznaczony do ochrony Padme i mimo wszelakich zakazów Jedi, para się w sobie zakochuje. Okazuje się też, że przyznanie Palpatine’owi specjalnych uprawnień, których przysięgał wyrzec się pod koniec walki, mogło okazać się pomyłką.

Lego Star Wars: Kroniki Yody

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Kroniki Yody składają się z dwóch sezonów z łącznie szesnastoma odcinkami, każdy wydany w 2013 i 2014 roku. Pierwszy sezon to opowieść z ery Wojen Klonów o wyspecjalizowanym żołnierzu-klonie, którego zarówno Sith, jak i Jedi chcą mieć po swojej stronie. Bohater pojawia się też w drugim sezonie, który koncentruje się na Luke’u Skywalkerze i pojedynku między nim a Darthem Vaderem przed Imperium Kontratakuje.

Lego Star Wars: Padawańskie widmo

Mistrz Yoda, wyczuwając zakłócenia w Mocy, prowadzi oddział  młodych Jedi przez komnaty Senatu, gdzie zostają wezwani do pomocy w ratowaniu Republiki. Okazuje się, że do zespołu Mistrza  potajemnie dołączyło małe, ale chętnie przygód, dziecko przebrane za Jedi. W międzyczasie C-3PO i R2-D2 chcąc przejąć kontrolę nad dzieciarnią szybko zdają sobie sprawę, że grupa jest ponad ich siły.

Gwiezdne wojny: Wojny klonów (film)

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Film jest prequelem serialu animowanego. Spotykamy w nim grupę żołnierzy-klonów Anakina, a przyszły Darth Vader sam otrzymuje Ahsokę Tano jako swojego Padawana. Do tego, plan obwinienia Jedi za porwanie syna Jabby the Hutta pogłębia bitwę między Republiką a Separatystami.

Gwiezdne wojny: Wojny klonów (serial)

Serial stara się wypełnić ogromne luki fabularne pozostawione przez prequelową trylogię, i w większości się to udaje. Wojny Klonów to siedem sezonów obejmujących szeroki zakres tematów, w tym bitwy toczone przez klony z Separatystami, spiski hrabiego Dooku, intrygi polityczne oraz bezużyteczność i błądzenie Jedi. Wojny klonów żywo przedstawiają bitwę między Republiką a Separatystami, a także korupcję i problemy nękające Jedi i Senat. Udało się nawet zmienić Anakina w sympatyczną i przystępną postać.

Epizod III: Zemsta Sithów

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Tutaj, trzy lata po Ataku Klonów, konflikt osiąga punkt kulminacyjny. Anakin wstępuje na nowe poziomy zła. Jest popychany do ciemnej strony Mocy przez Palpatine’a i wizje śmierci Padme (która jest w ciąży). Ostatecznie Anakin zabija dziesiątki Jedi oraz dzieci (rozkaz 66) i zmienia się w Dartha Vadera, Padme rodzi Luke’a i Leię, po czym umiera a Yoda i Obi-Wan ukrywają się na końcach galaktyki.

Gwiezdne wojny: Parszywa zgraja 

Począwszy od ostatnich sekund Rozkazu 66 w Zemście Sithów, akcja serialu animowanego rozgrywa się w tak zwanych „Dark Days” ery imperialnej. Po wojnie klonów członkowie niezwykłego oddziału klonów poruszają się po zmieniającej się galaktyce. Drugi sezon rozpoczyna się kilka miesięcy po zakończeniu pierwszego i kontynuuje badanie rozwoju Omegi przez tytułową Zgraję. Wydarzenia w galaktyce stają się coraz trudniejsze.

Han Solo: Gwiezdne wojny – historie

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

W filmie bliżej poznajemy jedną z bardziej ikonicznych postaci uniwersum Gwiezdnych Wojen – Hana Solo. Spotykamy się z nim w slumsach Korelii,  gdzie wychowuje się od dziecka, potem wraz z bohaterem uciekamy z planety i łapiemy pierwsze przestępcze fuchy. Będziemy też świadkami pierwszego spotkania Hana z Chewbaccą. Akcja filmu rozgrywa się u szczytu Imperium, zanim Sojusz Rebeliantów miał szansę dokonać znaczących zniszczeń.

Obi-Wan Kenobi

Dziesięć lat po wydarzeniach z Zemsty Sithów, czyli mniej więcej w połowie drogi między zakończeniem prequelowej trylogii a początkiem oryginalnej trylogii, rozpoczyna się seria Obi-Wan. Zamiast skupiać się na Luke’u Skywalkerze, jak oczekiwało wielu fanów, w pierwszym sezonie Obi-Wan wyrusza w podróż, by ocalić Leię przed Imperium.

Nasza recenzja: Obi-Wan Kenobi -recenzja serialu – moc jest w nim wątła

Star Wars: Rebelianci

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Ten serial animowany opowiada o powstaniu Sojuszu Rebeliantów, który zanim stał się poważnym zagrożeniem dla Imperium. rozpoczął się jako szereg rozproszonych komórek. Poza Leią, Obi-Wanem, Lando, Saw Gerrerą, Darthem Maulem i Mon Mothmą, w filmie występuje także wiele nowych postaci, w tym pilotka Hera Syndulla, Kanan Jarrus, młody uczeń Jedi Ezra Bridger, ekspert od broni mandaloriańskiej Sabine Wren i wojownik Lasat Zeb Orrelios. W  nieokreślonym czasie po bitwie o Endor, czwarty i ostatni sezon kończy się w chwili, gdy konflikt między Imperium a Rebelią nasila się.

Gwiezdne wojny: Andor

Serial Andor rozpoczyna się pięć lat przed Rogue One, aby pokazać, jak tytułowy bohater wyrósł na buntownika, którego spotkaliśmy w Łotrze. Ostateczna historia Andora z filmu jest nam dobrze znana, ale fajnie, że serial trochę przybliża genezę tej postaci.

Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Aby wypełnić luki związane z fabułą Nowej Nadziei powstał pierwszy spin-off Gwiezdnych Wojen – Rogue One. Rebelia werbuje Jyn Erso, aby skontaktowała się z jej ojcem i wynalazcą Gwiazdy Śmierci. Kiedy Jyn prowadzi bandę Rebeliantów w desperackiej próbie kradzieży planów Gwiazdy Śmierci, flota Sojuszu Rebeliantów zostaje prawie całkowicie zniszczona. Film kończy się ucieczką księżniczki Lei Organy na statku i właściwie natychmiast rozpocznie się Epizod IV.

Gwiezdne wojny: Droidy

W przygodach Droidów R2-D2 i C-3PO walczą z gangsterami, przestępcami, piratami, łowcami nagród, Imperium Galaktycznym i innymi niebezpieczeństwami. Akcja serialu została osadzona  piętnaście lat przed wydarzeniami z Nowej Nadziei i cztery lata po Zemście Sithów.

Epizod IV: Nowa nadzieja

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

To od tego filmu wszystko się zaczęło. Luke Skywalker jest zwykłym chłopakiem dorastającym na farmie wujka. Któregoś dnia odkrywa, że niedawno zakupiony droid nosi w sobie wiadomość kierowaną do osoby, którą sam kojarzy jako dziwaka z odludzia. Jak możecie się domyślać, chodzi właśnie o Obi-Wana. Wraz z nim wyrusza na pomoc księżniczce Lei i odkrywa w sobie Moc.

Star Wars: Holiday Special

Był to pierwszy spin-off Gwiezdnych Wojen, rozgrywający się pomiędzy wydarzeniami z oryginalnego filmu a Imperium kontratakuje, która nie została wówczas jeszcze publikowana. Po wydarzeniach z pierwszego filmu, Chewbacca i Han Solo wyruszają na rodzinną planetę Wookiech, czyli Kashyyyk, aby obserwować „Dzień Życia”. Agenci Imperium Galaktycznego ścigają ich, ponieważ szukają członków Sojuszu Rebeliantów na tej planecie.

Lego Star Wars: Upadek Imperium

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

To jeden z ostatnich projektów Star Wars przed sprzedażą Lucasfilm do The Walt Disney Corporation. Luke Skywalker wyrusza na misję zlokalizowania i zniszczenia imperialnej bazy na Naboo, ale jest nieustannie ścigany przez grupę zagorzałych fanek, które przez zniszczenie Gwiazdy Śmierci  uważają go za celebrytę.  W międzyczasie Darth Vader bierze udział w konkursie „sithlingów” z Darthem Maulem, aby pokazać Imperatorowi Palpatine’owi (budującemu drugą Gwiazdę Śmierci), że jest najlepszym Lordem Sithów.

Epizod V: Imperium kontratakuje

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

To kontynuacja hitu George’a Lucasa, która przybiera bardziej ponury obrót. Podczas próby ucieczki z Hoth nasi bohaterowie omal nie zginęli. Han i Leia szukają schronienia u Lando w Mieście w Chmurach, a Luke znajduje mistrza Yodę na bagnach i rozpoczyna szkolenie Jedi. Wszystko idzie nie tak.

Lego Star Wars: Przygody Freemakerów

Akcja serialu rozgrywa się między Epizodem V a Epizodem VI. Opowiada historię Freemakerów, rodziny która zostaje uwikłana w walkę między Rebeliantami a Imperium. Freemakers wyruszają na misję rozwiązania zagadki Kyber Saber z pomocą postaci o imieniu Naare, a po drodze spotykają zarówno nowe, jak i rozpoznawalne postacie Lego Star Wars. Freemakers dołączają do Sojuszu Rebeliantów w drugim sezonie i pracują nad budową Arrowhead, statku napędzanego kryształami kyber, który Rowan rzekomo widział w wizji i który będzie niezbędny do obalenia Imperium. Ściga ich oczywiście Darth Vader, który również poluje na kryształy kyber, aby zasilić nową stację bojową Imperium.

Gwiezdne wojny: Ewoki

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Ewoki to animowany serial telewizyjny, który śledzi przygody Ewoków przed bitwą o Endor. W przeciwieństwie do filmów o Ewokach, postacie mówią po angielsku, a nie w swoim ojczystym języku (chociaż czasami używane są ewokowe zwroty i piosenki).

Epizod VI: Powrót Jedi

Trzecia i ostatnia część trylogii rozpoczyna się od nieudanej próby uratowania Hana z pałacu Jabby.  Kiedy to się stanie, Rebelia toczy z Imperium bitwę, aby uniemożliwić im zbudowanie drugiej Gwiazdy Śmierci. Imperator i Darth Vader próbują skusić Luke’a na ciemną stronę Mocy. Upadek Imperatora kładzie kres imperialnej władzy nad galaktyką.  W tle biegają Ewoki, które próbują pomóc, ale udaje im się to zazwyczaj z odwrotnym skutkiem. To moja ulubiona cześć Gwiezdnych Wojen.

Lego Star Wars: Opowieści droidów

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Po Powrocie Jedi C-3PO i R2-D2 omawiają swoje wcześniejsze doświadczenia z Wojen Klonów, członkostwo w załodze Ghost ze Star Wars Rebels oraz aktywizm przeciwko Imperium Galaktycznemu. C-3PO ściga dziwną postać, która porwała R2-D2, a ostatecznie została zidentyfikowana jako Lando Calrissian. Niestety 3PO, R2 i Chewbacca, którzy wyruszają na pomoc drodiowi, zostają schwytani. Z pomocą admirała Ackbara udaje się im uciec  i wracają na Endor, aby świętować ze swoimi towarzyszami.

The Mandalorian

Mandalorian to serial, który szturmem zawładnął serca fanów uniwersum. Podejrzewam, że ma z tym coś wspólnego postać Grogu (tzw. baby Yody), ale osobiście uważam, że Pedro Pascal także miał ogromny wpływ na sukces serii. Mando miał tylko przemieścić Grogu z punktu A do punktu B, a ostatecznie narodziła się między nimi taka więź, że Din Djarin poświęcił wszystkie świętości, by nie rozstawać się ze swoim małym towarzyszem.

Uwaga – sezon 3 wychodzi w linii czasowej po wydarzeniach z Księgi Boby Fetta.

Księga Boby Fetta

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Po zakończeniu drugiego sezonu The Mandalorian, Boba Fett i Fennec Shand przejęli pałac Jabby the Hutta i teraz próbują osiedlić się na Tatooine oraz zachować kontrolę nad dawną domeną Jabby. W serialu występuje również Din Djarin, który pomaga Bobie Fettowi w odparciu niebezpieczeństwa zagrażającego jego królestwu. Najbardziej znaczącym wydarzeniem było ponowne spotkanie Din i Grogu i wyruszenie w podróż, która zapoczątkowała trzeci sezon Mandalorianina.

Gwiezdne wojny: Ruch oporu

Ruch Oporu ma dwa sezony i jest dość trudny do zmieszczenia na osi czasu, ponieważ obejmuje kontynuację trylogii. Rozpoczyna się sześć miesięcy przed Przebudzeniem mocy a drugi sezon jest kontynuowany w The Last Jedi i kończy się tuż przed Odrodzeniem. Serial telewizyjny podąża za pilotem z Nowej Republiki, Kazudą Xiono, który dołącza do Ruchu Oporu. Dużo w nim nawiązań do filmów, jednak jest w zasadzie samodzielną produkcją.

Lego Star Wars: The Resistance Rises

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

To pięcioodcinkowy animowany serial krótkometrażowy oparty na uniwersum Lego Star Wars. Służy jako humorystyczny prekursor filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy. Pokazuje przygody znanych widzom postaci, jak i tych, które jeszcze poznamy. W pierwszym odcinku pojawią się m.in. Poe Dameron, C-3PO, Kylo Ren, Admirał Ackbar i BB-8. Z kolei Han Solo, Chewbacca, Lando Calrissian, Rey, Unkar Plutt i Finn pojawiają się w późniejszych odcinkach.

Epizod VII: Przebudzenie Mocy

Po Epizodzie VI, który miał miejsce 30 lat temu, wszystko poszło nie tak, jak powinno. Pojawiły się nowe złowrogie siły pod nazwą Najwyższy Porządek, z  Przywódcą Snoke’iem na czele. Przeciwko nich wystąpił Ruch Oporu (na czele z generał Leią Organą). Poznajemy Rey, która wyczuwa Moc oraz byłego szturmowca Finna, którzy zwerbowani przez Hana Solo, dołączają do Rebelii.  Niedługo potem Rey wyrusza na poszukiwania Luke’a Skywalkera, obecnie ukrywającego się na odludziu (znajoma historia?).

Epizod VIII: Ostatni Jedifilmy i seriale z uniwersum Star Wars

Akcja filmu rozgrywa się natychmiast po Przebudzeniu Mocy. Powiedzieć, że Ruch Oporu jest w złej sytuacji, to jakby nic nie powiedzieć. Rebelia ma także problemy w kadrach, bo Finn i Poe nie ufają Wiceadmirał Holdo i jej planie ratowania towarzyszy. W międzyczasie Rey dowiaduje się, że Luke Skywalker nie jest osobą, której się spodziewała a na dodatek uważa on, że Zakon Jedi się skończył i sam nie jest w stanie pomóc Ruchowi Oporu. Do tego wszystkiego, Rey odkrywa związek pomiędzy sobą a Kylo Renem i pragnie uratować jego duszę od złej strony Mocy.

Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie

The Rise of Skywalker nie ma określonych ram czasowych, ale wydaje się, że ma miejsce około rok po wydarzeniach z Ostatniego Jedi. To idealny moment, aby Imperator Palpatine powrócił ze swoim planem „Ostatecznego Porządku”, ponieważ Ruch Oporu legł w gruzach. Do tego okazuje się, że Rey jest jego wnuczką a dziadek pragnie, by służyła jako cesarzowa. Imperator ma w swoim posiadaniu  flotę statków wyposażonych w broń niszczącą planety. Aby ostatecznie pokonać Palpatine, Rey gromadzi w sobie potęgę wszystkich Jedi. Gdy Saga Skywalkerów dobiega końca, Rey udaje się na Tatooine, przyjmuje nazwisko Skywalker i zakopuje sporny miecz świetlny w piasku.

Lego Gwiezdne wojny: Świąteczna przygoda

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

To czysta parodia i następca Star Wars Christmas Special. Akcja odcinka specjalnego rozpoczyna się po Epizodzie IX. Rey próbuje szkolić Finna, ale szybko zaczyna wątpić w swoje zdolności. Odwiedza więc świątynię gdzie znajduje klucz czasowy, który pozwala jej podróżować do różnych miejsc w historii sagi Gwiezdnych Wojen i zobaczyć poprzednich Mistrzów Jedi i ich uczniów. Zgubiła jednak klucz, przez co Palpatine i Darth Vader używają go, aby podróżować w przyszłość i spotkać Kylo Rena. Palpatine chce uczynić Kylo swoim nowym uczniem (bez wiedzy Vadera), aby upewnić się, że będzie rządził galaktyką. W międzyczasie Finn, Rose i Poe próbują zaplanować idealne obchody Dnia Życia.

Lego Gwiezdne wojny: Przerażające historie

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Po Epizodzie IX Poe Dameron i BB-8 lądują awaryjnie na planecie Mustafar, gdzie spotykają Hutta Graballę, który kupił zamek Dartha Vadera i przekształca go w pierwszy w galaktyce luksusowy hotel all-inclusive z wpływami Sithów. Poe, BB-8, Graballa i Dean, czekając na naprawę X-Winga, odwiedzają budynek w środku. Po drodze opowiedziane zostaną trzy upiorne historie z udziałem dobrze nam znanych złoczyńców ze wszystkich epok Gwiezdnych Wojen. Diaboliczny plan rozwija się, gdy Vanee snuje swoje opowieści i wciąga naszych bohaterów głębiej w niesamowite wnętrza zamku. Poe i BB-8 będą potrzebować pomocy Deana, aby przezwyciężyć swoje lęki, udaremnić odrodzenie starożytnego zła i uciec, by ostrzec swoich towarzyszy.

Star Wars:  Siły przeznaczenia

filmy i seriale z uniwersum Star Wars

Animowany serial autorstwa Lucasfilm Animation  został udostępniony na kanale Youtube Lucasfilm. Jest to kompilacja dwu- lub trzyminutowych filmów krótkometrażowych, które koncentrują się na postaciach kobiecych z poprzednich filmów Gwiezdnych Wojen i obejmują kilka okresów Gwiezdnych Wojen. Księżniczka Leia Organa, Sabine Wren, Jyn Erso, Rose Tico, Ahsoka Tano, Padme Amidala i Rey to tylko niektóre z postaci kobiecych, które pojawiają się w animowanym mikroserialu.

 

Jakie są wasze ulubione filmy i seriale z uniwersum Star Wars? Moje TOP 3 to Powrót Jedi, Mandalorian i Nowa Nadzieja 😉

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Resident Evil 4 Remake - Osiągnięcia - Jak zdobyć platynę?
Następny Resident Evil 4 Remake DLC odkryte przez dataminera