Warhammer 40,000 Darktide – Spójność – Co to i czy jest ważne?


Warhammer 40,000 Darktide wprowadza całkowicie nową mechanikę dla serii oraz gatunku sieciowych gier kooperacyjnych, która może sporo namieszać. Czym jest spójność lub też coherency?

W wielkim skrócie, spójność to próba od twórców gry, by bardziej zmusić graczy do trzymania się razem w Warhammer 40,000 Darktide. Mechanika polega na tym, że za każdego członka drużyny w pobliżu otrzymamy stosowny bonus, który będzie tym większy, im więcej sojuszników będzie obok. Bonusy są różne w zależności od aktualnie używanej klasy postaci oraz niektórych atutów wybranych po awansowaniu na odpowiedni poziom. Niektóre przedmioty także mogą wpływać na siłę spójności.

Darktide Spójność
Pan oko widzi, że jest czterech członków w spójności. Ty drogi graczu zobaczysz to tuż obok swojego nicku, niebieski symbol z liczbą w prawym dolnym rogu. Liczba oznacza ilu graczy jest w spójności.

Jakie bonusy spójności posiadają klasy w Warhammer 40,000 Darktide?

Każda z klas, tak jak pisałem w poradniku o klasach w Warhammer 40,000 Darktide posiada swoje unikalne bonusy spójności, które są ściśle powiązane z rolą, którą odgrywa dany bohater w drużynie. Oznacza to, że będąc w spójności dany gracz będzie mógł lepiej spełniać swoje role w drużynie. Oczywiście najpierw trzeba znać tą rolę, dlatego jeżeli nie wiesz co należy do twoich obowiązków grając danym bohaterem w Warhammer 40,000 Darktide, to rzuć proszę okiem na napisany przeze mnie poradnik, który podlinkowałem na początku tego akapitu. Teraz na szybko parę słów o bonusach spójności danych klas:

  • Ogryn – Łamacz Czaszek – za każdego członka w pobliżu będziesz szybciej regenerował wytrzymałość, czyli swoją tarczę. Jako, że Ogryn stoi na pierwszej linii i do jego obowiązków jest niszczenie hord wrogów, jest to bardzo ważne, by jak najdłużej i jak najszybciej regenerować wytrzymałość. Docelowo ma także zwiększenie silnego ataku o 10% za każdego członka w spójności;
  • Psionik – Psiokinetyk – za każdego członka w pobliżu będziesz zadawał większe obrażenia elitom o ponad 10% za każdego kumpla. Daje to nam srogi bonus w postaci 40% obrażeń, co w połączeniu z eksplozją mózgu, która służy do zabijania elit robi kolosalną różnicę. W pełnej spójności jesteś w stanie za pomocą tej zdolności zabijać nawet opancerzonych berserkerów za jednym trafieniem, natomiast bez spójności będziesz musiał użyć ich dwóch;
  • Zelota – Kaznodzieja – Zelota jest specyficzny w drużynie, ponieważ jego główną cechą jest zadawanie większych obrażeń, im więcej punktów życia straci. Granie nim jest bardzo ryzykowne, ale za to rozumiejąc tą mechanikę powinieneś też zrozumieć bonus spójności tego bohatera. Otóż Zelota będzie otrzymywał mniej obrażeń wytrzymałości za każdego sojusznika w pobliżu, co oznacza, że punkty życia będą bezpieczne za niebieską tarczą;
  • Weteran – Strzelec Wyborowy – ostatnia z klas ma umiejętność spójności doskonale skrojoną pod siebie. Jako że Weteran powinien walczyć głównie na dystans, jego spójność sprawia, że za każdego towarzysza w pobliżu istnieje szansa na uzyskanie amunicji po zabiciu elity i uzyskaniu granatu po pokonaniu wroga.

I teraz najlepsze – te cechy nie działają tylko na bohatera, ale też na innych towarzyszy – czyli będąc w pobliżu waszego psionika, weteran także zadaje większe obrażenia elitom.

Warto też pamiętać, tak jak wspomniałem wcześniej, że spójność można rozwijać w drzewku umiejętności i za pomocą przedmiotów. Aura jest bardzo niewielka i ma bliski zasięg, więc możecie gubić zasięg nawet nawet na większych arenach z wrogami, gdzie czasami misja będzie wymagała od Was rozdzielenia się. Niemniej jednak spójność będzie ekstremalnie kluczowa dla graczy chcących grać na najwyższych poziomach trudności. Jeżeli macie już stałe party, to warto dogadać się, kto będzie miał jakie umiejętności by jak najlepiej wykorzystać spójność w grze.

Każdy wygrywa w spójności … wytrzymałość

Jest jeszcze jeden element, na który wpływa spójność – jest to wytrzymałość, która ładuje się szybciej za każdego członka w drużynie w pobliżu. Wytrzymałość to tarcza, która chroni nasze cenne punkty życia, więc będąc w pobliżu każdy z członków drużyny szybciej ładuje wytrzymałość. Oczywiście najbardziej zyskujemy posiadając w pobliżu Ogryna, bo on ma jeszcze większe przyspieszenie regeneracji wytrzymałości, jednak nawet bez dużego gościa w drużynie będziemy mieli szybszą regenerację. Jak więc widzicie, twórcy przechodzą sami siebie by sprawić, żeby gracze grali razem bez biegania luzem. Czy im się to udało? Widząc moje rozgrywki wydaje mi się, że jest lepiej niż było i mniej jest graczy, którzy od pierwszych minut speedrunują całą misję.

W trakcie r
W trakcie rozwijania postaci zobaczysz, że jest więcej umiejętności, które jeszcze bardziej wzmocnią spójność. Według mnie warto się na nich skupiać. Przykładowo, nie wyobrażam sobie ogryna bez powyższej umiejętności.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Zwiastun z gry Dragon Age: Dreadwolf przygotowuje grunt pod nadchodzącą grę RPG
Następny Planszowa lista przebojów - planszówki dla dzieciaków na święta 2022