We Francji Playstation sprzedaje się lepiej niż Xbox w stosunku 9 do 1


Europa nigdy nie była najmocniejszym regionem dla Xboxa, ale nowo opublikowane statystyki sugerują, że sytuacja dla firmy Microsoft pogorszyła się jeszcze bardziej.

Mimo że Microsoft niedawno przedstawił pozytywne prognozy dotyczące wyników swojego biznesu Xbox, podkreślając wzrost przychodów i liczby subskrybentów Game Pass, to istniała jedna znacząca zastrzeżenie: spadek sprzedaży sprzętu. Mimo że gra Starfield okazała się sukcesem, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, to wydaje się, że jej ekskluzywność na Xboxa nie wystarczyła, aby przekonać więcej ludzi do zakupu konsoli Microsoftu… przynajmniej nie na tyle, aby pomóc jej dogonić PlayStation 5. Rzadko zdarza się, aby uzyskać podział sprzedaży konsol według poszczególnych krajów w Europie, ale nowe informacje wskazują, że stosunek sprzedaży PlayStation do Xboxa zbliża się do 90% do 10%.

Według francuskiego portalu Ludostrie, który analizuje sytuację Microsoftu i Xboxa po przejęciu Activision Blizzard, sprzedaż Xboxa w 2023 roku była „katastrofalna”. Co więcej, porównując sprzedaż Xboxa we wrześniu 2022 roku do sprzedaży we wrześniu 2023 roku, widać znaczny spadek, nawet pomimo wydania gry Starfield i lepszej dostępności konsol w sklepach. Xbox zawsze miał problemy w Europie kontynentalnej, a szczególnie źle radzi sobie we Francji. Sony i Nintendo radzą sobie znacznie lepiej, co może być spowodowane miłością Francuzów do japońskich mediów, takich jak anime i manga.

Jako japońskie firmy, Sony i Nintendo mają naturalną przewagę, chociaż większość produkcji Sony pochodzi obecnie z jej zachodnich studiów. Jak jednak stwierdził sam szef Xboxa, Phil Spencer, wielu posiadaczy konsol dokonało wyboru swojego formatu dawno temu i im więcej czasu mija, tym trudniej jest zmienić czyjeś preferencje. Nie pomaga jednak to, że Microsoft najwyraźniej nie wkłada zbyt wiele wysiłku w promowanie Xboxa we Francji. Mieszkańcy tego kraju twierdzą, że marketing Xboxa jest prawie nieistniejący. Wydaje się również, że Microsoft wkłada niewiele wysiłku w lokalizację, o czym świadczą źle tłumaczone gry, a nawet interfejs użytkownika Xboxa, który jest niesławny wśród francuskich fanów. Chociaż najwyraźniej mieli szczęście, że otrzymali francuskie dubbingi do gry Starfield, ponieważ Microsoft nie pokusił się nawet o włoski dubbing – mimo że Bethesda wyprodukowała go do swoich poprzednich gier.

Czy Microsoft ma plan na swoją konsolę Xbox?

Nie jest jasne, jak Microsoft zamierza rozwiązać te problemy, ale nie są to nowe kwestie, a francuscy fani odnoszą wrażenie, że są w dużej mierze ignorowani lub traktowani jako dodatek. Być może Microsoft uważa, że przejęcie Activision Blizzard poprawi jego szanse w Europie, ale biorąc pod uwagę, że obiecał nie robić z Call of Duty ekskluzywnej gry na Xboxa, posiadacze PlayStation nie mają więcej powodów do zmiany platformy niż wcześniej.

Starfield [Steam] - Recenzja - Czy warto kupić?

Nie bądź elf, dej suba!

Poprzednio Circadians: Ład Chaosu - recenzja - asymetryczna walka o relikty!
Następny Alan Wake 2 - Poradnik dla Początkujących - Przetrwaj w Bright Falls