Władca Pierścieni – 10 najlepszych gier na komputery i konsole


Władca Pierścieni jest niesamowicie nośnym tematem, który dostarczył nam naprawdę wiele znakomitych gier wideo. Jeżeli chcecie poczuć ten specyficzny klimat, który tak dobrze oddają książki oraz filmy z uniwersum, to przedstawiam ponad 10 gier, które na pewno przypadną Wam do gustu.

Może Władca Pierścieni oraz pozostałe książki autorstwa Mistrza Tolkiena nigdy nie uzyskał tak wielkiej miłości, jak na przykład Gwiezdne Wojny, to jednak dzięki niewiarygodnemu sukcesowi filmów otrzymaliśmy sporo naprawdę bardzo fajnych produkcji gier. Znajdą się tutaj tytuły z naprawdę różnych kategorii i każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście grałem w prawie wszystkie gry z tej listy i mogę je polecić z czystą przyjemnością. Jestem pewien, że będziecie przy nich dobrze się bawić podczas wchłaniania niewiarygodnych historii ze świata śródziemia, które są inspirowane nie tylko książkami, ale także i tym co zaprezentowały sobą filmy. Kolejność raczej przypadkowa, a gier będzie więcej niż 10 ponieważ parę z nich zgrupuję w jedną całość. Można więc mówić że nie mamy do czynienia z 10 filmami, ale ze sporo dłuższą listą.

Shadow of War i Shadow of Mordor

Obie gry są jednymi z najznamienitszych produkcji nie tylko opartych o władcę pierścieni, ale także i ogólnie wśród gier wideo. Wszystko dzięki zaawansowanym systemom generowania wrogów zwanym Nemezis. Ten o to system w obu grach sprawiał, że każdy oficer orków miał swoje słabe i silne strony, ale także wchodził w relacje z innymi dowódcami. Zachowywali się nietuzinkowo, doprowadzali do zdrad lub też atakowali nas znienacka, jeżeli za punkt honoru wziął zabicie głównego bohatera. A głównym bohaterem jest martwy strażnik Talion, który został w chwili śmierci opętany przez ducha samego Celebrimbora, czyli twórcy pierścieni władzy. Zarówno Talion, jak i jego elficki, dawno martwy towarzysz są w ciągłej interakcji ze sobą i światem na około nich co pozwoli graczom i fanom uniwersum poznać niesamowite tajemnice nie tylko trzeciej ery, czyli momentu kiedy dzieje się akcja filmu oraz gier, ale i drugiej ery z której to pochodzi Celebrimbor.

Lego Władca Pierścieni

Tym razem mamy do czynienia z serią gier wideo przeznaczonych zarówno dla starszych graczy, jak i młodszych oraz fanów lego. Oprócz wyżej wymienionego tytułu, została wydana także gra Lego Hobbit, mamy więc tutaj do czynienia z dwoma tytułami. Gry bardzo mocno inspirują się filmami, a trochę mniej książkami i są raczej luźnym spojrzeniem na świat władcy pierścieni. Mamy do czynienia z grą akcji, gdzie pokierujemy ludkami Lego symbolizującymi różne postacie. Gry te pozwolą nam nawet na zabawę we dwoje przy podzielonym ekranie, a oprócz samej kampanii fabularnej opartej o filmy, będą także dodatkowe tryby, które wpłyną na przeżywalność tytułu. Powiem Wam szczerze, że wszystkie gry z serii Lego są tytułami nie tylko dobrymi dla dzieci, ale i dla dorosłych do piwka.

Władca Pierścieni Lord of the Rings Online

Lord of the Rings Online

Jedyne MMO wydane z tego uniwersum i które zyskało naprawdę przyzwoitą popularność (nie będziemy tutaj liczyć gniotów wydanych na telefony i urządzenia mobilne). Lord of the Rings Online t0 gra wydana w 2007 roku i która do dzisiaj żyje pełnią życia. Jest bardzo popularna i ma swoich wiernych fanów. Dzisiaj gra nie wymaga abonamentu i można w nią zagrać za darmo na Steamie. W tytule tym występują dodatkowe niezobowiązujące płatności które mogą ułatwić nam zabawę z grą. Gra do tego została zbalansowana w taki sposób, żeby z przyjemnością można było się bawić zarówno solo, jak i z kimś. W końcu mamy do czynienia z MMO, jednak tutaj nieprędko trafimy na ścianę, gdzie będziemy potrzebować innych graczy do pomocy. Ah i od pewnego momentu gra pozwoli nam stworzyć potwora lub coś na kształt orka i walczyć jako ten zły w specjalnie do tego przystosowanej lokacji.

Władca Pierścieni Lord of the Rings Battle for Middle Eart 2

Battle for Middle Earth 1 i 2

Seria dwóch gier Battle for Middle Earth to jedne z moich najbardziej ukochanych gier RTS przy których za dzieciaka spędziłem prawdziwe setki godzin męcząc kampanie i skirmishe na najróżniejsze sposoby. Pierwsza część jest ograniczona jedynie do wydarzeń z filmu, natomiast druga pozwoli nam wziąć udział w bitwach niezwiązanych z filmami. Kluczową ideą tych gier jest przechodzenie jednostek z jednej misji na drugą, co sprawiało, podobnie jak na przykład  w Homeworld, że bardzo przyzwyczajaliśmy się do naszych armii, zwłaszcza kiedy graliśmy dobrymi frakcjami lub Uruk Hai, które miały masę elitarnych jednostek. Różnicą był tutaj mordor który miał masę tanich i nawet darmowych jednostek i jego ideą było zagniecenie wroga ilością. Do tego monumentalne bitwy oraz budowanie olbrzymich fortów … chyba będę musiał wrócić do tych gier na kolejne kilkadziesiąt godzin.

Władca Pierścieni Powrót Króla Gra

Władca Pierścieni Powrót Króla oraz Dwie Wieże

Obie gry to jedne z niewielu filmowych produkcji akcji, które były naprawdę bardzo ale to bardzo dobre. Także grałem w nie za dzieciaka ze znajomymi oraz bratem na podzielonym ekranie. Gry odzwierciedlają sceny z filmu i możemy w nich kierować krokami ikonicznych postaci biorących udział w grze. Do tego mocno oskryptowane, silnie nawiązujące do filmów sceny czy nawet najlepsze wstawki filmowe sprawią, że łezka Wam się w oku zakręci. Oba tytuły są równie dobre i klimatyczne, chociaż minęło wiele lat od ich premiery (Dwie Wieże jest z 2002 roku, a Powrót Króla z 2003 roku). Jednak pomimo swojego wieku, są dalej bardzo przyjazne dla użytkowników i świetnie się nadadzą jako materiał wspomagający kiedy zaplanujecie sobie maraton filmów Jacksona.

Wojna na Północy

Wojna na Północy jest to gra, można by powiedzieć, kolejnej dekady w porównaniu do poprzednich tytułów. Wydana produkcja w 2011 pozwoli nam stworzyć swoją własną, unikalną postać i zebrać drużynę maksymalnie trzech graczy by wspólnie rzucić wyzwanie siłom ciemności. Akcja gry dzieje się równocześnie z książką Władca Pierścieni, jednak nie raz pozwoli ona nam obserwować wydarzenia z innej perspektywy czy też wykonywać zadania, które nie są znane fanom powieści. Z drugiej jednak strony mamy klasyczny podział na maga, wojownika i łucznika oraz trzy rasy – krasnoluda, człowieka oraz elfa. W tej produkcji będziemy w stanie zbierać przedmioty, które pomogą nam w wyprawie oraz porozmawiamy z postaciami niezależnymi w systemie bardzo podobnym do tego znanego z Mass Effecta.

Władca Pierścieni: Podbój

I prawie na sam koniec zostawiamy grę Władca Pierścieni: Podbój, która wydaje się najsłabsza z przedstawianych wcześniej tytułów. Niemniej jednak i tak warto się nią zainteresować, gdyż z uwagi na to że została wydana w 2009 roku, można ją potraktować jako następcę Powrotu Króla oraz Dwóch Wież. Znowu będziemy kierować krokami bohatera, jednak tym razem nacisk będzie na olbrzymie, monumentalne bitwy i kampanię która została podzielona na dwie części. Tym razem będziemy mogli uczestniczyć nie tylko po stronie dobra, ale i oblegać kultowe twierdze po str0nie zła. Gra jest też skierowana do rozgrywki wieloosobowej i o ile faktycznie serwery zostały zamknięte przez błogosławione nam wszystkich Electronic Arts, to jednak w sieci znajdziemy sporo serwerów prowadzonych przez zwykłych ludzi.

Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

I na sam koniec smaczek, bo nie mamy do czynienia z grą wideo, a grą planszową, która posiada aplikację wspierającą. Gra została wydana w Polsce przez wydawnictwo Rebel i jest to przygodowa planszówka, w której pokierujemy krokami bardziej i mniej znanych bohaterów. Ogrywane scenariusze nie zawsze są powiązane z filmami i bardziej pozwolą nam poznać trochę inne strony przygód oraz historie ze śródziemia. W tą grę kooperacyjną będziesz w stanie zagrać zarówno z paroma przyjaciółmi, jak i całkowicie solo, a aplikację będziesz w stanie uruchomić nie tylko na telefonie czy tablecie, ale i na komputerze osobistym.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Pierścienie Władzy - wrażenia po dwóch pierwszych odcinkach!
Następny Ród Smoka - SE01E03 - Król, Księżniczka i Smoki