Wolcen: Lords of Mayhem – Poradnik dla początkujących


Wolcen: Lords of Mayhem zasłużenie zdobył olbrzymią popularność już od pierwszego dnia premiery na platformie Steam. Mimo wielu błędów, gra zdobywa pozytywne opinie i dużą rzesze graczy, którzy na początku mogą się czuć zagubieni.

Mimo, że każdy kto grał wcześniej w Diablo, zwłaszcza w Diablo 2, nie powinien mieć żadnych problemów z Wolcen: Lords of Mayhem, to jednak parę elementów z tej gry może wydawać się zbyt skomplikowane lub złożone. Gra posiada wiele statystyk, parę różnych rodzajów odporności oraz niecodzienny system rozwoju postaci, bardzo przypominający ten z Path of Exile lub nawet …. Skyrim, gdzie rozwijaliśmy tylko to co jest nam potrzebne i czego używaliśmy. O czym powinieneś wiedzieć grając w Wolcen?

Nie wybierasz klasy postaci

Największą zaletą Wolcen: Lords of Mayhem, ale nie do końca jeszcze wykorzystaną przez twórców (o tym w recenzji) jest system rozwoju postaci. Zaczynając grę wybieramy tylko początkową broń oraz sprzęt, który determinuje używane przez nas umiejętności. W każdej chwili możemy ją zmienić. Bronie są podzielone na cztery kategorie: broń bliska (wojownik, berserker), łuki i pistolety, sztylety i katalizatory. Do każdej z tych broni jest też przypisany zestaw umiejętności które możemy się nauczyć (skille wypadają z wrogów oraz kupujemy w mieście) które dalej możemy rozwijać i odblokowywać dla nich perki zmieniające ich działanie (ten sam system co w Diablo, tutaj troszkę mniej zmieniają one działanie umiejętności).

YouTube player

Subskrybuj nasz kanał na YouTube

 

Co to dla nas oznacza? Że od początku gry warto zastanowić się, jakich umiejętności będziemy używać i w jaki sposób będziemy rozwijać postać. Osobiście od pierwszych minut gry wiedziałem że będę robić wojownika ofensywnego, tutaj jest to berserker. Totalnie zminimalizowałem za pomocą perków w drzewku Bramy Przeznaczenia obrażenia od żywiołów czy statusów na korzyść większych obrażeń materialnych oraz łatwiejszej regeneracji szału. W ten sposób moja postać w finalnych etapach gry przechodzi przez armie wroga jak przecinak, właśnie dlatego że od początku była rozwijana spójnie. Dlatego już od samego początku zastanów się jak będziesz grać i w ten sposób rozwijaj postać.

Jak dobierać statystyki?

Jeżeli już masz przed oczami wizję tego, jak będzie wyglądać twoja postać na koniec gry, warto wybrać odpowiednie statystyki. Tutaj schemat jest pewny i prosty. Co poziom otrzymujesz 10 punktów umiejętności, wybierz trzy statystyki które chcesz rozwijać. Masz dostęp do czterech statystyk, które pomagają dla każdej z klas postaci:

  • Ferocity: zwiększa szansę na trafienie krytyczne, zarówno zwykłego ataku, jak i każdego zaklęcia ofensywnego,
  • Toughess: zwiększa punkty życia oraz siłę osłony magicznej,
  • Agility: zwiększa szybkość ataku oraz rzucania zaklęć,
  • Wisdom: zwiększa szansę na nałożenie statusu przez atak i zaklęcie. Status to np. okaleczenie lub zamrożenie.

Wprawny gracz zauważy, że przynajmniej dwie umiejętności tutaj się wykluczają – Ferocity oraz Wisdom. Oczywiście możemy rozwijać je obie, ale w moim odczuciu lepiej być albo specjalistą od brutalnych ataków albo specjalistą od wielu statusów. Magowie powinni zdecydowanie skupić się na Wisdom, bo zaklęcia będą oferować naprawdę wiele okazji by nałożyć szalone statusy na wrogów. Wojownicy i łotrzykowie skupić się natomiast powinni na Ferocity (większa szansa na krytyk, po co tobie krwawienie jeżeli zabijasz oddział wroga jednym ciosem). Jak więc rozdysponowywać punkty umiejętności? Mamy 10 i ja je rozrzucam tak: 5 na Ferocity (dla magów Wisdom), 3 na Toughness oraz 2 na Agility. Warto też pamiętać, że noszony przez nas pancerz klasowy da także bonus do danej statystyki – pancerze berserkera dają zwiększenie Ferocity, a ciężkie pancerze Toughness. Ma to sens? W ten sposób możemy w dosyć sporym stopniu modelować naszą postać i przesuwać punkty tam gdzie czujemy, że by się przydały.

 

Jak szybko zarabiać w Wolcen: Lords of Mayhem?

Wbrew pozorom, zarabianie w Wolcen: Lords of Mayhem to bardzo prosta sprawa. Jedna rzecz ciebie interesuje – nieograniczony miejski portal. Dzięki temu możesz zbierać absolutnie wszystko co wypadnie z potworków (nawet białe śmieci) i sobie wracać do miasta w dowolnym momencie zabawy by sprzedawać cały ten syf. Zazwyczaj w Diablo czy innym Path of Exile wszystko co nie było rzadkie zostawialiśmy na podłodze bo np. w Diablo nie zawsze dało się przerwać aktywności lub się nie opłacało, bo pieniądze wypadały z innych źródeł. Tutaj jednak sprzedając śmieci zarobimy w krótkim czasie naprawdę dużo. Już na początku drugiego aktu miałem tyle środków, że nie żałowałem sobie kupując nawet umiejętności by zdobyć więcej punktów do rozwijania tych umiejętności których używałem przez całą grę. Nie mówię już nawet o klejnotach oraz przedmiotach dostępnych u sprzedawcy ze śmiesznym akcentem.

Jak zdobywać pierwotną więź? Tutaj też nie ma wielkiego problemu i ją zdobywasz zużywając umiejętności, które już posiadasz odblokowane. Jest do tego też prosty trik – kiedy już będziecie mieć naprawdę dużo pieniędzy, możecie wykupywać wszystkie umiejętności u trenera w mieście i je zużywać, dzięki czemu zdobędziecie parę tysięcy punktów do ulepszania skilli.

Formy Apokaliptyczne

Interesującą i raczej niezbyt przydatną, ale za to bardzo widowiskową cechą są formy apokaliptyczne. Pierwszą z nich odblokujesz na końcu pierwszego aktu, kolejne będą możliwe do odblokowania w trakcie fabuły. Posiadają przypisane statusy i żywioły, więc w moim przypadku niespecjalnie są potężne i przydatne, ale czasem fajnie się zmienić w manifestację demona ciała i zrobić tatar z armii wroga. Aby jego użyć, będziesz potrzebować esencji, którą zdobędziesz podczas walki z wrogami. Czasami wypadną też w postaci białej kulki (tak jak czerwone do leczenia) oraz ze specjalnych ołtarzy. Tak jak mówiłem jednak, w moim przypadku nie jest ona zbyt skuteczna, jej jedynym plusem jest tylko nieśmiertelność którą daje co przydaje się podczas walki z bossami w ostatnich fazach pojedynku.

FAQ dla czytelników i widzów do Wolcen: Lords of Mayhem

Grę ogrywamy oczywiście na naszym kanale. W komentarzach pojawiają się różnego rodzaju pytania dotyczące gry Poniżej publikuje najczęściej zadawane przez Was pytania, zwłaszcza osobom które nie oglądają nas na YouTube, a czytają regularnie portal (dlaczego mi to robicie?). W miarę publikacji kolejnych odcinków serii (codziennie o 20) i pojawianiu się nowych pytań, będę tutaj wrzucać odpowiedzi.

Q: Jak grać online w Wolcen: Lords of Mayhem?

A: Na obecną chwilę nie da się grać online, z uwagi na błąd gry który usuwał graczom postacie. Zostanie on naprawiony lada dzień. Można grać offline, co ja robię i gra sprawdza się wyśmienicie.


EDIT: Od 20.02.2020 można już grać online, ale nie da się przenieść postaci między online, a offline. Czekamy na kolejnego patcha?


Q: Jak długi jest Wolcen: Lords of Mayhem?

A: Kampania jest podzielona na 3 akty i całość powinna zająć około 10 – 15 godzin w zależności od poziomu trudności. Oprócz tego po zakończeniu gry odblokowuje się endgame oraz ekspedycje pozwalające na rozgrywanie zabawy na jeszcze wyższym poziomie trudności.

Q: Jak resetować umiejętności?

A: W każdym momencie gry możecie resetować umiejętności bezpośrednio w oknie wyboru statystyk. Resetowanie punktów statystyk kosztuje złoto, a perki z Bramy Przeznaczenia resetujemy wykorzystując pierwotną więź zdobyte za zużywanie umiejętności które już wcześniej posiadaliśmy.

Q: Jak zapisać grę?

A: Gra zapisuje się automatycznie i regularnie, nie musicie jej zapisywać.

Q: Jak odblokować wyższy poziom gry?

A: Tak jak pisałem wyżej, musicie ukończyć podstawową kampanię.

2 komentarze

Poprzednio Dragon Quest: Your Story - Recenzja ze spoilerami - Opowieść dla każdego gracza
Następny Blitzkrieg! - recenzja - przeciąganie liny na 5 frontach w 20 minut.