Wielu graczy prędzej czy później staje przed tym wyborem. Mimo dominacji jednej z tych konsol, to druga z nich dalej cieszy się powodzeniem i wieloma bardzo ekskluzywnymi tytułami.

Osobiście prawdopodobnie nie kupię żadnej z nich, ale temat chodzi za mną od dłuższego czasu. Zrobiłem badania, poczytałem, porozmawiałem i mam jako taki obraz obu z tych konsol. Wiem przez to, że na wojnie między dwoma gigantami traci przede wszystkim gracz i to jest wiadome od bardzo dawna. Tutaj nic się nie zmieni, mimo że gdyby najwięksi gracze na rynku podali sobie ręce, to prawdopodobnie wszyscy by na tym zyskali.

Wojna konsol jednak trwa i powoli na ring wtacza się trzeci gracz – Nintendo Switch. Jeszcze ciężko mówić tutaj o wyrównanym pojedynku, ale może przy kolejnej generacji kto wie. Dlatego też w obecnym tekście pominiemy całkowicie Nintendo Switch i zastanowimy się nad dwoma konsolami.

Xbox One czy Playstation 4 – która konsola jest lepsza?

Według mnie, obie są spoko. Ważne jest dokładne określenie swoich wymagań i dopasowanie ich do poszczególnych konsol. Jeżeli chodzi o walory techniczne, to Xbox One w wersji X, obecnie najpotężniejszej konsoli, możesz odtworzyć obraz w rozdzielczości 4k bez żadnego ściemniania. W Playstation 4 Pro, ten ulepszony obraz niestety jest oszukany i sama konsola tak naprawdę nie ma 4k. Co to dla nas znaczy? Jeżeli chcemy się cieszyć naprawdę ostrym obrazem, to Xbox One jest znacznie lepszy. Ale tylko wtedy, kiedy mamy telewizor obsługujący takie rozdzielczości.

A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Jeżeli chodzi o popularność, to w obecnej generacji Playstation 4 wygrywa. Ale z drugiej jednak strony, moi znajomi posiadacze Xbox One nie narzekają. I bez różnicy czy to są weekendowi gracze w Fifę czy wymiatacze najnowszych tytułów. Ale my tutaj rozmawiamy o technologii obrazu, a z drugiej jednak strony, po co komu obraz, skoro w nic ciekawego na tej konsoli nie zagracie.

Xbox One czy Playstation 4? – Która konsola ma lepsze gry?

I tutaj znowu Playstation 4 błyszczy. W tym roku otrzymaliśmy dwie naprawdę fantastyczne pozycje, które pokazały się tylko na Playstation 4. Chodzi oczywiście o fantastycznego God of War oraz Spider-Man. Obie gry skradły serca recenzentów oraz zwykłych graczy i możemy liczyć że obie z nich pokażą się w wielu prestiżowych zestawieniach najlepszych gier 2018 roku różnych najpopularniejszych portali.

Spotykamy Węża Świata.
Spotykamy Węża Świata.

Ale to dopiero początek. Na tej liście zdecydowanie błyszczy także Horizon Zero Dawn, który także ustanowił nowe standardy i zaprezentował fantastycznie oryginalny świat. Warto jeszcze wspomnieć o takich tytułach jak seria Uncharted oraz Shadow of the Colossus. Starczy? Co komu z 4k, skoro mamy takie fantastyczne gry do zabawy.

Czym natomiast może się pochwalić Xbox One? Na początek warto wspomnieć, że te gry bardzo często działają także na komputerach osobistych. Jest to bardzo ważna cecha, ale z drugiej strony czy dużo będę grał na komputerze skoro mam konsole? Z linią konsol Xbox kojarzą się dla mnie od zawsze dwie marki – Halo oraz Gears of War. Ale w ostatnich miesiącach jest o nich dosyć cicho prawda?

W ostatnich miesiącach, zarówno na konsole, jak i komputery osobiste pojawił się właściwie jeden głośny tytuł który zdobył serca milionów graczy – Forza Horizon 4. I to w sumie tyle, bo takie tytuły jak Hellblade: Sensua Sacrifice oraz Sea of Thieves są może i niezłe, ale wymiękają przy tytułach ekskluzywnych dla PS4. Jednak zanim zdecydujecie, to koniecznie sprawdźcie obie biblioteki gier bo są tam tytuły czasem starsze, ale dalej bardzo grywalne i niedostępne nigdzie indziej. Warto skonfrontować swoje wymagania do tego co oferuje każda z konsol.

Czy gry ekskluzywne są najważniejsze?

Na pierwszy rzut oka, na pytanie w nagłówku można odpowiedzieć tylko twierdząco. Ale teraz przyjrzymy się dodatkowym cechom obu konsol i widzimy że przewagę zdobywa konsola firmy Microsoft. Bo tam może się ona pochwalić świetnymi programami partnerskimi. Na Xbox One mamy dostęp nie tylko do takich programów jak Xbox Game Pass, ale także do EA Access które daje dostęp do wielu często nowych tytułów Electronic Arts. Są to często programy korzystne cenowo i za określoną kwotę otrzymamy dostęp do wielu gier bez ich wcześniejszego kupowania.

Obie natomiast konsole mają swoje abonamenty o dosyć podobnym koszcie. Nie musimy ich opłacać, chyba że chcemy grać online i cieszyć się z funkcjonalności dostępnych za pośrednictwem internetu. Nas jednak może tutaj zainteresować także dodatkowa funkcjonalność Xbox Live Gold oraz Playstation Plus. Opłacając abonament otrzymujemy dostęp do kliku różnych gier, których to pakiet zmienia się co jakiś czas, najczęściej co miesiąc. Dobry sposób na przetestowanie nowych tytułów.

Aplikacje na Xbox One oraz Playstation 4

Aplikacje raczej nie są tym czynnikiem który decyduje o finalnym zakupie konsoli do gier. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to istnieje możliwość odpalenia Netflixa na smart TV. No ale nie każdy ma smart TV prawda? Może właśnie konsola zapewni wam te parę dodatkowych funkcji? Poniżej lista aplikacji dostępnych na jednej i drugiej konsoli:

Aplikacje dostępne na Playstation 4:

 • Spotify
 • YouTube
 • Netflix
 • Filmbox
 • Player
 • WWE
 • Dailymotion
 • VEVO
 • Mubi

Aplikacje dostępne na Xbox One:

 • Crunchyroll
 • Dailymotion
 • Eurosport
 • GoPRO
 • NASCAR
 • Netflix
 • OneDrive
 • Rosetta Stone
 • Skype
 • SoundCloud
 • TED
 • Twitch
 • UFC
 • VEVO
 • YouTube

Zdecydowanie Xbox One może się pochwalić lepszym portfolio jeżeli chodzi o aplikacje. Posiadaczy Playstation 4 będących graczami, bardzo może zaboleć brak najpopularniejszej platformy streamingowej, czyli Twitch na Playstation 4. Jednak znowu wraca pytanie, czy kupujemy konsole po to by oglądać streamy z gier. Z drugiej jednak strony, sam nie mam smart TV, a zwykły telewizor i oglądam na nim seriale z Netflix korzystając z dobrodziejstw podłączenia TV do komputera. Wolałbym mieć tam konsole, więc w moim przypadku Netflix na konsoli by się bardzo przydał.

Crossplay i Multiplatformowe granie

Sony jest znane ze swojego dosyć zamkniętego podejścia do swoich produktów. Podobne ograniczone myślenie ma Apple i wszyscy użytkownicy tych telefonów wiedzą o czym mówię kiedy zepsują im się słuchawki. W gry na Playstation 4 pograsz ze znajomymi przez sieć tylko z posiadaczami konsol Playstation 4. Więc jeżeli masz wielu znajomych którzy grają na xbox lub PC, to zdecydowanie nie warto kupować Playstation 4. Chyba że chcesz grać sam (np. w gry singleplayer).

Dlatego jeżeli nie jesteś zamkniętym w piwnicy gościem który gra tylko w gry singleplayer (tak jak ja), to zdecydowanie lepiej wybrać Xbox One, która jest po prostu bardziej przyjazna dla użytkowników.

Cena Playstation 4 oraz Xbox One

Raczej nie najważniejszym czynnikiem przy zakupie nowej konsoli będzie także ich cena. W wersji podstawowej to Xbox One S jest tańczy, różnica może wynosić nawet 200 zł. W wersji premium, czyli Xbox One X oraz Playstation 4 Pro, to właśnie Xbox One X jest droższy i to o około jakieś 100 zł. Oczywiście ceny mogą się różnić w zależności od sklepu i obecnych promocji w różnych sieciach.

Podsumowanie – którą konsolę kupić?

Już wiecie jaką konsolę chcecie mieć? Bo ja dalej nie. Obie mają swoje plusy i minusy i po przeczytaniu tego artykułu dobrze widać że Playstation 4 wcale nie jest takie idealne jak jest malowane przez fanów tej konsoli. Nie można też wykluczyć jego największych atutów, czyli naprawdę wyjątkowych ekskluzywnych pozycji. A to właśnie do gier kupujemy konsole prawda? Oczywistą więc odpowiedzią na podane pytanie jest: należy kupić obie konsole.

Poprzednio Kroniki Shannary - Recenzja - High Fantasy czy Melodramat?
Następny Assassin's Creed Origins - Recenzja - Pogodzenie z serią