Xbox 360 i Xbox One to dwie konsole do gier stworzone przez Microsoft. Pierwsza z nich jest starsza – pod koniec 2013 roku zastąpił ją model Xbox One, który doczekał się również wersji Xbox One S oraz X. Czym różni się nowsze urządzenie od starszego i czy warto się na nie zdecydować?

Xbox 360 – co w nim znajdziemy?

Premiera Xboxa 360 miała miejsce w 2007 roku. Wykorzystano w nim trójrdzeniowy procesor i wyposażono w 512 GB pamięci RAM. Był napęd CD i DVD z możliwością dokupienia czytnika HD DVD Poszczególne wersje różniły się także pojemnością dysku twardego, a dodatkowo najstarsza z nich nie miała złącza HDMI – pojawiło się ono dopiero w modelach dostępnych od sierpnia 2007 roku.

Trzeba także wspomnieć o połączeniu z internetem, które w Xboxie 360 wymagało użycia kabla, chyba że zdecydowaliśmy się na zakup odpowiedniego modułu. Również w tym wypadku dotyczyło to tylko pierwszych modeli, bo późniejsze wersje miały już wbudowane Wi-Fi. Ponadto producent przygotował również szereg dodatków, wśród których znajdował się m.in. kontroler ruchu Kinect, kierownica czy mikrofon.

Xbox One – czym się różni od Xbox 360?

Nowsze wydanie konsoli to z kolei ośmiordzeniowy procesor oraz 8 GB pamięci RAM, które przełożyły się na lepszą jakość gier wyświetlanych w rozdzielczości Full HD – warto przy tym dodać, że najnowszy model konsoli, czyli Xbox One X, oferuje już jakość 4K. Wzrosła również ilość pamięci masowej, i to zdecydowanie – do wyboru są modele z zapasem 500 GB oraz 1 TB. W praktyce jednak często okazuje się to za mało, ale problem ten można rozwiązać, dokupując odpowiedni dysk zewnętrzny.

W Xbox One znajdziemy również czytnik DVD i Blue-ray, wejście HDMI, a także wbudowany moduł umożliwiający łatwe, bezprzewodowe połączenie z internetem. Konsola różni się od poprzedniczki także wymiarami i kształtem – jest większa, a także bardziej kanciasta. A co je łączy? Tak jak do Xbox 360 można dobrać akcesoria, tak można dokupić je również do Xbox One – to np. Xbox One Play & Charge Kit, słuchawki zaprojektowane do rozgrywek sieciowych czy multimedialny pilot.

Xbox 360 czy Xbox One?

Xbox One, szczególnie w najnowszym wydaniu, jest jedną z najpotężniejszych konsol dostępnych na rynku. Zdecydowanie lepsze, wydajniejsze podzespoły powodują, że sprzęt działa płynnie i podczas gry zapewnia świetne wrażenia. Obecnie coraz mniejszym problemem okazuje się też wsteczna zgodność gier, co oznacza, że sporo tytułów na Xbox 360 może być z powodzeniem używana na Xbox One. Kompatybilne wstecznie gry oznaczone są jako Xbox One X Enhanced, a ich dokładna lista dostępna jest w internecie.

Jeśli dopiero wkraczamy w świat gier i konsoli, możemy zdecydować się na używany zestaw Xbox 360, do którego wciąż znajdziemy w sklepach mnóstwo gier oraz dodatków. Jeśli zależy nam na najnowszym sprzęcie oraz największych wrażeniach podczas gry, wybierzmy Xbox One. Zakupu najnowszego sprzętu z pewnością nie odmówią sobie także oddani fani Xboxa, którzy niecierpliwie czekają na to, co nowego zaproponuje Microsoft.

Poprzednio Czy kupowanie na G2A jest bezpieczne? Moja historia oraz spostrzeżenia
Następny Apex Legends - Milion pobrań w 24 godziny od startu! - Co to za gra?