Xbox 360 i Xbox One to dwie konsole do gier stworzone przez Microsoft. Pierwsza z nich jest starsza – pod koniec 2013 roku zastąpił ją model Xbox One, który doczekał się również wersji Xbox One S oraz X. Czym różni się nowsze urządzenie od starszego i czy warto się na nie zdecydować?

Xbox 360 – co w nim znajdziemy?

Premiera Xboxa 360 miała miejsce w 2007 roku. Wykorzystano w nim trójrdzeniowy procesor i wyposażono w 512 GB pamięci RAM. Był napęd CD i DVD z możliwością dokupienia czytnika HD DVD Poszczególne wersje różniły się także pojemnością dysku twardego, a dodatkowo najstarsza z nich nie miała złącza HDMI – pojawiło się ono dopiero w modelach dostępnych od sierpnia 2007 roku.

Trzeba także wspomnieć o połączeniu z internetem, które w Xboxie 360 wymagało użycia kabla, chyba że zdecydowaliśmy się na zakup odpowiedniego modułu. Również w tym wypadku dotyczyło to tylko pierwszych modeli, bo późniejsze wersje miały już wbudowane Wi-Fi. Ponadto producent przygotował również szereg dodatków, wśród których znajdował się m.in. kontroler ruchu Kinect, kierownica czy mikrofon.

Xbox One – czym się różni od Xbox 360?

Nowsze wydanie konsoli to z kolei ośmiordzeniowy procesor oraz 8 GB pamięci RAM, które przełożyły się na lepszą jakość gier wyświetlanych w rozdzielczości Full HD – warto przy tym dodać, że najnowszy model konsoli, czyli Xbox One X, oferuje już jakość 4K. Wzrosła również ilość pamięci masowej, i to zdecydowanie – do wyboru są modele z zapasem 500 GB oraz 1 TB. W praktyce jednak często okazuje się to za mało, ale problem ten można rozwiązać, dokupując odpowiedni dysk zewnętrzny.

W Xbox One znajdziemy również czytnik DVD i Blue-ray, wejście HDMI, a także wbudowany moduł umożliwiający łatwe, bezprzewodowe połączenie z internetem. Konsola różni się od poprzedniczki także wymiarami i kształtem – jest większa, a także bardziej kanciasta. A co je łączy? Tak jak do Xbox 360 można dobrać akcesoria, tak można dokupić je również do Xbox One – to np. Xbox One Play & Charge Kit, słuchawki zaprojektowane do rozgrywek sieciowych czy multimedialny pilot.

Xbox 360 czy Xbox One?

Xbox One, szczególnie w najnowszym wydaniu, jest jedną z najpotężniejszych konsol dostępnych na rynku. Zdecydowanie lepsze, wydajniejsze podzespoły powodują, że sprzęt działa płynnie i podczas gry zapewnia świetne wrażenia. Obecnie coraz mniejszym problemem okazuje się też wsteczna zgodność gier, co oznacza, że sporo tytułów na Xbox 360 może być z powodzeniem używana na Xbox One. Kompatybilne wstecznie gry oznaczone są jako Xbox One X Enhanced, a ich dokładna lista dostępna jest w internecie.

Jeśli dopiero wkraczamy w świat gier i konsoli, możemy zdecydować się na używany zestaw Xbox 360, do którego wciąż znajdziemy w sklepach mnóstwo gier oraz dodatków. Jeśli zależy nam na najnowszym sprzęcie oraz największych wrażeniach podczas gry, wybierzmy Xbox One. Zakupu najnowszego sprzętu z pewnością nie odmówią sobie także oddani fani Xboxa, którzy niecierpliwie czekają na to, co nowego zaproponuje Microsoft.

Previous Czy kupowanie na G2A jest bezpieczne? Moja historia oraz spostrzeżenia
Next Pożyczka w Norwegii a w Polsce: dlaczego Norwegowie tak chętnie zaciągają smålån?