Ząbki, ząbki i po ząbkach – Dlaczego warto chodzić do dentysty?


Dzisiaj porozmawiamy o kolejnym absolutnie nie związanym z portalem tematem, ale przez różne sytuacje w mojej rodzinie okazało się, że dzięki wcześniejszym działaniom można było ich uniknąć.

Moje zęby są zdrowe (tak sądzę), chodzi o kogoś innego z mojego otoczenia. Ma poważne problemy totalnie niezwiązane z zębami, ale mające właśnie swoje podłoże w złym traktowaniu zębów oraz niechodzeniu regularnym do dentysty. Wydaje wam się że to snobizm i strata czasu? Trochę w tym racji jest, ale jednak życie mamy tylko jedno, a zdrowie raz utracone może już więcej nie wrócić.

Co jaki czas chodzić do dentysty?

Przyjęło się, że do dentysty powinniśmy chodzić co 6 miesięcy, a dzieci aż co 3 miesiące. Te dwie godziny w roku to zdaje się nie duża cena za zdrowe zęby, zwłaszcza jak przeczytacie poniżej czym może się skończyć nieleczenie zębów. Oprócz tego, jeżeli nosicie protezy lub potrzebujecie jakichś dodatkowych urządzeń do leczenia wad zgryzu (jest dużo takich obiektów które zajmują się takim leczeniem, na przykład ortolingwa2.pl w Krakowie) to złe ich dopasowanie może skutkować kolejnymi wrednymi problemami. Dlatego zawsze warto chodzić regularnie do specjalisty także wtedy, kiedy nosicie jakichś dodatkowy sprzęt na waszych pięknych ząbkach.

Jakie problemy mogą spowodować nieleczone zęby?

No bo jeżeli wydaje wam się, że jeżeli nieleczone ząbki mogą skutkować tylko tym, że po prostu nam one wypadną, to jesteście w grubym błędzie. Właściwie to nieleczenie bolącego zęba może skutkować różnymi, naprawdę bardzo różnymi powikłaniami i problemami które nawet nie są zdaje się powiązane z tym że boli nas ząb.

Zaczyna się często niewinnie. Mogą to być bóle głowy, zatok lub zapalenie gardła. Potem dochodzą bardziej hardcorowe czynności, jak na przykład ropienie z gałki ocznej. Nie straszę, wszystko zależy jakie bakterie żyją na waszych popsutych zębach. To one przez rany przedostają się do organizmu i zaczynają swój show.

Na przykład, część z tych bakterii może tworzyć różnego rodzaju toksyny, co w rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia trzustki i cukrzycy typu 2. Oprócz tego, chore zęby mogą mieć bardzo straszny wpływ na jeden z najbardziej delikatnych i najważniejszych z naszych organów, czyli serca. Głównie wynika to z tego, że wcześniej wspomniane toksyny powodują że krew staje się bardziej gęsta, co w konsekwencji prowadzi do utrudnień pracy serca.

Mało? To jedziemy dalej. Co powiecie na starą, niedobrą sepsę? Często jest skutkiem ubocznym nieleczonej próchnicy. I tutaj już mamy bezpośrednie zagrożenie naszego życia, więc powiedzenie że nieleczony ząb ciebie nie zabije jest bardzo nieprawdziwe. Od zwiększonej liczby dostaw złych bakterii i toksyn do organizmu, nasz układ odpornościowy ma więcej roboty i zaczyna poważnie wariować. W skrajnej sytuacji, antyciała mogą nawet zacząć atakować różne nasze narządy wewnętrzne.

Przekonałem? Nie straszę i nie jestem też lekarzem, te wszystkie rzeczy to tylko powikłania i będące często skrajnością nieleczonych zębów. Ale po co ryzykować? Im dłużej siedzicie z bolącym zębem, tym większa szansa że stanie się wam coś złego. Nie idźcie tą drogą.

Previous Soulcalibur VI - Recenzja - Do tanga trzeba dwojga
Next Errementari: Kowal i Diabeł - Recenzja - Idealne na Halloween