Zakłady bukmacherskie na esport. Jakie gry i na jakie sposoby można obstawiać?


Jakie zakłady bukmacherskie na esport oferują bukmacherzy internetowi? Które gry sieciowe można obstawiać i co można typować poza zakładami na zwycięzcę rywalizacji? Czy legalni bukmacherzy wspierają rozwój esportu w Polsce przez jego sponsoring?

Esport w ofercie legalnych bukmacherów

Popularność esportu niezmiennie rośnie, a ogromne zainteresowanie meczami CS:GO czy LoL to dla bukmacherów jasny sygnał: warto działać na rynku sportów elektronicznych. Sprawdzamy, na ile profesjonalna jest aktualnie oferta bukmacherów na esporty: jakie gry i na jakie sposoby mogą typować fani sportów elektronicznych. Przyglądamy się też, który bukmacher to sponsor aktywnie wspierający rozkwit rodzimego esportu.

Zakłady bukmacherskie na esport w Polsce

Rosnące zainteresowanie esportem to trend, który na przestrzeni ostatnich lat staje się coraz wyraźniejszy. Dodatkowo pandemia przyspieszyła ten proces. Kiedy branża imprez sportowych była w dużej mierze sparaliżowana, wiele turniejów e-sportowych przeniosło się do rzeczywistości online.  Dzięki temu szybko przybyło im nowych widzów. Obecnie, jak wykazało badanie Deloitte z 2021 r., esport ma w Polsce już dość ugruntowaną pozycję. Przykładowo rozgrywki e-sportowe przynajmniej raz w życiu oglądała ponad połowa Polaków, co jest najlepszym wynikiem spośród 14 badanych nacji Europy. Oczywistym jest więc, że bukmacherzy – dla własnego dobra – muszą mocno zaangażować się właśnie w esport. Obstawianie meczów e-sportowych faktycznie zaczyna wyglądać coraz ciekawiej, ponieważ bukmacherzy zaczęli wreszcie walczyć o graczy typujących esport.

Po pierwsze już prawie wszyscy legalni bukmacherzy mają w ofercie choć podstawowe zakłady bukmacherskie na esport. Po drugie typerzy mogą wnosić zakłady nie tylko na najważniejsze wydarzenia, a oferta na bardziej znaczące spotkania nie ogranicza się do wskazania zwycięzcy. Poszerza się również wybór gier, których wyniki można obstawiać – jednym słowem oferta zakładów na esport staje się coraz bogatsza. Marketing bukmacherów także coraz częściej skierowany jest do fanów sportów elektronicznych, co przejawia się np. poprzez dedykowane promocje i – co najlepsze – darmowy streaming z meczów e-sportowych, jaki udostępniają niektórzy bukmacherzy (np. STS, LV Bet, Totalbet czy Fortuna).

Jakie gry i zdarzenia można obstawiać?

Czy jednak każda gra sieciowa sprawdzi się w ofercie bukmachera? Co to, to nie. Bukmacherzy wybierają tylko te gry, które polegają na rozgrywkach drużynowych, cechują się ogromną dynamiką i nawet samo oglądanie ich przebiegu wiąże się z silnymi emocjami. Jeśli mecze są widowiskowe i mają licznych fanów, dobry bukmacher uwzględni je w swojej ofercie. Obecnie bukmacherzy w Polsce na pewno oferują zakłady bukmacherskie na 3 topowe gry:

CS:GO

Obstawianie esportu to po pierwsze zakłady bukmacherskie na rozgrywki Counter Strike’a. Niesamowicie dynamiczne i urozmaicone mecze CS:GO to idealny materiał pod ofertę bukmacherów, a liczba wydarzeń dotyczących tej gry daje im duże pole do popisu. Gracze mogą obstawiać zakłady bukmacherskie na to, jakie wyniki osiągną poszczególne drużyny e-sportowe, zarówno podczas najbardziej prestiżowych wydarzeń, jak Intel Extrem Masters, ESL Pro Tour czy Electronic Sports World Cup, jak i wielu innych turniejów.

Na ważniejsze mecze CS:GO najlepsi bukmacherzy przygotowują rozbudowaną ofertę zakładów. Oczywiście podstawowy rodzaj zakładu, jaki można obstawiać, to zakład na zwycięzcę spotkania lub całego turnieju, ale też pojedynczej rundy czy mapy. Ponieważ wynik rozgrywki CS:GO nie może być remisowy, w tym przypadku zakłady bukmacherskie na esport mają postać „12” („1” oznacza wygraną drużyny wymienionej w ofercie jako pierwsza, „2” – drużyny wymienionej jako druga).

Jeśli chodzi o esport, obstawianie może polegać także na stawianiu zakładów „poniżej/powyżej” (under/over), które dotyczą liczby map albo rund w spotkaniu. Przykładem niech będzie zakład dotyczący sumy rund, które drużyny e-sportowe rozegrają na pierwszej mapie, gdzie bukmacher ustanowił linię na poziomie np. 25.5.

W CS:GO można też często stawiać zakłady bukmacherskie z handicapem, czyli takie, gdzie do rzeczywistego wyniku dodajemy (lub odejmujemy) określoną liczbę. Np. zakład na zwycięzcę spotkania z handicapem +5 oznacza, że wynik wybranej drużyny powiększony zostanie o 5 wygranych map.

Obstawianie esportu w przypadku CS:GO może czasem dotyczyć jeszcze innych zdarzeń, np. tego, która drużyna jako pierwsza na wskazanej mapie wygra określoną liczbę rund, która zostanie zwycięzcą rundy pistoletowej itp. Wybrani bukmacherzy udostępniają też zakłady bukmacherskie na indywidualnych zawodników, np. który zdobędzie najwięcej head-shotów. W STS czy LV Bet można także obstawiać zakłady specjalne, przykładowo: czy polska drużyna znajdzie się w TOP 30 rankingu HLTV na koniec roku.

LoL

Chociaż League of Legends to zupełnie inny esport, zakłady bukmacherskie na LoL w dużej mierze pokrywają się z tym, co zawiera oferta na CS:GO. Są tu zakłady na zwycięzcę (ponieważ możliwy jest tu remis, są to zakłady typu „1X2”, gdzie „X” oznacza remis), zakłady z handicapem, zakłady under/over, dotyczące najlepszego zawodnika czy zakłady specjalne. Jednak obstawianie esportu daje w LoL także inne możliwości – można np. typować pierwszą krew, czyli to, która drużyna jako pierwsza przeleje krew na wskazanej mapie. Analogicznie zakłady bukmacherskie można obstawiać w LoL na pierwszą wieżę, smoka, barona czy inhibitora. Dostępne są też różne zakłady dotyczące zabójstw, m.in. która drużyna zdobędzie więcej zabójstw na danej mapie.

Bukmacherzy tacy jak np. LV Bet, STS, Fortuna czy Betfan mają w ofercie zakłady bukmacherskie na tak ważne imprezy, jak Mistrzostwa Świata w League of Legends , Mid-Season Invitational i multum innych wydarzeń/lig.

Dota 2

Bukmacherzy przygotowują bardzo podobne zakłady bukmacherskie na mecze Dota 2, jak na LoL. Poza omówionymi już typami można tu obstawiać także zakłady charakterystyczne dla tej gry, jak np. pierwsze aegis (która drużyna zniszczy aegis na wybranej mapie pierwsza) czy pierwsze koszary itp. Najszerszy wybór zakładów przygotowywany jest w przypadku wydarzeń takich jak The International, ale każdy bukmacher z ofertą na esport udostępnia też zakłady bukmacherskie na liczne turnieje mniejszej rangi.

Zakłady bukmacherskie na esport obejmują na szczęście nie tylko 3 topowe gry. W zależności od tego, co się aktualnie ciekawego dzieje, można obstawiać wyniki rywalizacji w ramach np. Call of Duty, StarCraft II, Valorant, King of Glory, Rainbow Six, Rocket League, Fortnite, Overwatch czy symulacje sportów (np. FIFA). Co prawda obecnie oferta na te gry jest mocno ograniczona, jednak sytuacja jest bardzo rozwojowa i warto na bieżąco sprawdzać, co oferują zaawansowani e-sportowo bukmacherzy typu STS, LV Bet, Superbet czy forBET.

Sponsorowanie esportu – który bukmacher to sponsor?

Warto wiedzieć, który bukmacher wpływa korzystnie na rozwój branży e-sportowej, stawiając na sponsorowanie esportu oraz jak wygląda tego typu marketing.

Drużyny e-sportowe

Inwestowanie w polskie drużyny e-sportowe to podstawowy sposób na zwiększenie rozpoznawalności wśród miłośników esportu w kraju. Taki marketing prowadzi bukmacher STS, który w 2017 r. został sponsorem Izako Boars, a w 2019 r. AGO Esports i Devils.one. Na sponsorowanie organizacji e-sportowej postawił w 2020 r. także bukmacher forBET, podpisując umowę z x-kom AGO, a w sierpniu 2021 r., bukmacher LV Bet, który nawiązał współpracę z Anonymo. Nie zawsze jednak drużyny e-sportowe podpisują kontrakt z bukmacherem na stałe – przykładowo STS objął jednorazowym wsparciem AVEZ Esport, finansując wyjazd zespołu na eliminacje do Flashpoint w Los Angeles.

Zawodnicy

Utytułowany i szeroko rozpoznawalny zawodnik, który zostaje ambasadorem marki bukmacherskiej, to kolejna metoda na przyciągnięcie graczy do serwisu z zakładami. Marketing w tym wydaniu zainicjował na polskim rynku STS, który w 2018 r. nawiązał współpracę z zawodnikiem CS:GO Pawłem „innocentem” Mockiem (ówczesnym członkiem Sprout). Jeśli chodzi o ważne postaci świata e-sportowego, STS współpracował też z popularnym influencerem LoL Damianem „Nervarienem” Ziają.

Z kolei bukmacher LV Bet podpisał rok później podobną umowę z Jarosławem „pashąBicepsem” Jarząbkowskim (byłym zawodnikiem m.in. Virtus.pro, Universal Soliders, ESC Gaming), a w ubiegłym roku z Januszem „Snax” Pogorzelskim (byłym zawodnikiem m.in. Virtus.pro, Illuminar Gaming, Anonymo Esports).

Turnieje i ich transmisje

Podobnie jak w piłce nożnej czy jakimkolwiek innym sporcie, w esporcie zdecydowanie sprawdza się też sponsorowanie ważnych turniejów. Legalni bukmacherzy w Polsce interesują się przede wszystkim Polską Ligą Esportową – jako jej sponsorzy dali się dotychczas poznać kolejno: LV Bet, STS, forBET i eWinner. Bukmacher STS sponsorował też w 2020 r. turniej online Esport Tour PRO oraz polskie transmisje z różnych wydarzeń e-sportowych. Podobne zasługi ma LV Bet. Natomiast bukmacher eWinner dał się poznać nie tylko jako sponsor, ale też organizator wydarzenia e-sportowego, czyli zupełnie nowego turnieju CS:GO „eWinner Cup”.

W Polsce zakłady bukmacherskie na esport można stawiać przez Internet, mobilnie lub w punktach naziemnych, ale wyłącznie u bukmacherów posiadających odpowiednie zezwolenie. Firmy których nazwy wymienione zostały w artykule posiadają takie zezwolenie i są to legalni bukmacherzy. Obstawianie zakładów u nielegalnych bukmacherów jest natomiast karalne. Gra dozwolona jest tylko dla osób powyżej 18 r.ż. Pamiętaj, że hazard wiąże się z ryzykiem (uzależnia).

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Moon Knight - s01e02 recenzja - Jego gorsza połowa
Następny Co obejrzeć w weekend? Premiery na Netflixie, HBO MAX, Prime i w kinie!