Zanurz się w wyjątkowej rozgrywce – Gra Brian Boru Wielki Król Irlandii


widok na planszę gry Brian Boru Wielki Król Irlandii

Bezlitosna walka o władzę, podboje nowych terytoriów, pokonywanie wrogów i pozyskiwanie sojuszników. Brian Boru Wielki Król Irlandii to  oryginalna gra planszowa, w której uczestnicy zostają rzuceni w sam środek konfliktu o władzę w średniowiecznej Irlandii. Łączy ze sobą mechanikę kontroli nad terytorium i draftu kart, dzięki czemu zapewnia użytkownikom wiele niebanalnych rozwiązań.  W rozgrywce Brian Boru może brać udział od 3 do 5 graczy.  Gracze spędzą przy niej około 60-90 minut. Autorem gry jest Peer Sylvester. Możecie kojarzyć go na przykład z The King is Dead, która stała się hitem 2022 roku.

gra Brian Boru Wielki Król Irlandii

Brian Boru i sekret jego zwycięstwa

Gra Brian Boru Wielki Król Irlandii w wierny sposób odzwierciedla sposób panowania irlandzkiego władcy sprzed lat. Brian Boru to postać historyczna. Król Irlandii zjednoczył jej ziemie około tysięcznego roku, odnosząc tym samym spektakularny sukces, który opierał się nie tylko na krwawych podbojach.  Owszem, walczył zaciekle przeciw wikingom nieustannie najeżdżającym irlandzkie wioski, lecz z równą przebiegłością zabiegał o korzystne polityczne sojusze zawierane dzięki małżeństwom swoich dzieci i nie stronił od poparcia wszechwładnego Kościoła. Gracze w drodze do wygranej będą musieli stosować podobną taktykę, dlatego właśnie gra różni się tak bardzo od innych planszówek z kategorii area control. Bazują one głównie na bardzo bezpośredniej interakcji i brutalnej walce o tereny, natomiast Brian Boru Wielki Król Irlandii cechuje się subtelnością, intryganctwem i zawoalowanymi metodami przejmowania terytorium.

Karty, akcje i lewy w grze Brian Boru Wielki Król Irlandii

Brian Boru to gra, w której niezwykle ważne są karty. Występują one w trzech kolorach, odpowiadającym trzem fundamentom polityki irlandzkiego króla – walka, małżeństwo i sojusz z Kościołem. Akcje kart żółtych pozwolą na postęp w staraniach o korzystne zamążpójście, akcje kart czerwonych na zyskanie renomy w odpieraniu najazdów wikingów, zaś akcje kart niebieskich na gromadzenie poparcia kleru. Gracze będą wykonywali akcje w dość nietypowy sposób, zagrywając karty w swego rodzaju licytacji. Gracz, który zagrał najwyższą kartę w wymaganym kolorze, wykonuje główną akcję karty – przejmuje we władanie wskazane miasto. Pozostali uczestnicy rozgrywki w Brian Boru Wielki Król Irlandii nie pozostają jednak stratni, ponieważ mają możliwość wykonania akcji dodatkowych.

widok na planszę gry Brian Boru Wielki Król Irlandii

Rozgrywka Brian Boru Wielki Król Irlandii

Gra Brian Boru Wielki Król Irlandii w zależności od liczby graczy będzie toczyła się przez trzy lub cztery rundy, które dzielą się na cztery fazy. Najważniejszy z nich to moment wyboru kart, czyli draft. W tym momencie gracze obierają strategię danej rundy. Kolejna to faza akcji – wspomniana licytacja o kolejne miasta. Na końcu każdej rundy rozpatrywana jest faza utrzymania, czyli postęp graczy w trzech obszarach gry oraz zdobywanie władzy w regionach. To faza, w której wiele się zmienia, a władza w regionach może przechodzić z rąk do rąk. Dopiero po zakończeniu ostatniej rundy, na końcu gry przyznawane są punkty za utrzymanie władzy na poszczególnych terenach i obecność w różnych regionach. Gracz z największą liczbą punktów zwycięstwa wygrywa grę Brian Boru Wielki Król Irlandii.

Poza utartym szlakiem – gra Brian Boru

Gra Brian Boru Wielki Król Irlandii to zaskakująca i unikalna planszówka, jakiej jeszcze nie było. Z jednej strony szybka i prosta w swoich podstawowych zasadach, z drugiej zawierająca wiele niuansów i kruczków, które można dobrze wykorzystać w drodze po zwycięstwo. Brian Boru oferuje graczom nieoczywiste rozwiązania, zaskakującą głębię i pozytywną interakcję. Otwiera przed uczestnikami rozgrywki wiele nowych możliwości i świetną zabawę, do której chce się wracać.

 

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio 10 najlepszych anime o gotowaniu!
Następny Tiletum - recenzja - klasycznie i dobrze!