Zewnętrzne Rubieże – testujemy insert od reDrewno!


Zewnętrzne Rubieże wydane w Polsce przez Rebela doczekały się już dodatku, który dość bogato rozszerza zawartość podstawki. Zaczynają pojawiać się problemy z trzymaniem wszystkiego w jednym pudle, a i samo przygotowanie gry robi się nieco żmudniejsze. Na ratunek przychodzi nam ekipa z reDrewno, która zmajstrowała kolejny świetny insert!

Zewnętrzne Rubieże to gra przygodowa osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen, w której wcielamy się w rolę przemytników, łowców nagród i najemników. Naszym celem są pieniądze i chwała, ponieważ ona wskaże zwycięzcę. Przemierzamy kosmos na pokładzie jednego z dostępnych statków (kto by nie chciał polatać Sokołem Milenium) i szukamy okazji na zarobek lub zbieramy guza od patrolujących statków niekoniecznie przychylnych nam frakcji. Dla fanów uniwersum zebranie się na rozgrywkę to czysta przyjemność i dalej bardzo lubię wracać do tego tytułu.

Dlaczego ta gra potrzebuje insertu? Na początek warto wspomnieć o setupie. Musimy wyciągnąć pierdyliard kart i poukładać je wokół planszy. Rozdajemy graczom ich elementy, układamy żetony kontaktów i statki patrolujące. W końcu musimy znaleźć gdzieś miejsce na kredyty, statki, różne talie karty – trochę tego jest! Dlatego, jeżeli lubicie Zewnętrze Rubieże i wiecie, że gra będzie lądowała na waszym stole dość często to warto zwrócić uwagę na dedykowany insert z re drewno, który pomieści podstawkę i dodatek Niedokończone sprawy. Wszystko zostaje ładnie spakowane w pudełko od podstawki, więc tektury po rozszerzeniu są zbędne. Co ważne, pudełko zamyka się bez unoszenia wieka – pojemniki są zrobione na styk.

Na początku dwa słowa wyjaśnienia pomiędzy insertem ze sklejki oraz HDF. W moje ręce trafił ten drugi. Płyta HDF wykonana jest z włókien drzewnych zespolonych ze sobą klejem i jest cięższy od sklejki o około 11-15%. Z punktu widzenia estetyki najczęściej jest też ciemniejszy od insertu wykonanego ze sklejki ze względu na metody obróbki, a co za tym idzie tańszy. Lżejsze pudełko to mniej dźwigania z naszej strony – decyzję zostawiam wam.

Tym razem nie musiałem samodzielnie składać insertu, ponieważ dostałem go już gotowego. Inserty z reDrewno mają to do siebie, że elementy są dokładnie docięte i nic nie wchodzi na wcisk. Jeżeli macie doświadczenie np.: z insertami Laserox to pewnie trafiliście w końcu na zestaw, gdzie do wciśnięcia jakiegoś elementu był potrzebny młotek. Tutaj nie ma nigdy takiej potrzeby. Wszystko wchodzi dość gładko, ale nie ma też mowy o luźnych elementach.

Jak insert działa w praktyce? Kupuje się je głównie po to, żeby porządkował miejsce w pudełku i przyspieszał setup. Jeżeli dodatkowo pozwala na trzymanie niezbędnych elementów na stole podczas rozgrywki to już w ogóle plus. Insert do Zewnętrznych Rubieży zdecydowanie pomaga w rozłożeniu gry. Mamy dedykowane pudełka na kontakty we wszystkich kolorach, a każdy z graczy ma swoje miejsce na jego elementy. Karty mają holdery z podpisanymi przegródkami, więc zajmują dużo mniej miejsca niż wcześniej. Trochę mi brakowało pudełka z przegródkami na karty spotkań, ale to drobnostka. Insert sprawuje się dobrze i wygodnie korzysta się z pudełeczek podczas rozgrywki. Każde z pudełeczek na elementy ma na dnie grawer, natomiast wszystkie holdery na karty mają podpisy. Bardzo fajnie wyglądają też pudełka na pionki postaci – w końcu nie musimy grzebać się w woreczku i szukać naszej postaci. Dobry insert pozwala sprawnie lokalizować potrzebne w danym momencie elementy a insert z reDrewno tak właśnie działa.

Zanim pokażę wam zdjęcia kilka ważnych informacji. Insert na stronie re drewno to koszt około 119 zł, ale często na ich stronie możecie złapać kupon rabatowy. Jeżeli gracie w Zewnętrzne Rubieże i nie lubicie chaosu podczas rozgrywki to zdecydowanie polecam! Porządkuje miejsce w pudełku i zdecydowanie ułatwia rozgrywkę. Ekipa z reDrewno kolejny raz wykonała kawał świetnej roboty! Polecam.

Poniżej kilka zdjęć gotowych pudełek z włożonymi elementami:

Pudełko na elementy mapy oraz statki. Wyjmowanie z pudełko ułatwiają wycięcia na bocznych ściankach.

Pojemniki na znaczniki postaci wraz z podstawkami. Dodatkowo pudełka mają wieczka do zasuwania, więc nie ma szans by coś z nich wypadło.

Pojemniki na żetony kontaktów.

Pojemniki na elementy graczy.

Pojemnik na żetony patroli. Składając grę warto od razu przygotować je sobie na kolejną rozgrywkę.

Pojemnik na żetony kredytów.

Pojemnik na żetony obrażeń i żetony celu.

Pojemnik na kości. Od biedy można też służyć jako tacka na kostki.

Pojemnik na karty SI, postaci, pomocy oraz spotkań. Tutaj szkoda, że karty spotkań nie zostały dodatkowo porozdzielane. Miejsce jest tyle, że spokojnie można koszulkować karty bez obawy, że nie starczy na nie miejsca.

Pojemnik na pozostałe karty używane podczas rozgrywki. Działa dużo wygodniej niż klasyczne rozłożenie „obok planszy”.

Insert do kupienia tutaj.

Może zainteresuje Cię nasz test insertu do Boonlake?

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Dziękujemy reDrewno za przekazanie insertu do testów.

Poprzednio Wojownicy Przyszłości - Recenzja - Po co ludzie, skoro mamy CGI?
Następny Serial Peryferal - recenzja - niecodzienne Sci Fi