Alan Wake 2 – Poradnik dla Początkujących – Przetrwaj w Bright Falls


Alan Wake 2 to gra survival horror z kilkoma innowacyjnymi systemami i mechanikami, do których gracze muszą się przyzwyczaić podczas śledztwa w serii morderstw w Bright Falls i poza nim. Jak przetrwać w tej niegościnnej mieścinie? Zapraszam do poradnika!

Po ponad dekadzie oczekiwania pojawiła się kolejna część serii Alan Wake i nic nie jest takie, jak oczekiwaliśmy. Alan Wake 2 wykorzystuje klasyczne mechaniki z pierwszej gry, jednocześnie podkręcając horror i przeobrażając rozgrywkę na wzór The Evil Within i Resident Evil, zachowując przy tym niesamowity i dziwaczny styl Remedy. Od samego początku gry atmosfera i kierunek narracji przyjmują odświeżający nowy obrót, a reszta gry jest równie nieprzewidywalna i pełna wielu nowych treści. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć, jeśli planujesz wędrówkę przez Dark Place oraz Bright Falls w Alan Wake 2.

Szukaj czerwonych skrzynek z zaopatrzeniem awaryjnym, aby uzupełnić amunicję i zdrowie

Czerwone skrzynki z zaopatrzeniem awaryjnym z oryginalnego Alan Wake i Alan Wake Remastered powracają w Alan Wake 2. Zawierają one przydatne przedmioty, takie jak zdrowie i amunicję, dzięki czemu są niezwykle cennym elementem otoczenia, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza podczas i w pobliżu walk z bossami. Otwarcie skrzynek i zebranie wszystkiego, co jest w środku, może jednak trochę potrwać, więc gracze powinni wybrać odpowiedni moment, aby uzupełnić swoje wyposażenie za pomocą tych pojemników. Jak zawsze, zdobywane zasoby są skąpe (chociaż nie tak jak w pierwszej części), więc gracze powinni oszczędnie korzystać z każdego sprzętu.

Alan Wake Poradnik dla początkujących 1

Używaj światła, aby tworzyć bezpieczne strefy

Chociaż światło jest bronią w Alan Wake 2, powraca również jako defensywna mechanika gry, w której gracze mogą wykorzystywać niektóre oświetlone obszary jako defensywne bezpieczne strefy przed niektórymi wrogami, na przykład gdy chowają się przed Nightingale w kostnicy. Wejście do tych leczniczych obszarów Save Haven może uczynić postać gracza niewidzialną dla niektórych wrogów, dając graczom chwilę wytchnienia na odzyskanie zdrowia lub możliwość zaplanowania drogi ucieczki. Poszukiwanie innych źródeł światła w otoczeniu może również być przydatnym sposobem dla graczy na znalezienie miejsca, do którego muszą się udać, aby uciec przed wrogiem, na przykład poszukiwanie podświetlonego znaku wyjścia nad drzwiami.

Unikanie ataków wroga jest kluczowe

Nauczenie się unikania ataków w Alan Wake 2 jest również niezbędne do przetrwania nadchodzących ataków, niezależnie od tego, czy jest to cios toporem z bliskiej odległości, czy pocisk rzucony z daleka. Często wrogowie mogą zakraść się i szybko zaatakować, dlatego gracze muszą często wykonywać dobrze wyczute uniki, aby uniknąć ich ataków i oszczędzać zdrowie. Na szczęście gra pozwala graczom również unikać ataków, gdy są na ziemi, ogłuszeni lub powaleni, co umożliwia im szybkie odsunięcie się, zanim zostaną zmiażdżeni przez wrogów, takich jak Nightingale machający swoją olbrzymia prowizoryczną bronią.

Często zapisuj grę w Alan Wake 2

Aby uniknąć powtarzania sekcji w przypadku śmierci w walce, gracze powinni zapisywać swoje postępy tak często, jak to możliwe, zwłaszcza gdy dopiero zaczynają i przyzwyczajają się do mechaniki walki w grze. Grając jako Saga, gracze zostają wprowadzeni do pomieszczeń przerwy, w których mogą szybko zapisać grę lub ręcznie zapisać grę w Alan Wake 2. Zanim początkujący gracze dotrą do pierwszego pomieszczenia przerwy grając jako Saga, gra również automatycznie zapisuje postępy graczy w kluczowych punktach, więc gracze nie muszą czuć potrzeby ukończenia rozdziału w jednym podejściu.

Alan Wake Poradnik dla początkujących 4

Przypisz broń i przedmioty do szybkiego dostępu przed walką w Alan Wake 2

Walka w Alan Wake 2 może być dość intensywna i szybko wymknąć się spod kontroli, dlatego warto zawsze przypisać broń i przedmioty do szybkiego dostępu za pomocą przycisków kierunkowych na kontrolerze Xbox lub Playstation 5. W walce nie ma czasu do stracenia, dlatego zawsze najlepiej przypisać do szybkiego dostępu wszystko, czego gracze potrzebują w krytycznych momentach, takich jak walki z bossami.  Podczas walki gracze mogą szybko nacisnąć przypisany przycisk kierunkowy, aby się wyleczyć lub uzyskać dostęp do innych podstawowych elementów wyposażenia, takich jak baterie, które mogą okazać się bezcenne w trudnej sytuacji. Pamiętaj jednak, że sama animacja leczenia trwa chwilę, więc nie zawsze będziesz mógł to zrobić w środku walki.

Strzelaj w słabe punkty wrogów

Najlepszym sposobem na walkę z wrogami jest osłabienie ich najpierw światłem z latarki, które może również ujawnić ich słabe punkty podświetlone na czerwono. Następnie gracze mogą celować w te słabe punkty, aby zadać więcej obrażeń i oszczędzać amunicję. Jest to bezcenna technika w próbie pokonania Nightingale w Alan Wake 2, a także innych trudnych wrogów. Nauczenie się identyfikacji i trafiania w słabe punkty wrogów jest jednym z najlepszych sposobów na przetrwanie często trudnej walki, ale gracze powinni pamiętać, że słabe punkty nie zawsze oznaczają celowania w głowę.

Zobacz także nasz poradnik osiągnięć do Alan Wake 2

Alan Wake Poradnik dla początkujących 4

Eksploruj otoczenie, aby znaleźć wskazówki, mapy i przedmioty kolekcjonerskie

Chociaż Alan Wake 2 nie jest w pełni otwartym światem, istnieje zaskakująco wiele różnych ścieżek i miejsc do zbadania podczas śledztwa w danym obszarze, co daje wrażenie pewnej otwartości. Podczas gdy gracze mogą potrzebować udać się do określonego miejsca na mapie, grając jako Saga, eksploracja innych tras z dala od utartych szlaków może prowadzić do odkrycia większej liczby wskazówek lub przedmiotów kolekcjonerskich, takich jak lunchboxy zawierające rękopisy, które są niezbędne do ulepszania broni w Alan Wake 2. Bardziej dokładna eksploracja obszarów może również umożliwić graczom odkrycie większej liczby map, które pomogą im w dalszej rozgrywce, na przykład podczas pierwszej wizyty w Bright Falls.

Często sprawdzaj i szybko uzyskuj dostęp do map

Częste sprawdzanie mapy nie tylko pomaga nowym graczom śledzić, gdzie się znajdują, ale także odkrywać więcej punktów POI, takich jak te oznaczone znakiem zapytania. Podczas rozwiązywania zagadek, takich jak bezpiecznik w chatce czarownicy w Alan Wake 2, rozwiązania często znajdują się w pobliżu, dlatego warto sprawdzać mapę i znaki orientacyjne w otoczeniu, aby śledzić kluczowe lokalizacje. Gracze nie muszą jednak odwiedzać Gabinetu Myśli, aby uzyskać dostęp do mapy. Jeśli grasz w Alan Wake 2 na kontrolerze Xbox, wystarczy przytrzymać przycisk wyboru, aby szybko uzyskać dostęp do mapy, a na Playstation 5 wciśnij lewą część Touch Pada.

Alan Wake Poradnik dla początkujących 2

Często używaj Gabinetu Myśli Sagi  w Alan Wake 2

Jedną z pierwszych mechanik, jakie Alan Wake 2 wprowadza graczom, jest interaktywny Gabinet Myśli Sagi Anderson. Gracze muszą regularnie wracać do Gabinetu Myśli, aby umieszczać odkryte wskazówki w odpowiednich miejscach i przesuwać naprzód cele i historię. Jest to również najlepsze miejsce, aby sprawdzić, co robić dalej, gdy grasz jako Saga. Przydatne jest to, że żółte kropki na menu Gabinetu Myśli sygnalizują, że gracze muszą wykonać jakąś akcję, a żółte karteczki wskazują drogę, stając się zielonymi, gdy linia śledztwa zostanie zakończona. Warto jednak pamiętać, że używanie Gabinetu Myśli nie pauzuje rozgrywki, więc gracze powinni starannie wybrać moment odwiedzin.

Sprawdź inne akta na tablicy śledczej

Oprócz profilowania postaci i poruszania się po tablicy śledczej, gracze powinni również sprawdzać i przeglądać różne akta w Gabinecie Myśli, aby śledzić wszystkie linie śledztwa. Jest to szczególnie pomocne, gdy gracze przechodzą przez rozdział 2 gry, The Heart. Na tablicy śledczej gracze mogą przełączać się na inne akta w systemie szaf kartotekowych, który jest również niezbędny, gdy gracze całkowicie ukończą linię śledztwa i muszą otworzyć nową sprawę. Akta są również oznaczone żółtymi kropkami, gdy jest tam coś, co gracze muszą zrobić.

Poprzednio We Francji Playstation sprzedaje się lepiej niż Xbox w stosunku 9 do 1
Następny Fabuła filmów RoboCop - streszczenie najważniejszych informacji!