Co zawiera Age of Empires 2 Definitive Edition? Najważniejsze zmiany


Age of Empires 2 Definitive Edition wprowadza odświeżanie gier na całkowicie nowy poziom dając graczom grę na prawdziwe setki godzin. Co takiego zawiera odświeżona edycja i jakie są najlepsze zmiany, które rzeczywiście robią dla graczy różnicę.

Age of Empires II to klasyczna strategia czasu rzeczywistego, która została wydana w 1999 roku i od razu spotkała się z uznaniem krytyków. Gra cieszyła się ciągłym wsparciem ze strony lojalnej społeczności graczy i firmy Microsoft. W 2012 roku wydano wersję HD na Steam, a w 2019 roku ukazała się Age of Empires II: Definitive Edition, która ponownie zwiększyła popularność gry. Ten klasyk gatunku RTS nadal przyciąga wielu graczy, zarówno w trybie jednoosobowym, jak i wieloosobowym. Aktywny subreddit gry ma ponad 137 000 subskrybentów. W ostatnich dwóch tygodniach października 2022 roku firma Microsoft zorganizowała turniej LAN dla AOE2 o nazwie Redbull Wololo Legacy, szósty turniej w serii. Turniej odbył się w Heidelbergu w Niemczech i miał pulę nagród w wysokości 200 000 dolarów, co jest największą pulą nagród w historii turniejów AOE. Definitive Edition gry to podręcznikowy przykład tego, jak ulepszyć ukochany tytuł, zachowując jednocześnie wszystko, co sprawiło, że oryginał był świetny.

Zaktualizowana grafika

Oryginalne Age of Empires II ma charakterystyczny wygląd, który fani serii, a nawet casualowi gracze mogą rozpoznać wszędzie. Wraz z wydaniem wersji DE, cała grafika gry została zaktualizowana do 4K i gra nigdy nie wyglądała lepiej. Niektórzy gracze spędzają czas w edytorze scenariuszy, wykorzystując świetną grafikę do gry w nią jako w grę typu city-builder. Kolory są bardziej wyraziste, woda wygląda realistycznie, a co najważniejsze, łatwiej niż kiedykolwiek rozróżnić różne jednostki. Typowa skarga dotycząca gry, gdy została po raz pierwszy wydana, była taka, że trudno było powiedzieć, kto z kim walczy na polu bitwy. Dzięki aktualizacji grafiki nie ma problemu bez względu na to, jak duża jest armia.

Automatyczne ponowne sadzenie farm

Jednym z najważniejszych aspektów Age of Empires 2 jest dbanie o to, aby gospodarka w grze była wydajna i stała. Na szczęście, w przypadku wszystkich zasobów na mapie, wieśniacy natychmiast zaczną szukać podobnego zasobu, gdy jeden się wyczerpie. Ale aż do wersji Definitive Edition, nie dotyczyło to rolnictwa. Farmy są jednym z najważniejszych źródeł żywności w grze i dla większości graczy ich miasta ostatecznie zostaną wypełnione zielonymi kwadratami. Co kilka minut farmy się wyczerpują i muszą być ponownie zasadzone. Przed wersją DE gracze musieli klikać każdą z osobna i tworzyć nową farmę za każdym razem, gdy się wyczerpała. Ta poprawa jakości życia była koniecznym krokiem w celu usprawnienia rozgrywki.

Zobacz naszą recenzję gry Age of Empires IV

Zaawansowana sztuczna inteligencja

Wersja Definitive Edition wprowadziła znacznie inteligentniejszą wersję przeciwników AI dla trybu jednoosobowego i kampanii. W oryginalnych wersjach gry AI zwiększała poziom trudności poprzez oszukiwanie, co oznaczało, że przeciwnicy AI byli w stanie zwiększyć swój poziom trudności tylko poprzez ustępstwa zmieniające grę, takie jak dawanie komputerowi więcej zasobów. Jednak programowanie komputerowe poprawiło się do tego stopnia do 2019 roku, że twórcy byli w stanie stworzyć przeciwników AI, którzy mogli grać podobnie do człowieka bez oszukiwania, z umiejętnościami od łatwych do ekstremalnych. Teraz walka z komputerem bardziej przypomina grę z inteligentnym człowiekiem niż frustrującą grindowanie przeciwko niesprawiedliwej AI.

Łatwe kolejki do trybu wieloosobowego

Dzięki Steamowi i opcjom połączenia gracz-gracz, znalezienie ludzkich przeciwników i towarzyszy nigdy nie było łatwiejsze. Wersja Definitive Edition ułatwiła logowanie i znajdowanie graczy o podobnym poziomie umiejętności dzięki stworzeniu opcji gry rankingowej i szybkiej gry z zaskakująco aktywnymi serwerami.

Licznik wieśniaków

W dawnych czasach w Age of Empires II nie było żadnego wskaźnika tego, ile wieśniaków zbierało dany surowiec. Jednak w wersji Definitive Edition gracze mogą teraz zobaczyć, ile wieśniaków jest przydzielonych do poszczególnych zadań, a nawet czy są tacy, którzy przestali pracować. AOE2 to gra oparta na maksymalizacji pozyskiwania surowców i produkcji jednostek z budynków wojskowych. Wizualny wskaźnik liczby wieśniaków wydobywających poszczególne surowce pozwolił graczom łatwiej obliczyć, dokładnie ile wieśniaków jest potrzebnych do stworzenia jednej jednostki lub zakupu jednej ulepszenia. To prosta aktualizacja, ale taka, która poprawiła zdolności graczy na całej planszy i wyeliminowała część irytujących domysłów z gry.

Więcej cywilizacji

Osoby, które nie grały w AOE2 od czasu jego pierwszej premiery, mogą być zaskoczone ilością grywalnych cywilizacji w grze. Pierwotnie wydana z 13 cywilizacjami, gra zawiera teraz 42 historyczne cywilizacje do grania, obejmujące kultury od Azteków po Koreańczyków. Wydano szereg dodatków DLC, które pojawiają się co kilka miesięcy i zawierają, oprócz mniejszych zmian, od 2 do 4 w pełni zrealizowanych cywilizacji. Każda z nich jest wyjątkowa i przyjemna w grze, a twórcom udało się uniknąć dokonywania jakichkolwiek zmian w balansie gry, mimo tak wielu stylów gry.

Automatyczna eksploracja

W Age of Empires II: Definitive Edition gracze na początku gry mogą widzieć tylko te części mapy, które zostały odkryte przez ich jednostki. Minimapa na dole ekranu i na krawędziach pola widzenia jednostki są całkowicie czarne i należy je odkryć, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się przeciwnik. Każdy gracz zaczyna z jeźdźcem na koniu, który może szybko się poruszać i rozpoznać pole bitwy. Sterowanie tym zwiadowcą i jednoczesne zajmowanie się wieśniakami może być jednak trudne dla nowych graczy. Dlatego wersja Definitive Edition wprowadziła możliwość samodzielnej eksploracji przez zwiadowcę. Ta niewielka zmiana znacznie poprawiła rozgrywkę dla początkujących, a jednocześnie nadal nagradza tych, którzy chcą ręcznie sterować zwiadowcą, jak w przeszłości. Jeżeli więc nie chcesz sterować zwiadowcą, to zaznacz odpowiednią opcję i zwiadowca będzie sobie tuptać sam.

Zoom i sterowanie kamerą w Age of Empires 2 Definitive Edition

Pierwotnie jedynym sposobem poruszania się po mapie było przeciąganie myszką w lewo, prawo, w górę i w dół. Wersja Definitive Edition umożliwiła graczom powiększanie i pomniejszanie mapy, aby uzyskać szerszy widok na swoją cywilizację i pole bitwy. Ta zmiana poprawiająca jakość życia była możliwa dzięki ogromnemu skokowi w jakości grafiki, który sprawia, że możliwe jest zauważenie różnych jednostek i budynków nawet wtedy, gdy kamera jest oddalona od akcji. Funkcja powiększania i pomniejszania zapewniła graczom znacznie większą kontrolę nad rozgrywką.

Lepszy system kolejkowania w grze online Age of Empires 2 Definitive Edition

System kolejkowania w Age of Empires II: Definitive Edition został znacznie ulepszony w porównaniu do oryginalnej wersji gry. Teraz na górze ekranu znajduje się globalna kolejka, która pokazuje wszystkie jednostki i technologie wybrane przez gracza. Dzięki temu nie trzeba już przechodzić z budynku do budynku, aby sprawdzić, co jest w kolejce. Ponadto, teraz można użyć klawisza Shift, aby tworzyć kolejki dla jednostek. Dzięki temu gracze mogą wydać wieśniakom polecenie wybudowania domu, rynku, a następnie ścięcia drzewa za pomocą jednego ciągu kliknięć myszką. Nie trzeba już czekać, aż każda akcja zostanie zakończona, zanim wyda się kolejną.

Age of Empires 2 Definitive Edition posiada kampanie kooperacyjne

Wersja Definitive Edition wprowadziła również kooperacyjne kampanie dla graczy, którzy chcą przechodzić misje ze znajomymi. Dostępnych jest wiele kampanii w trybie kooperacyjnym. To, że misje kooperacyjne działają tak dobrze, jest świadectwem świetnego programowania i prostoty trybu wieloosobowego. Granie w historyczne kampanie z dzieciństwa nabiera zupełnie nowego wymiaru, gdy gramy w nie z sojusznikiem.

Poprzednio Nadchodzą Polskie Historie Netflixa!
Następny Golden Joystick Awards rozdane! Baldur's Gate 3 ustawia nowy standard!