Czy ktokolwiek wierzył, że Activision Blizzard jest w stanie naprawdę porządnie przygotować odświeżoną wersję gry Diablo, zwłaszcza kiedy pamiętamy majestatyczną po prostu porażkę z Warcraft 3 Reforged. Czy Diablo 2: Resurrected powtórzy antysukces poprzednika, czy też twórcy pójdą po rozum do głowy?

Okazuje się jednak, że nie jest tak źle, gdyż Blizzard zepchnął potrzebę zrobienia odświeżonej wersji na inne studio, a dokładnie Vicarious Visions, czyli osoby odpowiedzialne za odświeżone wersje gier Tony Hawk’s Pro Skater oraz Crash Bandicoot. Można więc powiedzieć, że Activision Blizzard posłał po specjalistów, by swoim brakiem zrozumienia potrzeb graczy nie zniszczyć także odświeżonej wersji klasyka Diablo 2. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, gdyż po stronie Blizzarda zostało niewiele rzeczy, jak na przykład infrastruktura sieciowa która umarła w dniu premiery, co zmusiło nas do zrobienia Druida w wersji offline. Zostawiamy już biednego Blizzarda, który swoja drogą zasłużył w pełni na to co go spotyka i skupimy się na dziele od Vicarious Visions, czyli odświeżonej wersji Diablo 2: Resurrected. Recenzja powstała na bazie wersji PC oraz Playstation 5.

Diablo® II: Resurrected™_20210924182802
Misiołak dalej daje tyle samo frajdy co kiedyś

Jak to możliwe zapytacie, że recenzuję grę na dwóch platformach? Otóż pierwszą i bardzo fajną zaletą Diablo 2 Resurrected jest tak zwany cross save, czyli możliwość grania na jednym zapisie na wielu platformach. W ten o to sposób wsiąkłem w Diablo na konsoli Playstation 5, a na PC uruchamiałem je jedynie, bym mógł robić porządek w skrzynce czy też wykonywać inne działania, które są wygodniejsze do wykonania za pomocą myszki. Zabawa na konsoli w Diablo 2 Resurrected jest pierwsza klasa, a wykorzystanie pada do gry jest bardzo intuicyjne oraz po prostu wciągające. Do tego stopnia, że dużo lepiej grało mi się na konsoli, niż na komputerze i gra wydawała się jakaś taka meh przy rozgrywce PCtowej. Warto tutaj wspomnieć, że wersja konsolowa różni się jeszcze paroma istotnymi elementami, gdzie głównym z nich jest pasek umiejętności, który pozwoli nam bardzo ładnie porozkładać zakupione zaklęcia bez pamiętania na pamięć, który czar był pod jakim skrótem. Takie drobne udogodnienie, a daje tak wiele frajdy. Skróty na padzie także są orientacyjne, co pozwalało mi mieć znacznie większą kontrolę nad postacią, niż w PCtowej wersji Diablo.

Diablo-2-Resurrected-forteca-pandemonium-scaled.jpg
No i znowu piekło …

Przejdźmy teraz do samego Diablo 2 Resurrected. Tłumaczenie fabuły jest bez większego sensu, gdyż po pierwsze większość z Was ją mniej więcej zna, a po drugie dla samej gry jest praktycznie nieistotna. Wcielamy się tutaj w bohatera, przedstawiciela jednej z siedmiu klas postaci, który postawia uratować świat przed wielkim złem w postaci potężnego demona Diablo oraz jego braci, czyli Baala oraz Mefista. Rozgrywka jest podzielona na pięć aktów prezentujących różne obszary gdzie panoszą się sługi poszczególnych z demonów i naszym celem będzie ubicie ich wszystkich. Diablo 2 Resurrected to gra, w której pokierujemy krokami bohatera w rzucie izometrycznym i będziemy pokonywać hordy różnej maści potworów, zdobywać lepszy sprzęt i rozwijać naszą postać. Właściwie można śmiało powiedzieć, że to Diablo 2 spopularyzował gatunek hack and slash i właśnie przez niego do dzisiaj powstały dziesiątki nie raz kultowych gier, które zdobyły rzesze fanów, jak na przykład Path of Exile czy też Grim Dawn.

Diablo-2-Resurrected-kosmos-scaled.jpg
A i do kosmosu trafimy

Pomimo tego, że Diablo 2 ma już ponad 20 lat, a sama gra to jednak czysty remaster, a nie remake, więc mamy do czynienia głównie jedynie z poprawioną grafiką oraz paroma ułatwieniami w grze, to samo Diablo dzisiaj jest dalej bardzo aktualną i wciągającą rozgrywką. Podczas moich live na kanale youtube, kiedy ukończyłem całą grą postacią druida, godziny schodziły nieubłagalnie szybko i zaraz po ukończeniu gry zrobiłem z przyjemnością kolejną postać by się bawić dalej, tym razem jednak online. A o jakich drobnych udogodnieniach mowa? Głównie chodzi tutaj o wspomniany pasek umiejętności na konsoli, ale także i o rozbudowaną skrzynkę z dodatkowym miejscem na złoto i przedmioty. Same złoto podnosi się teraz automatycznie po prostu przebiegając po nim. Niestety jednak, twórcy nie poprawili paru innych elementów, które do dzisiaj męczą fanów gry. Głównie chodzi tutaj o ekwipunek, gdyż ten dalej jest tak samo malutki jak poprzednio. Rozumiem, że wynika to z potrzeby zachowania odpowiedniego balansu gry i postawienia graczy przed wyborem, czy wolą mieć więcej miejsca na przedmioty czy też nosić specjalne amulety dające różne bonusy, ale jednocześnie zajmujące miejsce w plecaku.

Diablo-2-Resurrected-akt-trzeci-szczegoly-scaled.jpg
Bardzo ładnie zrobione szczegóły, jak zupa na zdjęciu dodatkowo budują klimat.

Najważniejszą zmianą w stosunku do idealnego oryginału jest jednak odnowiona grafika. Vicarious Visions sprawiło tutaj, że Diablo 2 Resurrected stało się nieprawdopodobnie piękną grą. Mogę nawet chyba powiedzieć, że jest to obecnie najładniejszy hack and slash na rynku, daleko zostawiając w tyle zarówno Path of Exile, jak i Diablo 3. Tektury posiadają niesamowite szczegóły, podobnie jak same obszary, gdzie nagle pojawiły się dodatkowe elementy ubogacające grę. Po miejscach biegają małe zwierzątka, a trawa kołysze się na wietrze. Także i umiejętności naszych bohaterów czy też wrogów są animowane bardzo ładnie i widowiskowo. Widać wyraźnie, jak bardzo twórcy wzięli do serca uwagi graczy po pierwszych testach gry, żeby poprawić wygląd co niektórych zaklęć. Granie czarodziejką teraz jest niesamowicie widowiskowe już od pierwszych poziomów doświadczenia. Na szczególną jednak uwagę zasługują filmiki. To jak wyglądają przypomina, że kiedyś Blizzard robił niesamowite filmy, a te nowe nagrania są niesamowicie odświeżone i wyglądają jak animacje z najwyższej półki stworzone przez duże i profesjonalne studio. Podobnie także przypomina, że kiedyś w grach były bardzo dobre polskie dialogi i podobnie zresztą jest w Diablo 2 Resurrected.

Diablo-2-Resurrected-filmiki-scaled.jpg
Filmiki są pierwsza klasa!

Diablo 2 Resurrected stał się moim ulubionym hack and slashem na konsoli Playstation 5. O ile gra niespecjalnie mnie angażuje na PC, to już na konsoli rozgrywka jest niesamowicie ciekawa oraz wciągająca, co sprawia, że od czasu premiery to właśnie Diablo 2 Resurrected uruchamiam na chwilę, kiedy nie mam dużo czasu na granie i chciałbym po prostu zapchać nudę w oczekiwaniu na coś. Diablo 2 Resurrected idealnie do tego się sprawdza, ale już i parę wieczorów zostało skradzionych przez tego odrodzonego klasyka. Gorąco polecam przetestować Diablo 2 Resurrected, zwłaszcza na konsolach. Sami się przekonacie że dzięki nim gra otrzymała drugie życie.

 

Podsumowanie

Diablo 2 Resurrected to nie jest zwykły remaster - gra jest dalej bardzo aktualna i grywalna, a nowa grafika oraz parę udogodnień sprawiają, że gra się jeszcze przyjemniej niż lata temu.
Ocena Końcowa 9.0
Pros
- Dzięki paru trikom, gra jest niesamowicie grywalna na konsoli Playstation 5
- Bardzo ładna grafika oraz świetnie zaimplementowane nowoczesne efekty graficzne
- Filmiki wbijają w fotel i są po prostu niewiarygodne
- Rozgrywka dalej jest aktualna i nie czujemy mocno, że tak naprawdę mamy do czynienia z ponad 20 letnią grą
- Bardzo ładnie animowane zaklęcia oraz umiejętności specjalne
- Pewne drobne udogodnienia, jak zwiększona pojemność skrytki czy też automatyczne zbieranie złota
Cons
- Po przyzwyczajeniu się do wersji konsolowej, granie na PC nie daje takiej frajdy jak kiedyś
- Jednak można było poprawić parę rzeczy, które już męczyły w oryginalnym Diablo, jak na przykład za mały ekwipunek

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Diablo 2 Resurrected - Kostka Horadrimów i Receptury - Poradnik
Następny Dlaczego God of War Ragnarok kończy z nordycką epopeją po zaledwie dwóch grach?