Elden Ring – Prochy Duchów – Jak je przywoływać i zdobyć? – Poradnik


Elden Ring posiada sporo nowatorskich mechanik, które mogą pomóc początkującym i bardziej zaawansowanym graczom. Jedną z ciekawszych z nich jest mechanika Prochów Duchów, która pozwala rozwijać całkowicie nową gałąź ekwipunku wspierającą nas w różnych sytuacjach.

Mówiąc w dużym skrócie, prochy duchów to przedmioty które zdobywamy na różnych etapach gry, najczęściej pokonując opcjonalnych bossów lub eksplorując dodatkowe podziemia. Te przedmioty pozwalają nam na przywołanie duchów do pomocy w walce z różnymi przeciwnikami. Ciekawostką jest to, że przywoływać je możemy nie tylko podczas walki z bossami, ale także podczas różnych bardziej skomplikowanych momentów gry, jak na przykład ufortyfikowany most pełen wrogów i broni oblężniczej albo las okupowany przez olbrzymie niedźwiedzie. Jednym słowem duchy mogą w różny sposób wspomóc nas w grze, jednocześnie bez wymagania połączenia z internetem potrzebnego do przywoływania graczy. Co ciekawe prochy duchów reprezentują najróżniejsze potwory oraz innych wrogów, których spotykamy podczas gry. Może to być tłum prostych zombie, mała sfora wilków czy też nawet mniejsza wersja któregoś ze spotykanych bossów. Silniejsze lub skuteczniejsze duchy będą kosztować nas więcej many do przywołania. Oprócz tego, zawsze jesteśmy w stanie przywołać jednego ducha podczas pojedynczego starcia. Pamiętajcie także, że Elden Ring ogrywamy na naszym kanale Twitch – zachęcamy do obserwowania.

W tej lokacji odnajdziesz w nocy NPC która da Tobie dzwonek potrzebny do przywoływania

Jak odblokować przywoływanie duchów w Elden Ring?

Teoretycznie przywołanie jest możliwe dosyć szybko, jeszcze zanim poznasz pierwszy zwój z przywoływanym duchem. Możesz je odblokować w Kościele Elleha, lokacji na północny zachód od miejsca gdzie rozpocząłeś grę. Postać której poszukujesz pojawia się jedynie po zmroku więc będziesz musiał poczekać przy miejscu łaski wybierając opcję odpoczynku i czekając do zmroku. Niestety niektórzy gracze, w tym i ja spotkałem się z tym problemem, nie są w stanie doprowadzić do sytuacji, kiedy Renna, bo o niej mowa, się pojawia. Nie ma jednak nic straconego, gdyż odpowiedni przedmiot, czyli dzwonek, możesz kupić przy okrągłym stole kiedy go odblokujesz w trakcie gry. NPC który sprzedaje podstawowe przedmioty znajduje się w pomieszczeniu po lewej od miejsca teleportacji. Dzwoneczek kosztuje jedynie 100 run, więc twój budżet nie zostanie nadszarpnięty zbyt mocno.

Powinna siedzieć w tym miejscu i pojawia się jedynie w nocy. Nie zawsze jednak. Jeżeli jej nie odnajdziesz, to dzwonek kupisz w głównej bazie.

Gdzie mogę przywoływać duchy?

Duchów, jak już wspomniałem, nie jesteś w stanie przywoływać wszędzie. Możesz je przywołać jedynie w lokacjach, gdzie znajduje się specjalny obelisk. Nie musisz wchodzić w interakcję z nim, wystarczy że będziesz w danej lokacji. Żeby zrozumieć czy duchy mogą zostać przywołane, spójrz w lewą część ekranu. Jeżeli pojawi się tam niebieska, migająca ikona mapy to będziesz w stanie przywołać sobie duchy na pomoc. Ogólnie duchy można przywołać:

  • podczas większości starć z bossami, także dodatkowymi w podziemiach, głównymi fabularnymi i tych pałętających się w otwartym świecie,
  • w niektórych lokacjach dodatkowych jak np. Fort Haighta;
  • w niektórych podziemiach, jeżeli znajduje się tam obelisk przywołania;
  • w otwartym świecie bez względu na lokacje. Może to być np. strategiczne miejsce bez nazwy, gdzie znajdują się potężni wrogowie lub po prostu wielu wrogów i twórcy uznali, że przyda się Tobie wsparcie.

Jak widzisz duchy można przywoływać w najróżniejszych sytuacjach, jednak nie zawsze warto się na nich opierać. Czasami w szale są w stanie przyciągnąć potworki, które stoją dalej i nas by nie zaatakowały więc warto uważać. Skuteczne i strategiczne wykorzystanie odpowiednich duchów jest nie raz kluczowe do sprawienia, że dane wyzwanie będzie łatwiejsze, bądź też trudniejsze.

Ikona niebieskiej bramy oznacza, że tutaj możesz przywołać duchy.

 

Jak ulepszać duchy w Elden Ring?

To oczywiste jest, że twórcy dali nam możliwość ulepszania duchów, dzięki czemu te przez nas najbardziej lubiane staną się potężniejsze. Aby jednak zacząć ulepszać duchy, będziesz musiał najpierw wykonać szybki quest dla Roderiki, czyli dziewczyny w czerwonym kapturku. Znajduje się ona w Szopie na Burzowym Wzgórzu, na zachód od bramy gdzie walczyłeś z olbrzymem. Co musisz zrobić by aktywować ulepszanie duchów?

  • porozmawiaj z Roderiką w szopie przy burzowym wzgórzu. Wyczerp jej opcje dialogowe i zapomnij na chwilę o niej;
  • po pewnym czasie Roderika pojawi się w głównej bazie przy okrągłym stole. Nie musisz znajdować wcześniej dla niej Chrysalids’ Memento z Stormveil Castle, jeżeli jednak ta się nie pojawia, to musisz przycisnąć fabułę i dotrzeć do zamku;
  • kiedy już Roderika pojawi się w głównej bazie, porozmawiaj z nią i wyczerp jej opcje dialogowe;
  • czeka Ciebie teraz trochę biegania między kowalem, a naszą bohaterką. Kiedy już wszystko zostanie wyjaśnione, teleportuj się z bazy i wróć do niej;
  • Roderika rozłoży swoje stanowisko tuż obok kowala i od tego momentu będziesz w stanie ulepszać swoje duchy.

Duchy są podzielone na dwa rodzaje – zwykłe oraz elitarne. W zależności od tego jakie duchy chcesz ulepszyć, to będziesz potrzebować innych materiałów. Grave Gloveworts są wymagane do ulepszania podstawowych duchów, natomiast rzadsze Ghost Gloveworts są oczywiście wymagane do ulepszania tych zaawansowanych zjaw. Jedne i drugie przedmioty w większości odnajdziesz w dodatkowych podziemiach.

Duchy ulepszysz u tej Pani po skończeniu jej prostego questa.
Poprzednio Hansa Teutonica - recenzja - hit bez zbędnych bajerów?
Następny Premiery na Netflixie, HBO GO, PRIME i w kinie! 1 - 6 marca 2022