Warhammer: Vermintide 2 – Poradnik i Wskazówki – Jak przeżyć w starym świecie?


Grałem w Warhammer: Vermintide 2 od bety i ciągle trafiam na graczy, którzy popełniają bardzo elementarne błędy. Przez najsłabsze ogniwa często przegrywamy totalnie bez sensu, tracąc czas, doświadczenie i przedmioty, które byśmy zdobyli w przypadku zwycięstwa . Obojętnie czy potrzebujemy tylko jednego graczy, czy też gram sam z całym randomem (losową drużyną graczy). To właśnie osoba która nie stosuje się do prostych reguł jest powodem druzgoczącej przegrany. Za przegraną nie mamy prawie nic. Dostajemy znikome ilości doświadczenia, nie dostajemy nowych skrzynek, tracimy swój cenny czas. Po co to komu? Dlatego poniżej parę ważnych elementów, o których musisz wiedzieć żeby czerpać przyjemność z Warhammer Vermintide 2 oraz nie psuć zabawy innym graczom. Będą konkrety, co robić aby wygrać.

1. Znaj swoją rolę – pokonywanie przeciwników nie jest najważniejsze

W zależności od broni którą posiadasz oraz klasy którą grasz, twoje przeznaczenie jest inne. Zasada jest taka, że broń z tarczą oraz dwie bronie służą do kontroli tłumu (crowd control). Bronie jednoręczne i dwuręczne to zabawki do wyrzynania grup wrogów. Zabijanie na siłę oraz próba osiągnięcia najlepszego wyniku w statystykach mija się najczęściej z celem i nie doprowadza do wygranej. Zdobyte doświadczenie nie zależy od liczby pokonanych wrogów. Osobiście czuję wielką satysfakcją kiedy mój krasnolud tarczowy zwołuje wszystkich wrogów do ataku właśnie na mnie i wiem że moi towarzysze mogą spokojnie wybić przeciwników którzy są skupieni na mnie. Chcę wygrać a nie cieszyć się statystykami. Zabawa zmienia się kiedy gram Sienną – jej celem jest spalenie jak największej liczby wrogów w jak najkrótszym czasie. Wtedy oczekuje że ktoś zabierze przeciwników ode mnie, żebym mógł spokojnie rzucać zaklęcia. Zwłaszcza przy walce z potężnymi przeciwnikami.

2. Możesz blokować i wskrzeszać jednocześnie

Protip o którym mało kto wie (możliwe że zostanie to zmienione w patchach). Możesz jednocześnie blokować i wskrzeszać przyjaciół. Informacja ta jest ważna szczególnie postaciom, które w swoim założeniu mają dużą odporność na obrażenia oraz wysoką staminę która pozwala blokować więcej ataków niż inne postacie. Oczywiście w tym zestawieniu ważna jest tarcza która dodatkowo zwiększa staminę. Pamiętajcie przy tym zwłaszcza jeżeli gracie na czacie głosowym – niech poległych przywraca do życia osoba z największą staminą.

3. Zbieraj książki i naucz się ich lokalizacji

To właśnie księgi oraz specjalne kostki wpływają na liczbę zdobytego doświadczenia oraz jakość przedmiotów za udaną misje. Na wyższych poziomach doświadczenia gracze znają lokalizacje ksiąg i jeżeli szybciej zaczniesz się tym zajmować, to zdobędziesz po prostu więcej lepszych przedmiotów. Problemy są z nimi dwa – grimoire zmniejszają liczbę punktów życia o 30% każdy (czyli dwa zmniejszają hp aż o 60%), a tomes zapełniają miejsce na miksturkę leczącą (najczęściej trzy na mapie). Zabranie drugiego grimoire do plecaka jest bardzo ryzykowne, ale i też profitowe. Zaryzykujecie?

4. Zarządzaj miksturkami i apteczkami

Sprawy są dwie – medkity przywracają coś około 70 – 80% hp. Nie używaj ich zanim nie będziesz miał poniżej 1/4 HP. Medkitów jest po prostu za mało żeby marnować je na mniejsze rany. Lepiej użyć mikstury, jednak najlepiej je także trzymać do momentu bardzo niskiej puli hp. Znajdziesz ich parę w trakcie misji, jednak jeżeli nie idzie wam idealnie to będzie ich po prostu za mało i nie uratują wam życia. Dodatkowy tip dla graczy bardziej altruistycznych jest bardzo prosty. Możesz użyć medkita na swoim towarzyszu. Zrób to jeżeli podwinie mu się noga i straci przytomność w trakcie walki. Tak samo możesz oddać miksturkę dla przyjaciela. Wystarczy że ją wybierzesz i wciśniesz prawy przycisk myszki będąc przy towarzyszu.

5. Blokowanie chroni w 360 stopni

Bardzo cenna informacja – blokowanie chroni pod każdym kątem, a nie tylko z przodu. Ataki z boku lub z tyłu zadają więcej obrażeń dla naszej wytrzymałości (przez co blokujemy mniej ataków), jednak to jest dlatego ważne, że nie musisz się obracać za każdym razem kiedy ktoś ciebie atakuje. Zwłaszcza jeżeli uciekasz i jakimś cudem zostałeś z tyłu za swoją drużyną. Bo nie jesteś idiotą i nie biegasz solo prawda? Wypadki zdarzają się każdemu, ale głupoty nie sposób wybaczyć. Nie będę dodawać oddzielnego podpunktu na ten temat. Nie biegaj solo, jak już musisz gdzieś iść, rozdzielcie się na grupy dwie osobowe. I nie róbcie tego jeżeli dawno nie zaatakowała was horda.

6. Nadchodzi horda? To broń się z głową!

Nie stój jak dureń w polu i znajdź szopę. Zablokujcie się w środku, i podzielcie na dwie grupy aby chronić przejść. W ten sposób uda wam się pokonać licznego wroga bez utraty dużej liczby punktów życia lub strat w drużynie. Łatwiej będzie także użyć bomb oraz zdolności Area of Effect, takich które posiada w swoim arsenale wcześniej wspomniana Sienna. Pozycjonowanie jest wszystkim. Łuczniczka niech stoi dalej, za murem z krasnoluda i żołnierza. Czarodziejka nawet jeszcze dalej, bo łuczniczka jest tak samo dobra na dystansie, jak i w zwarciu.

7. Power Attack!

Przetrzymując lewy przycisk myszki naładujecie Power Attack. Jego zastosowanie jest praktycznie tylko jedno – niszczenie pancerza wrogów. Jeżeli przy ataku pokaże się czerwona tarcza, możecie tłuc do śmierci i nic nie wskóracie. W tym przypadku musicie naładować atak i rozbić tarczę wroga. Są też inne sposoby jego pokonania, w zależności od przeciwnika. Jednak to właśnie heavy attack będzie najszybszym sposobem pokonania opancerzonego wroga. Alternatywą, prawie zawsze skuteczną, jest flankowanie. Jedna osoba skupia na sobie atak przeciwnika, druga zachodzi go z boku.

8. Oznaczaj wrogów i przedmioty

Silniejsi wrogowie zostają oznaczeni kiedy zaatakują automatycznie, jednak jeżeli widzisz przeciwnika który się skrada lub jest po za zasięgiem, możesz go oznaczyć wciskając T. W ten sposób postać która może atakować na dystans bez problemu zdejmie takiego drania. Przydaje się także do oznaczania silnych elit, kiedy pojawią się na przykład dwie. W ten sposób wszyscy skupicie swój atak na jednym przeciwniku. Oznaczać też możesz miksturki swoim towarzyszom.

9. Naucz się tańca wojny i nie atakuj bez sensu

W Warhammer: Vermintide 2 ciągły atak i spamowanie lewym przyciskiem myszy jest zwykłą stratą energii gdzie pojawia się ryzyko otrzymania ran i straty naszych cennych punktów życia. Staraj się natomiast wyczuć rytm swojej postaci. Kiedy najlepiej blokować, robić unik oraz atakować wroga. W ten sposób zadasz maksymalne obrażenia w odpowiednim momencie, jednocześnie nie otrzymując wielu lub żadnych ran. Dobry układ? Bardzo dobry.

10. I na koniec – w Warhammer: Vermintide 2 najlepiej grać jedną postacią

Moje odczucia są takie, że najlepiej grać jedną, góra dwoma postaciami. Każda z nich ma swój oddzielny styl gry wynikający z samej postaci oraz jednego z trzech jej archetypów. Będziesz najbardziej przydatny, jeżeli nauczysz się wszystkich swoich atutów dla właśnie tych trzech archetypów. Poznanie wszystkich 15 klas zajmie ci dużo czasu i póki nie będziesz bardzo zaawansowany w grze, nie ma sensu zajmować się wszystkimi postaciami jednocześnie.

1 komentarz

Poprzednio Sword Art Online: Fatal Bullet - Recenzja - Dobre jak anime?
Następny Głodostwory - Recenzja Gry - Kto jest głodny?