Chornobyl Liquidators już dostępne! Sprawdź co oferuje Polska gra!


Polskie studio Live Motion Games z Warszawy oraz wydawca Frozen Way z Krakowa mają przyjemność ogłosić premierę swojej gry osadzonej w realiach inspirowanych katastrofą nuklearną w Czarnobylu.

Chornobyl Liquidators jest już dostępne! Twórcy zapewniają graczom emocjonujące doświadczenia i zapowiadają rychły start prac nad portem na konsole najnowszej generacji.

Chornobyl Liquidators – Launch Trailer

Grę możesz kupić już dziś na Steamie w cenie 79,99 zł. Dostępny jest również Pakiet Wspierającego (29,99 zł) wzbogacający rozgrywkę o dodatkowe elementy, takie jak możliwość zmiany skórek postaci i narzędzi, personalizację HUB-a gry, a także dodatkowe elementy graficzne i muzyczne, w tym soundtrack i artbook. Z okazji premiery przygotowano specjalne zestawy promocyjne, które mają trafić w gusta zróżnicowanej grupy odbiorców. Oprócz 10% zniżki premierowej, twórcy gry przygotowali zestawy:

 • Chornobyl Flippers Bundle (Chornobyl Liquidators + House Flipper) – 15% zniżki na zestaw
 • Chornobyl Clean-Up & Flipping Masters Bundle (Chornobyl Liquidators + House Flipper 2) – 15% zniżki na zestaw
 • Chornobyl Liquidation & Building Craft Bundle (Chornobyl Liquidators + Builder Simulator) – 15% zniżki na zestaw
 • Chornobyl Liquidation & Train Station Transformation Bundle (Chornobyl Liquidators + Train Station Renovation) – 15% zniżki na zestaw
 • Chornobyl Liquidators & Supporter Pack Bundle (Chornobyl Liquidators + Chornobyl Liquidators Supporter Pack) – 10% zniżki na zestaw

Chornobyl Liquidators to immersyjny symulator inspirowany katastrofą nuklearną w Czarnobylu w 1 986 roku. Gra wyróżnia się na tle innych tytułów poświęconych temu wydarzeniu swoim przywiązaniu do historycznej autentyczności. Nie znajdziesz tutaj mutantów ani anomalii radiacyjnych. Zamiast tego doświadczysz realnych konsekwencji awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Gra odtwarza nie tylko wydarzenia i język tamtych czasów, ale również lokacje, dokumenty, narzędzia i przedmioty codziennego użytku z radzieckiej Ukrainy. Wszystkie te elementy zostały pieczołowicie odwzorowane na podstawie licznych zdjęć archiwalnych, dokumentów, wspomnień osób związanych z wydarzeniami, a także eksponatów muzealnych i prywatnych kolekcji.

Kolejnym ważnym aspektem gry jest fabuła. Twórcy gry zadbali o stworzenie dojrzałej i angażującej emocjonalnie narracji, w której podejmowane są trudne decyzje moralne. Gracze wcielają się w rolę likwidatorów – pracowników wysłanych przez rząd ZSRR w celu usunięcia skutków katastrofy. Dzięki temu zabiegowi twórcom udało się stworzyć świat, w którym historyczny realizm splata się z emocjonującą i wciągającą rozgrywką.

Chornobyl Liquidators łączy w sobie różne gatunki gier, tworząc niepowtarzalne doświadczenie. Z jednej strony nacisk na wysoki realizm, odwzorowanie wydarzeń zgodnie z prawdą historyczną oraz wykorzystanie autentycznych materiałów źródłowych wskazuje na grę historyczną. Z drugiej strony znajdziemy tutaj elementy gier survivalowych i symulacyjnych, takie jak specyficzne mechaniki czy efekty statusów. Przykładem tego jest mechanika stresu w grze, która wpływa na stan psychiczny i wydajność bohatera. Narażenie na stres utrudnia wykonywanie zadań, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zawału serca, a w konsekwencji śmierci. Stres można jednak złagodzić za pomocą przedmiotów takich jak czekolada czy papierosy. Ponadto twórcy gry dużą wagę przywiązywali do projektowania fabuły. Dzięki wciągającej historii pełnej znaczących wyborów moralnych, Chornobyl Liquidators jest również w pewnym stopniu grą narracyjną.

Fabuła i historia

Twórcy gry włożyli wiele wysiłku w stworzenie wciągającej fabuły i jej dopracowanie. Skutecznie połączyli fikcyjną fabułę z dbałością o historyczną dokładność, dbając o to, by realizm nie został zaburzony. Gracze wcielą się w role fikcyjnych postaci, inspirowanych jednak prawdziwymi historiami. Będą odwiedzać miejsca, które istniały w 1986 roku i wykonywać zadania, które mogłyby zostać wykonane przez likwidatorów w tamtym okresie.

W Chornobyl Liquidators gracze mają okazję doświadczyć historii z różnych perspektyw. W pierwszym i ostatnim rozdziale wcielają się w role anonimowych likwidatorów, których zadaniem było odkażanie dachu elektrowni w Czarnobylu. Ci ludzie często płacili najwyższą cenę za swoją misję. Bohaterem pozostałych poziomów jest sierżant Siergiej Aleksandrowicz Buryatow, były żołnierz i pracownik elektrowni atomowej. W trakcie fabuły w jego imieniu dokonywane są wybory moralne, a ich konsekwencje wpływają na wydarzenia w grze i całą historię.

Dzięki bohaterom gracze będą mogli brać bezpośredni lub pośredni udział w wydarzeniach, które miały miejsce między końcem kwietnia a połową września 1986 roku. Ponieważ jest to długi okres czasu, twórcy gry zdecydowali się na zastosowanie przeskoków czasowych i podzielili grę na poziomy narracyjne. Na każdym poziomie gracze mają do wykonania różne zadania – czasami misje polegające na niesieniu pomocy ludności cywilnej, a innym razem na odkażaniu terenów lub pozyskiwaniu tajnych dokumentów dla KGB, tajnej służby ZSRR.

Główne cechy gry:

 • Wciel się w rolę likwidatorów – usuń skutki promieniowania i doświadcz chaosu z perspektywy bohaterów, którzy często płacili najwyższą cenę za swoje poświęcenie.
 • Uczestnicz w różnych misjach – od oczyszczania skażonych terenów po niesienie pomocy ludności cywilnej lub współpracę z rządem.
 • Odkryj nowe mechaniki gry – wypróbuj autorskie systemy gaszenia pożarów, wyważania drzwi i wiele innych.
 • Wyposaż się w specjalistyczny sprzęt inspirowany prawdziwym wyposażeniem likwidatorów – korzystaj z dozymetrów, masek gazowych, flag do oznaczania stref radioaktywnych i wielu innych.
 • Wykorzystaj dostępne przedmioty do zarządzania swoimi podstawowymi statystykami – zadbaj o swoje przetrwanie za pomocą leku Propidon lub codziennych środków takich jak jod, papierosy lub czekolada.
 • Dokonuj trudnych wyborów moralnych – poznaj konsekwencje swoich decyzji i doświadcz jednego z dwóch możliwych zakończeń gry.
 • Zwiedzaj wiernie odtworzone tereny Czarnobyla i Prypeci z 1986 roku – wyrusz w realistyczną podróż do skażonych terenów, które zostały stworzone na podstawie licznych materiałów źródłowych.
 • Zmierz się z wysokim poziomem promieniowania i pracuj nad uratowaniem świata przed skażeniem.

Chornobyl Liquidators to wyjątkowa gra, która łączy w sobie realizm historyczny z wciągającą rozgrywką i poruszającą fabułą. Jeśli szukasz gry, która wywrze na Tobie wrażenie i skłoni do refleksji, Chornobyl Liquidators jest zdecydowanie tytułem dla Ciebie. A jeżeli lubisz tego typu tematy, to zobacz naszą recenzję gry Chernobylite.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Czerwcowe premiery na VOD (2024) - Netflix, HBO i inne!
Następny Homeworld 3 - Poradnik Solucja - Pełne przejście gry