Gothic – Najlepsze mody których sam używam – Poradnik


Jako, że rozpoczęliśmy nową rozgrywkę w Gothicu na naszym kanale YouTube, przygotowałem poniższy artykuł, w którym przedstawiam najlepsze mody do tej gry, dzięki której bez problemu nawet gracze nieznający tej produkcji będą mogli wejść w niepowtarzalny klimat Gothica.

Właściwie to może być ostatnia chwila, by ukończyć całą trylogię Gothica przed premierą wersji Remake. A że zawsze chciałem na naszym kanale mieć taką serię, to właśnie z nią rozpoczynam wejście w 2024 rok. Serię możecie oglądać klikając poniższą ramkę i będę także wdzięczny za wszystkie subskrypcje. Do rozgrywki przetestowałem też dziesiątki różnych modów, by rozgrywka w serii była jak najbardziej uwspółcześniona i stabilna. Jednocześnie jak ognia unikałem wszelkich modyfikacji, które nawet w najmniejszym stopniu zmieniały fabułę, ułożenie przedmiotów czy też dodawały nowe przedmioty w jakieś miejsca. Moim zadaniem było zwiększenie przyjemności płynącej z samej rozgrywki.

Zagrajmy w Gothic 1 Classic i Gothic 2 Noc Kruka Gameplay po polsku

Nie bądź elf, dej suba!

Poniżej przedstawiam wszystkie mody, z jakich korzystam przy mojej serii let’s play z gry Gothic. W razie pytań, zapraszam do komentowania filmów na YouTube. I jeszcze jedna ważna sprawa – testowałem mody zewnętrzne, oraz te należące do przestrzeni Steam w ramach Warsztatu. Dużo lepiej sprawują się mody warsztatowe, są idealnie zsynchronizowane i praktycznie nie trzeba przy nich znać żadnych umiejętności programistycznych czy też nie trzeba się bawić w plikach. Jednocześnie zachowujemy większość najważniejszych cech, które mają mody spoza Steama. Należy przy tym pamiętać, by uruchamiać Gothica zawsze przez Mod Manager który instaluje się razem z grą na platformie Steam.

Union – łatka dla gry Gothic 1

Od tej wtyczki zaczynamy i służy ona do rozbudowy silnika Gothic, dzięki czemu pozostałe wtyczki z tej listy będą działać bez żadnych zarzutów. Działa to trochę na tej samej zasadzie co Script Extender do Skyrima. Oprócz tego gra posiada ponad 200 mniejszych lub większych usprawnień i poprawia stabilność i wydajność gry. Gothic to cudowna gra, ale nawet na premierę była ona skonstruowana na po prostu zniszczonym i zaniedbanym silniku, przez co nawet lata po premierze na bardzo dobrym sprzętem miała spadki klatek czy też losowe wyrzucenia do windowsa. Co jakiś czas niestety trafię na jakiś błąd, ale jest ich zdecydowanie mniej niż pamiętam.

Link do wtyczki Union – łatka dla gry Gothic 1

Ninja

Ninja podobnie jak powyższa wtyczka pozwala na używanie różnych modów z tej listy bez żadnych przeszkód. Wtyczka ta zmienia strukturę plików gothica na bardziej modularną, dzięki czemu możliwe jest poprawianie różnych aspektów gry bez niszczenia całej architektury. Tak przynajmniej twierdzą twórcy, a ja im wierzę, bo wszystko działa jak należy.

Link do wtyczki Ninja

Gothic Community patch

Kolejna aktualizacja, od której zalecam zacząć zabawę z odświeżaniem sobie Gothica. Tym razem aktualizacja będzie łatać dziesiątki błędów w grze, także tych związanych z questami. Nie zmienia samych questów, po prostu niweluje liczne błędy, przez które niektóre zadania mogły się blokować, jak znikający NPC podczas eskorty lub brak opcji dialogu przy niektórych zadaniach pomimo spełnienia ich warunków.

Link do wtyczki Gothic Community patch

ZGamePad

Jest to wtyczka, do której miałem pewien dystans, bo to na co ona pozwala, to granie w Gothica na Padzie. Korzystam z Pada do Xbox Series X i muszę przyznać, że jest prawie idealnie. Prawie, bo jest trochę zgrzytów po instalacji, jak np. lusterko wsteczne pod tym samym przyciskiem co prawy atak, przez co kombinacje mieczem są utrudnione, chociaż należy też przyznać, że po paru sekundach walki i namierzeniu wroga, lusterko już się nie aktywuje. Do tego trzeba zmieniać pliki ustawień wtyczki, jeżeli chcecie mieć łatwy szybki zapis, jednak sam z tego zrezygnowałem, bo po aktywacji menu automatycznie wybrana jest opcja zapisu, przez co wystarczy tylko dwa razy wcisnąć X by zapisać grę w menu.

Link do wtyczki ZGamePad na platformie Steam

G3D11 – Directx11 w Gothic

Pierwsza wtyczka graficzna na naszej liście. Jak sama nazwa wskazuje, przeskakuje ona działanie silnika gry Gothic na nowoczesną bibliotekę Directx11 dzięki czemu gra posiada doskonałe wspieranie nowoczesnych kart graficznych, a co bezpośrednio wpływa na jakość tekstur oraz optymalizację gry. Bez tej wtyczki nie da się grać w 4k w Gothica bez żadnych zgrzytów.

Link do wtyczki G3D11 na platformie Steam

Texture Pack by Artemiano

Przejście na Directx11 i 4k nie sprawi od razu, że tekstury w grze staną się ostre, ale omawiana właśnie wtyczka już to zrobi. Dzięki niej na wyższych rozdzielczościach nie będziesz miał problemy z pixelzgrozą, a także zobaczysz bardzo ładnie zrobione Ścierwojady. Czysta wygrana dla każdego.

Texture Pack by Artemiano na platformie Steam

Gothic High Resolution FONT Latin 4.0

Jeżeli zainstalowałeś poprzednie wtyczki, to możesz zauważyć, że niektóre czcionki straciły ostrość na wyższych rozdzielczościach. Ta wtyczka sprawi, że znowu będą one piękne.

High Resolution Font na platformie Steam

Union Advanced Inventory

Gothic cierpi na ten sam problem co wcześniej wspominany Skyrim, czyli beznadziejny system ekwipunku, który sugeruje, że twórcy nie grali w swoją własną grę. Ten mod sprawi, że ekwipunek będzie trochę lepszy, niemniej jednak handel to dalej zgroza przerzucania bryłek na sztuki. Niestety nie znalazłem nic, co poprawi ten problem. Chociaż dzielenie ekwipunku na kategorie bardzo się przydaje, zwłaszcza zwracając uwagę na nieskończone kieszenie bezimiennego.

Union Advanced Inventory na platformie Steam

Union Extended Statistics

Kolejny mod ułatwiający życie, tym razem jeżeli chodzi o statystyki naszej postaci. Już podstawka miała dostęp do paru statystyk, ale nie było to coś, co fan minmaxowania postaci wykorzystywał do planowania rozwoju bohatera. Teraz jednak z tym modem możecie sprawdzić bardzo szczegółowe statystyki nie tylko bohatera, ale też tego ile potworków ubiliście czy też ile questów zrobiliście. Polecam rzucić okiem zwłaszcza pod koniec gry na rubrykę zabitych orków i pochwalcie się w komentarzu na YouTube ile paskud ubiliście.

Union Extended Statistics na platformie Steam

Union Thief Helper

Każdy weteran Gothica wie, że dzięki kradzieżom kieszonkowym oraz otwieraniu zamków po nocach możemy w parę chwil zarobić naprawdę sporo pieniędzy i zebrać masę przydatnego jedzenia oraz przedmiotów. Ten mod nie sprawi, że skrzynki same będą się otwierać, ale pomoże Tobie spamiętać kolejność (niestety nie pamięta kolejności po wczytaniu gry) ruchów wytrychem. Do tego wtyczka podpowie, który z NPC był już ofiarą kradzieży kieszonkowej bezimiennego.

Union Thief Helper na platformie Steam

I to by były wszystkie wtyczki, które zachęcam zainstalować jeżeli chcecie zacząć grać w Gothica. Oczywiście, nie jest to koniec kolekcji i w grze znajdziecie ich dużo więcej, jednak każdy gracz powinien także indywidualnie podejść do tego, z jakimi modyfikacjami chciałby grać. Znajdziecie wtyczki z takimi opcjami jak autozapis, masowe smażenie mięsa czy też nawet regeneracyjne punktów życia i many. Jeżeli potrzebujecie takich funkcji, to przejrzyjcie dokładnie warsztat steam i dodajcie te mody.

 

Poprzednio Wszystko co wiemy o serialu Star Wars: The Acolyte
Następny Styczniowe premiery na VOD - 2024