Gry planszowe pod choinkę dla dwóch osób – edycja 2022 r.


Dzisiaj podpowiemy Wam jak wybrać najlepsze gry planszowe pod choinkę dla dwóch osób! To lista naszych osobistych faworytów z roku 2022.

Bór

Bór ma dosyć proste zasady, fajne grafiki i genialne elementy (np. wyżłobione detale na kostkach, co bardzo przypadło mi do gustu). Gracze wcielają się w zaklinaczy leśnych stworzeń, tworzą eliksiry, które można wypić oraz walczą z innymi o tytułowe bory. Będzie tu trochę główkowania, jednak Bór nie jest przy tym nudny – wymaga podjęcia ryzykownych decyzji i ma w sobie odpowiednią dozę negatywnej interakcji. To gra, która przyciągnęła moją uwagę w styczniu i gram w nią najczęściej w tym roku. Wymusza obmyślenie silnej strategii i ciągłe dostosowywanie jej do ruchów przeciwnika, co bardzo cenię sobie w grach.

Syndykat zbrodni

Syndykat może przypaść do gustu fanom klimatów gangsterskich i osób mało cierpliwych – wszelkie porachunki można wyrównać w trakcie dwudziestominutowej rozgrywki. Mafijne rodziny staną przeciwko sobie w walce o dominację nad Nowym Jorkiem. Gracze będę mieli za zadanie przejęcie władzy w poszczególnych dzielnicach. Wiele źródeł uznało ten tytuł za najlepszą dwuosobową planszówkę. Nic dziwnego, bo budzi ducha rywalizacji, wymaga podjęcia trudnych decyzji a przy tym ma proste zasady. W pudełku znajduje się tez dodatek Los Angeles, który nieco odmieni rozgrywkę. To praktycznie dwie gry w jednej!

Unmatched Bruk i Mgła

Seria Unmatched to gra o walkach postaci z różnorodnych krain i epok. Unmatched Bruk i Mgła to pojedynkowy tytuł, w którym gracze wcielają się w bohaterów i postaci z mitów, baśni czy legend i za pomocą kart toczą pojedynek do momentu zbicia życia przeciwnika. Bruk i Mgła to cztery nowe postacie utrzymane w stylistyce horroru i zagadek – mamy Niewidzialnego Człowieka, Draculę, Sherlocka Holmesa oraz Dr Jekyll i Pana Hyde. W wersji Bitwa Legend można wybrać Króla Artura z Merlinem, Alicję ze swoim smokiem czy Sindbada z Tragarzem.

Basilica

gry planszowe pod choinkę dla dwóch osób

Basilica od Portal Games to kafelkowa gra opowiadająca o losach dwóch architektów, którzy delikatnie mówiąc, nie pałają do siebie sympatią. We Florencji buduje się nowa bazylika, a królowa i biskup mają zupełnie inne wizje co do jej wyglądu. Każde z nich zatrudnia własnego architekta i tu zaczyna się cała masa planszowej, negatywnej interakcji i temat przewodni gry.  Mechanicznie tytuł jest niesamowicie wredny i pełen nieoczywistych decyzji oraz taktycznych rozwiązań. Dla fanów dwuosobowych abstraktów – warto sprawdzić!

Nasza recenzja – w linku

Dice Throne

gry planszowe pod choinkę dla dwóch osób

Dice Throne to turlanka dla dwóch osób na mniej wymagający wieczór przy planszówkach i herbacie. Rzucamy kostkami, sprawdźmy, co nam wypadło i dopasowujemy się symbolami do jednej z umiejętności.  Naszym celem jest zredukowanie życia przeciwnika do zera za pomocą wszelakich umiejętności zapewnianych przez naszego bohatera oraz karty, które zagramy w trakcie rozgrywki. Wybieramy wojownika, kostki w dłoń i do boju! Dice Throne oferuje proste zasady emocjonujące rozgrywki i efekt „jeszcze jednej partii”.

Azul

gry planszowe pod choinkę dla dwóch osób

Azul jest w moim mniemaniu jedną z najlepszych gier abstrakcyjnych. Nie dość, że każdy z nich jest ładny, to jeszcze o dziwo wszystkie pozycje są szalenie grywalne. Azul: Ogród Królowej  pozwala nam na zaaranżowanie wspaniałego ogrodu dla ukochanej żony króla. Gracze są odpowiedzialni za sadzenie w ogrodzie pięknych roślin i drzew,  dbanie o jego ogólny wygląd oraz dekorowanie terenu. Wszystko oczywiście za pomocą płytek i mechanizmów znanych z poprzednich części z fajnymi bajerami. Aby uzyskać najlepszy wynik, należy skrupulatnie dobierać zasoby i zarządzać nimi.

The King is Dead

gry planszowe pod choinkę dla dwóch osób

Gra The King is Dead zamknięta jest w małym, niepozornym pudełku. Przy udziale niewielu elementów udało się stworzyć świetną i wymagającą grę o kontrolowaniu obszarów. Król umiera i zostawia pusty tron. Trzy frakcje – szkocka, walijska i angielska tylko czekają na zgarnięcie korony, a gracze mogą im w tym pomóc. Wcielamy się w przedstawicieli rodów i manipulujemy wpływami w regionach, doprowadzając do przewagi jednej ze stron. Sporo blefu, jeszcze więcej taktyki i szacowania szans oraz ryzykownych posunięć – brzmi świetnie i takie jest w praktyce. Są decyzje, jest przepychanie się z rywalem i ciekawy warunek zwycięstwa, który dostarcza emocji do samego końca.

 

 

Jakie byście polecili gry planszowe pod choinkę dla dwóch osób? Którą z tych pozycji chcielibyście otrzymać w prezencie? 😉

1 komentarz

Poprzednio Star Wars książki - od czego zacząć czytanie i kolekcjonowanie?
Następny Pokemon Scarlet i Violet sprzedają się w ponad 10 milionów sztuk w ciągu trzech dni i ustanawiają rekord Nintendo