Mass Effect: Legendary Edition oferuje szereg zakończeń, które są idealnym zwieńczeniem jednej z najlepszych trylogii gier science fiction jakie kiedykolwiek powstały. Wersja Legendary Edition pozwala odkryć jeszcze więcej, dzięki lepszemu zacieśnieniu więzów między każdą z trzech części.

Mass Effect: Legendary Edition oferuje w swoim założeniu cztery zakończenia. Dwa z nich są zawsze dostępne, jedno należy odblokować spełniając odpowiednie warunki i ostatnie z nich jest ukryte i wymaga od nas specyficznego działania, o którym dowiecie się z poniższego tekstu. Nie można powiedzieć, że gra posiada dobre lub złe zakończenie. Zawsze konkluzja jest podobna i jest ona wyjaśniana po napisach końcowych. UWAGA! Z wiadomych powodów, ten wpis będzie zawierał spoilery fabularne. 

Co wpływa na zakończenia w Mass Effect: Legendary Edition?

Shepard przez całą trylogię będzie podejmować najróżniejsze decyzje, czasami olbrzymie jak to czy uratuje Rakhni przed wymarciem, jak i bardziej błahe jak na przykład przyjaźń z członkami drużyny. Te będą prowadzić do różnych konkluzji w pierwszej i drugiej części. Tutaj na zakończenie całej trylogii największe znaczenie ma końcówka drugiej części, czyli moment w którym podejmujemy decyzję o zniszczeniu bazy zbieraczy lub też jej dezaktywacji na życzenie Człowieka Iluzja. Dodatkowo duże znaczenie ma to, jaki przebieg będzie miała samobójcza misja oraz ilu członków zespołu finalnie przetrwa to trudne zadanie. Pracujemy na to oczywiście przez całą drugą część gry. Po co o tym mówię? Otóż w trzeciej części Mass Effect naszym celem będzie zebranie sił do walki ze Żniwiarzami na orbicie oraz powierzchni ziemi. Posiadając odpowiednie zasoby z poprzednich części, mamy większą szansę na sukces w trzeciej. To oczywiście nie jest obligatoryjne i większą część punktów możemy zdobyć także i w Mass Effect 3, ale jednak kontynuując zabawę będziemy mieć znacznie ułatwione zadanie. Materiały które zbieramy to Zasoby Wojenne i mają one najróżniejszą formę – mogą to być zarówno różnego rodzaju ulepszenia do Tygla, jak i rekrutowane po drodze floty, czy też bohaterowie, także Ci którzy towarzyszyli nam w poprzednich częściach. Im lepszy więc efekt mieliśmy w drugiej oraz pierwszej części, tym więcej zasobów możemy pozyskać.

Jak na przykład zrekrutować flotę Quarian oraz Gethów w trzeciej części? Tutaj właśnie istotnym elementem będzie to, czy Tali oraz Legion przetrwali misję samobójczą, a także to jakie relacje ma ta dwójka towarzyszy. Jednym z najważniejszych elementów, do doprowadzenia pokoju między dwoma zwaśnionymi frakcjami jest przyjaźń między Tali a Legionem, a ta może powstać jedynie kiedy w momencie kłótni dwójki towarzyszy przed misją samobójczą, Shepard użyje opcji Paragona lub Renegata do rozwiązania konfliktu bez wybierania strony. Takich elementów jest tutaj bardzo dużo i to dzięki nim zdobędziemy wymaganą ilość Zasobów Wojennych do odblokowania najlepszych zakończeń.

Jakie zakończenia oferuje Mass Effect 3: Legendary Edition?

Jak już zostało wspomiane, w Mass Effect: Legendary Edition mamy trzy zakończenia oraz jedno ukryte, które możemy raczej traktować jako Easter Egg, ale o nim napiszemy na końcu. Dwa pierwsze zakończenia są dostępne zawsze, trzecie odblokujemy w momencie zdobycia aż 7600 punktów wojennych (musisz zapełnić cały pasek na Normandii, w miejscu gdzie sprawdzasz zasoby wojenne). W ten sposób otrzymasz dostęp do wszystkich trzech zakończeń. W całej trylogii mamy łącznie 8600 punktów wojennych do zdobycia, dlatego też zachęcam do uważnego grania w pierwsze dwie części by osiągnąć jak najlepszy wynik finalny. Warto tutaj zaznaczyć, że żadne zakończenie nie jest uznawane za kanoniczne – czwarta część prawdopodobnie nigdy nie powstanie, a rozstrzał międy zakończeniami jest olbrzymi. Wbrew ogólnej opinii, Shepard ginie tylko w jednym zakończeniu jeżeli zdobyliście 7600 punktów wojennych.

Zakończenie Destrukcja

W tym zakończeniu Shepard niszczy Żniwiarzy oraz całe życie syntetyczne w galaktyce. Jeżeli zdobyłeś większość punktów wojennych (7600 lub więcej) to Shepard przeżyje katastrofę. Aby je aktywować, musisz pójść w prawo po rozmowie z Inteligencją w katalizatorze. Wybór ten zabije nie tylko Żniwiarzy, ale także Gethy (o ile nie pozbyłeś się ich wcześniej) oraz EDI, czym pewnie doprowadzisz Jokera do płaczu. Z moich przemyśleń wynika, że jest to najbardziej naturalne zakończenie serii – Shepard od początku pragnął zniszczyć Żniwiarzy i uratować ziemię bez względu na koszty, co widać było między innymi w tym, jak chętnie rekrutował floty różnych wojsk z miejsc, gdzie były one potrzebne, np. z orbity Palaven. Poniżej zobaczycie nagranie z tego zakończenia:

 

Mass Effect 3: Legendary Edition - Zakończenie DESTRUKCJA 7800+ Zasobów Wojennych Po polsku

 

Zakończenie Kontrola

Kolejne zakończenie jest jedynym, w którym Shepard zawsze przeżywa (sorry ludzie, gra wyraźnie mówi że Shepard tutaj żyje). Zostaje on przemieniony w nieśmiertelny byt lub też dochodzi do transcendencji, kiedy to traci swoje śmiertelne ciało i przejmuje kontrolę nad Żniwiarzami stając się stróżem pokoju w całej galaktyce i używając monstrów do naprawy zniszczonych miast, Cytadeli oraz przekaźników masy. W Epilogu także Shepard będzie podsumowywać całą historię Jest tutaj pewna teoria spiskowa, która mówi, że Shepard od początku i spotkania z przekaźnikiem na Eden Prime był zindoktrynowany i dążył do tego celu przez polecenia samej inteligencji. Warto też zwrócić uwagę, że jest to dokładnie ten sam cel, do którego dążył Człowiek Iluzja, który także był zindoktrynowany. Jeżeli chcecie porozmawiać o tym więcej, to dajcie znać w komentarzu. Poniżej nagranie z tego zakończenia:

 

Mass Effect 3: Legendary Edition - Zakończenie KONTROLA 7800+ Zasobów Wojennych Po polsku

 

Zakończenie Synteza

I ostatnie zakończenie, które odblokowujemy po zdobyciu 7600 punktów zasobów wojennych jest Synteza, które sprawia, że życie organiczne i syntentyczne staje się takie samo i od tego momentu będzie żyć we wzajemnym zrozumieniu. Zarówno Żniwiarze, jak i ludzie czy inne rasy żyjące zostaną zmienieni. Trochę komunistyczne zakończenie, gdzie wszyscy staną się zrozumiałą częścią całości i nastanie wielki pokój, ale tak naprawdę jest to także jedyne zakończenie, w którym Shepard zawsze ginie, gdyż to jego DNA staje się nośnikiem zmian. W Epilogu to EDI będzie nam tłumaczyć, co stało się z galaktyką, wieńcząc swoje słowa tym, że wreszcie żyje. Nie będę też ukrywać, że jest to zakończenie, które wybieram najczęściej, chociaż nie uważam jego za najlepsze z uwagi na brak happy endu dla samego głównego bohatera. Trochę szkoda, że po tak długiej przygodzie z Shepardem najlepsze zakończenie doprowadza do jego śmierci. Służba ponad wszystko? Może tak. Poniżej nagranie z tego zakończenia.

 

Mass Effect 3: Legendary Edition - Zakończenie SYNTEZA 7800+ Zasobów Wojennych Po polsku

 

Czy Mass Effect: Legendary Edition posiada ukryte zakończenie?

Co ciekawe, Mass Effect: Legendary Edition posiada ukryte zakończenie. Prawdopodobnie w nim także Shepard ginie, podobnie jak wszystkie siły które walczą na orbicie ziemi, co oznacza także śmierć załogi Normandii. Aby je aktywować, należy strzelić do Inteligencji na katalizatorze lub też rozmawiać z nią tak długo, aż pojawi się opcja tego, że nie chcemy wybierać. Inteligencja powie wtedy, że cykl będzie trwać, zobaczymy nagranie Liary, które zostało przekazane przyszłej cywilizacji, a ta, czego się dowiemy po napisach końcowych, pokona żniwiarzy dzięki wiedzy zdobytej przez Sheparda oraz jego załogi. I znowu – poniżej nagranie z tego zakończenia.

 

Mass Effect 3: Legendary Edition - UKRYTE ZAKOŃCZENIE 7800+ Zasobów Wojennych Po polsku

 

Przydatne linki:

Recenzja Mass Effect: Legendary Edition

Jak wykonać wszystkie misje w trzeciej części Mass Effect: Legendary Edition

Pełne przejście całej trylogii Mass Effect: Legendary Edition

No Comment

Zostaw komentarz

Previous Co obejrzeć weekend? Upalny weekend z Netflixem i HBO GO (18-20.06)
Next Najlepsze gry planszowe - NCWW Maj 2021