Fabuła filmów RoboCop – streszczenie najważniejszych informacji!


Seria RoboCop zyskała kultowy status w świecie kina science fiction i była istotnym wkładem w rozwój tego rodzaju kina. Oryginalny film z 1987 roku jest najbardziej znany i uważany za klasyk gatunku. Dzisiaj przypomnimy o czym jest fabuła filmów RoboCop!

RoboCop (1987)

fabuła filmów RoboCop

RoboCop to film science fiction z 1987 roku w reżyserii Paula Verhoevena. Jego akcja rozgrywa się w futurystycznym Detroit w niedalekiej przyszłości. Miasto jest nawiedzane przez falę przestępczości i korupcji, a jego ulice są niebezpieczne. Główny bohater, Alex Murphy (grany przez Petera Wellera), jest uczciwym i odważnym policjantem, który zostaje brutalnie zaatakowany przez gangsterów i pozostawiony na pewną śmierć. Wtedy jego ciało zostaje poddane eksperymentalnemu projektowi korporacji Omni Consumer Products (OCP), która zamierza stworzyć „mechanicznego” policjanta, aby zwalczyć przestępczość w mieście. Murphy staje się więc częścią projektu RoboCop, gdzie jego ciało zostaje zintegrowane z zaawansowaną technologią cyborgową. Teraz jest połączeniem człowieka i maszyny, a jego celem jest przywrócenie porządku w mieście. RoboCop zyskuje niesamowite zdolności bojowe i jest niemal niezniszczalny. Jednak zachowuje także wspomnienia i emocje z czasów, gdy był Alexem Murphy. Podczas swojej misji stawia czoło przestępcom, a także odkrywa korupcję i spiski wśród włodarzy OCP.

Film jest połączeniem akcji, przemocy, satyry społecznej oraz filozoficznych refleksji nad tożsamością, moralnością i technologią. To historia o bohaterze, który próbuje odnaleźć swoje człowieczeństwo w świecie, gdzie technologia i korporacje sprawują ogromną władzę. Film ten stał się klasycznym dziełem kina science fiction i miał wpływ na wiele kolejnych produkcji tego gatunku.

RoboCop 2 (1990)

RoboCop 2 to kontynuacja klasyka z 1987 roku. Jego reżyserią zajmował się Irvin Kershner. Akcja filmu rozgrywa się w tym samym futurystycznym i przestępczym Detroit, co pierwsza część. Miasto nadal pogrążone jest w przestępczości i chaosie, a korporacja OCP nadal ma wpływ na jego sprawy. Policjant Alex Murphy, który stał się RoboCopem, nadal działa na rzecz prawa, choć coraz bardziej stara się zachować swoje ludzkie cechy i wspomnienia. Obecnie, w mieście spustoszenie sieje  narkotyk o nazwie Nuke, który jest źródłem wielu problemów społecznych. Przemytnik narkotyków Cain, który jest jednym z głównych antagonistów, kontroluje handel narkotykami. W odpowiedzi na tę sytuację korporacja OCP postanawia stworzyć nowego RoboCopa, znanego jako RoboCop 2, ale proces ten okazuje się niezwykle trudny i kontrowersyjny. W międzyczasie Murphy odkrywa, że za produkcją Nuke stoi sam prezydent OCP, a także jego współpracownicy. Kiedy próbuje powstrzymać przestępczość na własną rękę, zostaje zdezaktywowany. Fahuła filmu koncentruje się na konflikcie między RoboCopem, nowym RoboCopem 2 (który jest bardziej brutalny i nieposkromiony) a przestępczymi oraz korporacją OCP.

RoboCop 2 utrzymuje ton oryginalnego filmu, ale eksploruje również nowe aspekty historii i postaci, skupiając się na etycznych dylematach związanych z tworzeniem maszyn do walki z przestępczością.

RoboCop 3 (1993)

fabuła filmów RoboCop

RoboCop 3 jest trzecią częścią serii filmów o RoboCopie. Film został wydany w 1993 roku i jest kontynuacją historii bohatera RoboCopa. Akcja filmu w dalszym ciągu rozgrywa się w przyszłości, w futurystycznym Detroit. Miasto jest ciągle pogrążone w chaosie i przestępczości, a korporacja OCP nadal próbuje zyskać kontrolę nad nim, planując przekształcenie Detroit w tzw. „Delta City”. Jednakże obywatele miasta nie zgadzają się z tym planem i prowadzą protesty przeciwko OCP. RoboCop (ponownie grany przez Petera Wellera) nadal działa jako stróż prawa, ale jest zaniepokojony postępami korporacji OCP. W międzyczasie poznajemy nową postać, Anne Lewis, która również pracuje jako policjantka. Głównym antagonistą filmu jest nowa grupa przestępcza pod przywództwem McDaggetta, który jest bezwzględnym gangsterem i nie boi się używać przemocy. RoboCop i Anne Lewis próbują stawić czoła nowemu zagrożeniu i ochronić mieszkańców przed brutalnym gangiem oraz planami OCP.

RoboCop (2014)

fabuła filmów RoboCop

RoboCop z 2014 roku to remake klasycznego filmu RoboCop z 1987 roku, którego reżyserią zajmował się José Padilha. Akcja filmu toczy się w przyszłości, w futurystycznym Detroit, gdzie korporacja OmniCorp (OCP) dostarcza roboty policyjne na całym świecie. Główny bohater, Alex Murphy (grany przez Joela Kinnamana), jest uczciwym policjantem, który zostaje ciężko ranny w zamachu bombowym zorganizowanym przez przestępców. Jego ciało zostaje wykorzystane do eksperymentalnego projektu RoboCop, w którym zostaje połączony z zaawansowaną technologią, aby stać się nowoczesnym superbohaterem policyjnym.

W przeciwieństwie do oryginalnej wersji, w nowym RoboCopie zachowuje więcej swojej ludzkiej tożsamości, a jego rodzina odgrywa większą rolę w fabule. Film eksploruje również etyczne dylematy związane z kontrolą nad technologią i jej wpływem na człowieka. RoboCop staje się narzędziem walki z przestępczością, ale jednocześnie poddaje w wątpliwość swoją tożsamość i rolę w społeczeństwie. Film porusza również temat korporacyjnej chciwości i kontroli nad technologią oraz skupia się na konflikcie między RoboCopem a OCP.  Film odświeża oryginalną koncepcję i przystosowuje ją do współczesnych kwestii technologicznych i etycznych. Chociaż nie zdobył takiej kultowej pozycji jak pierwowzór, nadal pozostaje częścią serii.

 

Lubicie filmy z serii RoboCop?

 

Zobacz też: Recepta na przekręt – recenzja- warto obejrzeć?

Poprzednio Alan Wake 2 - Poradnik dla Początkujących - Przetrwaj w Bright Falls
Następny Do Elder Scrolls Online nadchodzi Endless Archive i nie tylko!