Genshin Impact od pierwszych chwil może przytłoczyć swoim ogromem. Gra jest olbrzymia i oferuje masę aktywności, wydarzeń czy też zadań. Bardzo łatwo się w tym pogubić. Jak grać, żeby czerpać najwięcej przyjemności z gry?

Nie będę ukrywać, mimo dziesiątek godzin (a może już dochodzi do setki?) spędzonych w tej fenomenalnej grze, dalej odkrywam w niej nowe elementy. Często są bardzo zaskakujące i poukrywane w naprawdę niecodziennych miejscach, a innym razem otrzymamy coś ciekawego za wykonanie zadań. Jeżeli pogubiliście się w Genshin Impact już na samym początku, albo podczas gry macie wrażenie, że coś Wam umyka, to tutaj odpowiem na wszystkie nurtujące Was pytania.

Artefakty? Jak je dobrać

Pierwszym elementem, który może spowodować ból głowy to artefakty oraz ich zestawy. O ile na samym początku gry nie będziesz miał dostępu do wielu zestawów, a te najlepsze są możliwe do zdobycia tylko w wybranych aktywnościach, to jednak warto wyposażyć swoje postacie w odpowiednie pakiety. Jak je dobrać? Powiem może coś kontrowersyjnego, ale przez pierwsze 20 godzin gry ważniejsze mogą być statystyki artefaktów, a nie zbieranie odpowiednich kolekcji. Dopiero w późniejszej fazie gry ważne mogą być zestawy, ale przez pierwsze 20 godzin gry lepiej zajmij się statystykami. Zwróć uwagę jakie bonusy mają twoje postacie oraz jakie statystyki wpływają na siłę ich umiejętności. Przykładowo, dwie postacie leczące, czyli Barbara i Jean. Pierwsza z nich skaluje swoją umiejętność leczenia od swoich maksymalnych punktów życia, natomiast Jean ma silniejsze leczenie w zależności od siły ataku. I właśnie pod te role powinieneś budować postacie. A jak nie wiesz co wybrać, to zawsze wybieraj siłę ataku i szansę na krytyk. To są zawsze dobre wybory.

Leczenie Barbary skaluje się od jej punktów życia. Priorytet jest więc jasny. Mój healer to też jednocześnie tank 🙂

Anemoculus oraz Geoculus

Twoim najważniejszym priorytetem podczas eksploracji świata według mnie jest zbieranie specyficznych latających duszków o nazwie Anemoculus. W drugiej krainie znajdziesz inne duszki, czyli Geoculus, ale na początek będą to urocze duszki powietrza. Kiedy podczas eksploracji trafisz na minimapie na specyficzną gwiazdkę, oznacza to, że gdzieś w pobliżu unosi się właśnie taki duszek. Często jego zdobycie może wymagać większej gimnastyki jak np. wspinania się czy też pokonania grupy wrogów. Warto jednak je zbierać, gdyż dostarczając je do kapliczek (tych samych której odkrywają fragmenty map) możemy zwiększyć naszą staminę (wytrzymałość). Oprócz tego otrzymasz przedmioty, adventure experience oraz primogemy.

Jak zdobywać primogemy w Genshin Impact?

Primogemy będą Tobie ekstremalnie potrzebne do odblokowywania kolejnych postaci przez losowania. Jeden los kosztuje 160 primogemów, ale potrzebujesz ich 1600 by mieć większą szansę otrzymania dobrego przedmiotu. Niestety tutaj możemy tylko bawić się losowaniem i nie przeskoczymy tego systemu. Oczywiście możemy też kupować losy i primogemy w paczkach, dodatkowo warto rozważyć opcję zakupu Bleessing of the Moon, gdzie dostaniemy około 90 primogemów codziennie przy logowaniu, co daje nam ponad 2700 primogemów miesięcznie. Blessing of the Moon można też kupować po parę razy, za każdym razem dostając dodatkowe kryształy.

Losowanie przedmiotów to największe cierpienie przy obcowaniu z Fall Guys. Tutaj miałem wielkie szczęście.

Na tym jednak etapie nie wiesz drogi graczu, czy chcesz czy też nie wspierać twórców tej wspaniałej gry. Dlatego pewnie Ciebie interesuje darmowe zdobywanie kryształów. Te niestety zdobędziemy jedynie przez granie i wykonywanie aktywności codziennych (daily). Nie ma drogi na skróty, zdobywanie Adventure Level, robienie zadań dziennych oraz tych fabularnych to jedyny sposób na powolne zdobywanie kryształów. Grając jednak regularnie powinieneś być w stanie dosyć często zdobywać dość primogemów na losowanie.

Dodatkowo za każdą wygraną w losowaniu otrzymasz ekstra materiały – Starglliter oraz Stardust, które możesz wymieniać na specjalne przedmioty zwane Interwined Fate albo Acquaint Fate. Służą one za losy na loterię. Nie polecam jednak kupować przedmiotów za Starglliter, gdyż za niego możesz także zakupić jedną z dwóch postaci dostępnych w rotacji i to jest zdecydowanie lepszy wybór.

Skup się na Adventure Rank

Aby odblokować wszystkie ważne elementy w Genshin Impact, takie jak wcześniej wspomniane zadania dzienne za które otrzymasz dosyć sporo Primogemów, musisz zdobyć odpowiedni Adventure Rank. Zwiększa się on właściwie dzięki każdej aktywności w grze, jednak najwięcej tych punktów uzyskasz wykonując zadania główne (anchor quests). To właśnie one powinny być dla Ciebie najistotniejsze w trakcie wykonywania kolejnych aktywności w Genshin Impact. Kolejne poziomy Adventure Rank zapewnią także dodatkowe przedmioty które bardzo przydadzą się podczas Twojej podróży i finalnie pozwolą Tobie także bardziej rozwinąć postać. Ogólnie Adventure Rank oznacza jak bardzo zaawansowany jesteś już w grze.

Od pewnego momentu Adventure Rank traci na znaczeniu, jednak przez pierwsze momenty gry jest bardzo ważny.

Jak używać szybkiej podróży w Genshin Impact?

Z uwagi na konstrukcję gry i potrzebę ciągłego podróżowania, będziesz chciał korzystać z umiejętności szybkiej podróży. Tutaj gra otwiera przed nami wiele drzwi, gdyż szybka podróż jest bardzo prosta i można ją wykonywać z każdego miejsca na mapie, o ile nie jesteśmy w trakcie walki. Wtedy też to możemy otworzyć mapę i wybrać dowolną odblokowaną kapliczkę czy też inny punkt taki jak podziemia i przenieść się do niego. Nic nas to nie kosztuje, a gra ładuje się bardzo szybko. Temu też podczas eksploracji Twoim priorytetem powinny być kolejne punkty szybkiej podróży na mapie. Na szczęście nawet na zakrytej mapie widać ukryte kapliczki, więc zawsze wiesz gdzie powinieneś się kierować by odkryć resztę.

Najlepsze postacie – które postacie chcesz zdobyć i rozwijać? jak skomponować drużynę?

O wszystkich postaciach w Genshin Impact powstał oddzielny poradnik – Najlepsze postacie w Genshin Impact. Nie będę się rozczulać ponownie nad tym, które postacie są więc najlepsze, mogę jedynie tutaj doradzić, które postacie powinieneś rozwijać w pierwszej kolejności i które są bardzo przydatne. Moją ulubioną postacią jest na pewno Venti, której umiejętności bardzo przydają się podczas eksploracji. Potrafi ona przywołać wicher, który podrzuci ją na pewną wysokość. Bardzo przydaje się to podczas eksploracji. Kolejną postacią, którą warto rozwijać jest jakiś healer. Moja dwójka ulubionych to Barbara oraz Jean. Następnie wybierz swoją postać, która będzie Twoim głównym DPSem – tutaj wychodzą na główny plan postacie zadające największe surowe obrażenia, czyli te które korzystają z dwuręcznych mieczy. Zdecydowanie wartym polecenia jest tutaj Razor oraz Diluc. Czwarta postać powinna dopełniać Twoją drużynę pod względem żywiołów. Przykładowo moją główną drużyną jest Razor, Venti oraz Jean. Czwartą postacią najlepiej żeby był bohater władający ogniem, więc wybieram na to miejsce Xiangling, która oprócz bardzo dobrej umiejętności ostatecznej, zadaje całkiem spore obrażenia. W ten sposób mam kompletną drużynę mocną zarówno w zadawaniu surowych obrażeń, jak i elementarnych kombinacji (ogień i electo daje potężne wyzwolenie).

Nie biegaj – jak mądrze zużywać staminę?

Przetrzymując klawisz shift możesz przyspieszyć postać i użyć sprintu by szybciej się przemieszczać. To jest sposób gry, który każdy z nas wybiera podświadomie, ale jest bardziej ekonomiczne rozwiązanie, które spowoduje że będziesz zużywać staminę znacznie wolniej. Otóż używając skoków oraz dashów (wciskając shift raz podczas chodzenia) to znacznie mniej staminy zostanie zużyta niż podczas biegania sprintem na tą samą odległość. W ten o to sposób będziesz mógł mieć znacznie więcej staminy na dłuższe dystanse. Proste i skuteczne.

Take Your Time

I najważniejsza rada którą mogę dać – nie spiesz się. Genshin Impact to gra olbrzymia, rozbudowana, pełna smaczków i ciekawych historii. Warto w to wchłonąć i odkrywać kolejne aspekty gry, a nie tylko biegać za rozwijaniem postaci i zdobywaniem lepszych przedmiotów. To nie jest konkurs i nigdzie się nie spieszysz, po prostu baw się dobrze zdobywając kolejne postacie czy też odkrywając karty historii gry.

Mam nadzieję, że poradnik się przydał i trochę rozjaśnił wszystko. Jeżeli macie jakieś pytania lub uwagi, to śmiało zostawcie komentarz i postaram się Wam pomóc. Widzimy się w grze 🙂

24 komentarze

 1. MahiruOwari
  18 marca 2021
  Odpowiedz

  hej, tu Mahiru. Ostatnio pobrałam tą grę na telefon. Mam mały problem i zwracam się do Ciebie. A więc jak otwieram aplikację to wyskakuje mi okienko zalogujpod którym pisze zarejstruj, i ja się rejstruję pisze swój email , kod weryfikacyjny hasło i nazwę. później to okienko znika i jest taki zniszczony most i grafika leci do przodu naprawiając ten most kawałek po kawałku. I ja nie wiem czy mam jakiegoś laga czy mam trochę poczekać. Pomocy….

  Pozdrawiam, Mahiru Owari

  • 19 marca 2021
   Odpowiedz

   Możesz mieć za słaby telefon i problem z jakością. Jaki masz telefon?

  • Jean
   8 kwietnia 2021
   Odpowiedz

   Spokojnie, tak się ładuje gra

 2. Mint
  1 kwietnia 2021
  Odpowiedz

  Hej! Świetny poradnik 🙂
  Mam jeszcze pytanie, wiesz może jak sprawdzić nasze zrobione zdjęcia z gry? Niby zapisują się gdzieś na komputerze ale nie mam pojęcia gdzie

  • 1 kwietnia 2021
   Odpowiedz

   Dziękuję 🙂 w folderze gdzie zainstalowałeś grę powinien być folder screenshots

 3. Julia
  15 kwietnia 2021
  Odpowiedz

  Mam jedno pytanie, co zrobić gdy postać ma mało HP żeby ją uleczyć?

  • 15 kwietnia 2021
   Odpowiedz

   Możesz się leczyć w ekwipunku za pomocą przedmiotów albo w obeliskach (tam gdzie odblokowujesz mapy) jeżeli postać zemdleje.

  • xardeah
   26 marca 2022
   Odpowiedz

   wszystkiego najlepszego dla admina, 26/03!

 4. Marta
  15 kwietnia 2021
  Odpowiedz

  Mam pytanie …zmieniłam jakoś moce postaci…z żywiołu wiatru na żywioł ziemi…jak to zmienić, aby było po staremu ?

  • chińskie znaczki
   6 maja 2021
   Odpowiedz

   musisz iść do statuły Anemo (będąc w tym czasie postacią travelera), gdy będziesz stał/a koło niej wcisnąć F i wybrać jedną z opcji (nie pamiętam w tej chwili jak, ta opcja się nazywała, ale są tam tylko 4 opcje do wyboru, więc nie powinieneś/nie powinnaś mieć trudności ze znalezieniem tej odpowiedniej ;))

   • Lisek
    10 maja 2021
    Odpowiedz

    Hej mam pytanie, bo jestem nowa w genshin, i niestety nie wiem gdzie losuje się postacie w Aplikacji na telefon, mógłby mi ktoś powiedzieć gdzie to jest?

    • awizza
     24 października 2022
     Odpowiedz

     Prawy górny róg na telefonie taka ikona gwiazdki pomiędzy książką a Battle Pass

 5. Animejestżyciem
  13 maja 2021
  Odpowiedz

  Mam pytanie. Dziś zainstalowałam sobie Genshin Imact i zaczęłam grać i kiedy dostałam moc wiatru czy jaka to tam to zaczęłam walczyć z małymi ognistymi potworkami i tak już od godziny.
  Co mam zrobić by to przejść lub pominąć?

  • 13 maja 2021
   Odpowiedz

   Masz zadania w dzienniku i na mapie. Kieruj się znacznikami

   • Animejestżyciem
    14 maja 2021
    Odpowiedz

    Dziękuje lecz w dzieniku mam tylko jedno zadanie czyli walcznie z tymi potworkami, tak samo i na mapie

   • elko
    19 maja 2021
    Odpowiedz

    co zrobić jak mam misje zabijać te potworki i zabijam je jakieś 10 minut i nic jak pominąć to zadanie na mapie i w dzienniku mam tylko tą misje o co chodzi mam 1h walczyć z tymi potworkami?/

   • elko
    20 maja 2021
    Odpowiedz

    trzeba przycisnąć e

  • elko
   20 maja 2021
   Odpowiedz

   Jeden los kosztuje 160 primogemów, ale potrzebujesz ich 1600 by mieć większą szansę otrzymania dobrego przedmiotu niestety nie wiem gdzie dokładnie się kupuje. Ja już dawno się pogubiłam w tej grze ale radze sobie „jakoś”

 6. Animejestżyciem
  14 maja 2021
  Odpowiedz

  Dziękuje lecz w dzienniku mam tylko jedno zadanie czyli walczenie z tymi potworkami, tak samo i na mapie przez co niezbyt wiem co zrobić oprócz oczywiście walczenia z potworkami

 7. Animejestżyciem
  14 maja 2021
  Odpowiedz

  Dziękuje lecz w dzienniku mam tylko jedno zadanie czyli walczenie z tymi potworkami, tak samo i na mapie przez co niezbyt wiem co zrobić oprócz oczywiście walczenia z potworkami, więc wie ktoś co z tym zrobić

  • elko
   20 maja 2021
   Odpowiedz

   trzeba przycisnąć e

  • elko
   20 maja 2021
   Odpowiedz

   przycisnąć e

 8. Kayko
  28 sierpnia 2022
  Odpowiedz

  Hejka mam pytanko jak się leci do góry bo mam zadanie i nie wiem jak podlecieć

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Lupin, czyli dżentelmen włamywacz w akcji- intrygująca nowość Netflixa.
Następny Aliens Another Glorious Day in the Corps - recenzja