Microsoft zamyka studia. Wśród nich twórcy Redfall i Hi-Fi Rush


Wstrząsająca seria zwolnień i cięć budżetowych w Microsoft przyniosła zamknięcie kilku studiów Bethesdy. Wśród nich znalazły się Arkane Austin (twórcy Redfall), Tango Gameworks (studio odpowiedzialne za Hi-Fi Rush), Alpha Dog Games oraz Roundhouse Games.

Informacja o zamknięciu została ogłoszona na oficjalnej stronie Tango Gameworks, a następnie potwierdzona w wiadomości do pracowników, którą ujawnił serwis IGN. Zgodnie z nią, studia Arkane Austin, Tango Gameworks i Alpha Dog zostaną zlikwidowane, a Roundhouse Games zostanie włączone do ZeniMax Online Studios, gdzie będzie kontynuować prace nad The Elder Scrolls Online. Decyzja ta zaskoczyła branżę, zwłaszcza w kontekście niedawnej premiery Redfall od Arkane Austin. Gra, mimo sporego rozgłosu przed premierą, spotkała się z mieszanymi recenzjami, licznymi błędami i niezadowoleniem części graczy. Z drugiej strony, Tango Gameworks odniosło sukces wcześniej niespecjalnie zapowiadanym tytułem Hi-Fi Rush, który zachwycił zarówno recenzentów, jak i samych graczy, oferując świeże spojrzenie na gatunek gier platformowych.

Zamknięte studia:

  • Arkane Austin (Redfall)
  • Tango Gameworks (Hi-Fi Rush, The Evil Within)
  • Alpha Dog Games
  • Roundhouse Games (włączone do ZeniMax Online Studios)

Mimo tych kontrastów, Microsoft podjął decyzję o zamknięciu trzech uznanych studiów, tłumacząc ją chęcią „większego inwestowania w nasze portfolio gier oraz nowe IP”. Jak czytamy w wewnętrznej wiadomości do pracowników, uzyskanej przez IGN, „Zmiany te podyktowane są priorytetem rozwoju wysokobudżetowych tytułów i dalszym wzmacnianiem portfolio Bethesdy o przełomowe gry i uwielbiane przez graczy światy, które pielęgnowaliście przez wiele dekad”. Decyzja o zamknięciu studiów wzbudziła wiele spekulacji i obaw wśród fanów gier wideo. Niektórzy obawiają się, że Microsoft skupi się teraz wyłącznie na tworzeniu gier typu „gieruszy”, zaniedbując mniejsze, bardziej autorskie produkcje. Inni martwią się o los projektów, które były w fazie rozwoju w zamykanych studiach.

Należy jednak pamiętać, że Microsoft dysponuje wciąż pokaźnym portfolio studiów i doświadczonych deweloperów. Wśród tych, które nie zostały objęte zwolnieniami, znajdują się takie tuzy jak Bethesda Game Studios (Fallout, The Elder Scrolls, Starfield), Arkane Lyon (Marvel’s Blade), MachineGames (Indiana Jones i The Great Circle) czy id Software (Doom). Można więc mieć nadzieję, że pomimo tych zmian, Microsoft nadal będzie dostarczać graczom gry na najwyższym poziomie, oferując różnorodność gatunków i stylów.

Sytuacja zamykanych studiów Bethesda to z pewnością ważny punkt zwrotny w historii firmy Microsoft i całej branży gier wideo. Pozostaje czekać i obserwować, jakie długofalowe skutki będzie miała ta decyzja.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Łupy na nowo w Diablo IV - Czego się spodziewać?
Następny Alone in the Dark - Poradnik Solucja - Pełne przejście gry