Bless Unleashed – Klasy i Rasy postaci – Poradnik dla początkujących


Rozpoczynasz swoją przygodę z grą Bless Unleashed, ale nie wiesz którą klasę wybrać? Dla Ciebie właśnie został przygotowany ten poradnik, gdzie w skrócie opiszę każdą z klas oraz przedstawię ich najważniejsze zalety oraz wady.

Bless Unleashed zaoferuje graczom możliwość zagrania jedną z czterech ras oraz sześciu klas postaci. Klasy oraz rasy są często od siebie zależne i wybierając jedną z danych klas w grze, mamy ograniczenie także do jednej rasy w Bless Unleashed. Stworzenie olbrzymiego, przypominającego kota Varga czarodzieja nie jest możliwe i jedyne czym się zajmie ta rasa, to klasa berserkerów. Z oczywistych więc względów nie jest możliwe zmienianie klasy w trakcie gry, jak to można robić na przykład w Sword of Legends Online, gdzie mamy specjalizacje i jeżeli chcecie spróbować swoich sił w czymś innym, pozostaje dla Was jedynie zrobienie nowej postaci. Dlatego też dokładnie przemyślcie swój wybór przed rozpoczęciem gry, gdyż jest on nieodwracalny.

Berserker

Specjalizacja: walka w zwarciu

Rasa: Varg

Berserker to, tak jak wspomniałem na samym początku artykułu, klasa zarezerwowana jedynie dla olbrzymich, przypominających koty Vargów. Berserker będzie korzystać z olbrzymiego, dwuręcznego topora i będzie wykorzystywać w walce powolne, jednak zadające monstrualne ataki obrażenia. Była to też klasa, którą zagrałem po raz pierwszy w Bless Unleashed i muszę przyznać, że Berserker to dwa skrajne bieguny doskonałości – z jednej strony mamy postać, która przy odpowiedniej konfiguracji potrafi zabijać moby jednym atakiem, z drugiej jednak nasz Berserker i jego wolne ataki nie sprzyjają w walce na PvP czy też w ramach skoordynowanych akcji typu polowanie na bossy. W moim odczuciu jest to jedna ze słabszych klas w grze.

Crusader

Specjalizacja: walka w zwarciu

Rasa: Human, Ippin

Klasą krzyżowiec może zostać zarówno człowiek, jak i malutki Ippin. Jeżeli Berserker to wolno poruszający się czołg zadający monstrualne obrażenia, to Crusader jest wolno poruszającym się niezniszczalnym czołgiem. Taka skrajność w przypadku obu klas walczących w zwarciu w Bless Unleashed. Crusader nie radzi sobie zbyt dobrze w PvE z uwagi na duże nastawienie na obronę oraz ataki pozwalające na kontrolowanie pola bitwy, jednak zaczyna błyszczeć w PvP gdzie jest naprawdę ciężkim przeciwnikiem do pokonania. Crusader posiada możliwość blokowania ataków wroga za pomocą tarczy, co znacznie zmniejszy otrzymywane obrażenia. Dalej jednak powinien używać uniku by nie oberwać silnym atakiem wroga.

Priest

Specjalizacja: leczenie i walka na dystans

Rasa: Human; Ippin

Priest jak w każdej prawie grze MMORPG, zajmuje się głównie leczeniem. Oprócz tego prawda jest też taka, że potrafi i walczyć, ale nie nastawiaj się na zbyt wiele. Do walki magicznej na dystans służy mag, a Priest może stanowić co najwyżej wsparcie, które jest oczywiście bardzo przydatne bo jest to jedyna klasa lecząca w grze. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że sporą część gry prawdopodobnie będziecie przechodzić sami, to mogę Wam zagwarantować, że Priest nie pozwoli Wam na pełne rozpraszanie skrzydeł i czerpania maksimum z walki. Combosy Priesta bardziej niż u innych klas opierają się na odpowiednim zgraniu w czasie z innymi umiejętnościami oraz tym co dzieje się na polu walki. Postać ta wymaga sporej koordynacji, ale muszę przyznać, że taka gra przynosi swoje efekty.

Ranger

Specjalizacja: walka dystansowa

Rasa: Elf

Jak zapewne się domyślacie, Ranger to klasa specjalizująca się w walce dystansowej za pomocą łuku oraz korzystająca z różnych sztuczek, które mają pomóc jej przetrwać. Słabsza pod względem witalności od typowych klas walczących wręcz, nadrabia szybkością oraz umiejętnością walki dystansowej. Co ciekawe, Ranger posiada także parę sztuczek pozwalających na walkę w zwarciu, chociaż raczej, jeżeli podczas PvP pozwolisz dla Berserkera zbliżyć się za bardzo, to czeka Ciebie szybka śmierć. Ciekawa i bardzo mobilna klasa, która służy do wymanewrowania przeciwników i zadawania obrażeń z bezpiecznej odległości.

Mage

Specjalizacja: magiczna walka dystansowa

Rasa: Human, Elf

Mage jest uznawany za najsilniejszą klasę w Bless Unleashed. Posiada możliwość zadawania większych obrażeń od Rangera i wcale nie traci tak bardzo na mobilności. Idealnie zbalansowany, daje sobie radę zarówno na PvE, jak i PvP i to bez różnicy czy grasz solo czy w drużynie. Dużo umiejętności obszarowych (w tym błogosławieństw), łatwe krytyki, szybka regeneracja many oraz solidne combosy. Magowie w Bless Unleashed dominują pole bitwy. Na dodatek posiada, w zależności od wybranego żywiołu, możliwość kontrolowania pola bitwy przez zamrażanie lub ogłuszanie wrogów. Im dłużej będziesz grać Magiem, tym więcej brudnych trików znajdziesz i bardziej zdominujesz pole bitwy.

Podsumowanie

Jak widzicie, Bless Unleashed jest grą bardzo nierówną i posiada klasy, które są lepiej zbalansowane lub też słabiej. Albo są po prostu silniejsze dzięki mechanikom i strukturze gry. Oczywiście wprawny gracz będzie w stanie wycisnąć więcej każdą z klas, jednak nie bez powodu gra jest już teraz zdominowana przez klasy dystansowe. Toporność sterowania klasą walczącą w zwarciu skutecznie przeszkadza takim bohaterom w walce na PvP z dystansowymi wrogami, a dzięki staniu dalej, istnieje możliwość przetrwania walk z bossami podczas PvE, które potrafią jednym ciosem zdmuchnąć otaczających go przeciwników. Mag zawsze będzie w takiej sytuacji w bezpiecznej odległości i narażony zostanie na mniejszą ilość ataków potężnych przeciwników.

Poprzednio Darmowy eFootball zamiast PES. Czego spodziewać się po nowej grze Konami?
Następny Najlepsze gry planszowe kooperacyjne - 8 planszówek do współpracy